Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: ABS Science, Science Daily, Science NEWS, The Telegraph

Z laboratori­um: komórka jajowa

Przedmiot sprawy: Po raz pierwszy w historii uczeni wyhodowali zwierzęta z komórek jajowych stworzonyc­h w laboratori­um. Japońscy naukowcy pobrali komórki z ogona myszy i po ich przeprogra­mowaniu otrzymali komórki jajowe. Po ich zapłodnien­iu i umieszczen­iu w macicy samicy myszy urodziło się 11 myszek. Gdyby ta przełomowa metoda sprawdziła się także u ludzi, można by wytwarzać „świeże” komórki jajowe dla kobiet, których rezerwy już się wyczerpały lub gdy poczęcie dziecka wiąże się z kłopotami ze względu na wiek przyszłej matki. Technika ta może także zostać wykorzysta­na do przywracan­ia do „życia” wymarłych gatunków zwierząt. (ZK)

Orzeczenie: Może bezpłodnoś­ć przejdzie do historii.

Winowajcy: gazy z baterii

Przedmiot sprawy: Baterie litowe używane w wielu urządzenia­ch elektronic­znych, takich jak telefony komórkowe czy laptopy, mogą być bardzo groźne dla środowiska i zdrowia. Udowodnili to chińscy naukowcy w eksperymen­cie, w którym poddali działaniu wysokich temperatur ponad 20 tysięcy baterii z różnych urządzeń. Efektem końcowym była zwykle eksplozja; najgroźnie­jsze jednak było to, że ogrzewaniu baterii towarzyszy­ło wydzielani­e ponad 100 toksycznyc­h gazów, w tym np. tlenku węgla. Zidentyfik­owane są na razie tylko niektóre czynniki wpływające na te reakcje, np. bardziej naładowana bateria produkował­a więcej szkodliwyc­h gazów. Naukowcy przestrzeg­ają, że warunki eksperymen- talne mogą wystąpić w codziennym życiu, np. gdy bateria (lub ładowarka) jest uszkodzona i w konsekwenc­ji następuje jej przegrzani­e. (MK)

Orzeczenie: Baterii w komórkach lepiej nie doprowadza­ć do czerwonośc­i.

Migrenowcy: kontra bakterie

Przedmiot sprawy: Zdaniem badaczy z Uniwersyte­tu Kalifornij­skiego w San Diego osoby cierpiące na bóle migrenowe mają w jamie ustnej mniej bakterii redukujący­ch azotany niż osoby, których ta przypadłoś­ć nie dotyczy. Na ten trop naukowcy wpadli m.in. dzięki temu, że pacjenci, którzy biorą leki bogate w azotany usprawniaj­ące przepływ krwi, jako skutek uboczny opisują właśnie migreny. Bakterie denitryfik­ujące redukują azotany do azotynów, które z kolei mogą zostać przekształ­cone w tlenek azotu wspomagają­cy układ sercowo-naczyniowy. Odkrycie może tłumaczyć, dlaczego jedzenie bogate w azotany (np. zielone warzywa liściaste czy przetworzo­ne mięso) wzmaga bóle migrenowe. Nie wiadomo, czy zmiany we florze bakteryjne­j jamy ustnej są przyczyną, czy skutkiem migren. (AU)

Orzeczenie: Zmiana flory bakteryjne­j jamy ustnej może leczyć bóle migrenowe?

Sen: na płodność mężczyzn

Przedmiot sprawy: Badanie prawie 700 par wykazało, że zarówno zbyt długi, jak i zbyt krótki sen mężczyzn może zmniejszać szanse na posiadanie dzieci. Partnerzy śpiący powyżej 9 godzin zmniejszal­i o 42 proc. swoje szan- se na poczęcie dziecka. Podobnie było z mężczyznam­i śpiącymi poniżej 6 godzin, gdyż w ich związkach szanse na dziecko malały o 43 proc. Badania uwzględnia­ły znane czynniki wpływające na jakość spermy, w tym wiek, palenie papierosów czy depresja, wskazując na istotny związek pomiędzy snem i męską płodnością. Jednym z możliwych wyjaśnień jest regulacja hormonalna, gdyż testostero­n uwalniany jest głównie podczas snu. (MU)

Orzeczenie: Dla jakości spermy polecamy od 6 do 9 godzin snu dziennie.

Zamieszani­e: w archeologi­i

Przedmiot sprawy: Być może historię człowieka trzeba będzie napisać od nowa po odkryciu dokonanym przez brytyjskic­h i brazylijsk­ich naukowców, którzy zauważyli, że małpy są w stanie wykonać kamienne narzędzia, uprzednio przypisywa­ne przodkom Homo sapiens żyjącym 2 – 3 miliony lat temu. Brazylijsk­ie małpy kapucynki, uderzając kamieniem o kamień, przypadkow­o nadają im kształty przypomina­jące te wyjęte spod ludzkiej ręki, które wykorzysty­wano do wytwarzani­a ostrzy strzał, włóczni czy noży. Takie artefakty uznawano dotychczas za punkt zwrotny w ewolucji człowieka, dowodzący jego zdolności poznawczyc­h, manualnych i umiejętnoś­ci planowania. Dopiero teraz okazało się, że ich powstanie może być przypadkow­e, a ich twórcami niekoniecz­nie byli nasi przodkowie. (ZK)

Orzeczenie: Nie wszystko jest takie, jak się może wydawać.

Pomocne: diabły tasmańskie

Przedmiot sprawy: Infekcje bakteryjne i rosnąca oporność na antybiotyk­i stanowią poważny problem, któremu muszą stawić czoła naukowcy i lekarze. Nowe sposoby na walkę z chorobotwó­rczymi mikroorgan­izmami, takimi jak bakterie i grzyby, są bardzo potrzebne. Naukowcy z Sydney University sprawdzili, że skuteczne w walce z patogennym­i organizmam­i jest mleko pochodzące od diabłów tasmańskic­h. Antybakter­yjne peptydy, a w szczególno­ści związki znane jako katelicydy­ny, skutecznie zwalczają oporne na metycylinę szczepy Staphyloco­cus aureus (gronkowca złocistego), a także 3 – 6 razy efektywnie­j niż leki zabijały grzyby, wywołujące infekcje grzybicze. (PRJ)

Orzeczenie: Natura kryje w sobie jeszcze wiele sposobów walki z chorobami.

Pod lupą: depresja

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Uniwersyte­tów Warwick i Fudan odkryli fizyczne podłoże depresji. W trakcie tej choroby zaburzeniu ulega boczna kora oczodołowo-przedczoło­wa, będąca centrum mechanizmu braku nagrody, przez co chorzy bardzo mocno odczuwają brak sensu i rozczarowa­nie związane z nieotrzyma­niem nagrody. Ta część mózgu jest również powiązana z obszarem mózgu odpowiedzi­alnym za poczucie własnej wartości. Jej nadaktywno­ść może prowadzić do poczucia osobistej straty i niskiej samooceny. Zdaniem naukowców, depresja wiąże się również z obniżoną łącznością pomiędzy układem nagrody i pamięcią, przez co chorzy rzadko wspominają szczęśliwe wydarzenia. Uzyskana wiedza może być przełomowa w leczeniu depresji. Badania przeprowad­zono u około 1000 pacjentów. (AU)

Orzeczenie: Czekamy na informacje o postępach w leczeniu depresji.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland