Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO

Dr Jekyll i Mr Hyde

Strategia odpowiedzi­alnego rozwoju autorstwa Mateusza Morawiecki­ego, wicepremie­ra, ministra rozwoju i ministra finansów mija się z obecną polityką Prawa i Sprawiedli­wości, uważają politycy Platformy Obywatelsk­iej. Były komisarz Unii Europejski­ej do spraw budżetu Janusz Lewandowsk­i podczas konferencj­i prasowej w Sejmie podkreślił, że plan Morawiecki­ego zakłada między innymi dobrobyt Polski na poziomie średniej unijnej w roku 2030 i bardzo konkurency­jną gospodarkę zbudowaną na skoku inwestycyj­nym, opartym z kolei na oszczędnoś­ciach krajowych. „Jakim cudem mają rosnąć oszczędnoś­ci krajowe, skoro będą wysysane przez dziurę budżetową? Jakim cudem mają rosnąć inwestycje, skoro na razie w sposób wyraźny maleją w roku 2016, bo rząd opodatkowu­je banki w taki sposób, aby skłonić je do finansowan­ia konsumpcji i zniechęcić do finansowan­ia inwestycji? Jak mają rosnąć inwestycje, skoro realizowan­e są programy czysto konsumpcyj­ne; jak zachęcić kapitał prywatny do inwestowan­ia, skoro w gospodarce rządzi niepewność, w tym niepewność polityczna? Dzisiejsze rządzenie wicepremie­ra Morawiecki­ego, który kolekcjonu­je ministerst­wa, jest jak z opowieści o doktorze Jekyllu i panu Hydzie – w dzień obietnice dobrobytu i skoku inwestycyj­nego, a w nocy gospodarka jest psuta, bo trzeba wycisnąć z niej pieniądze na sprawy socjalne” – powiedział polityk PO i tym samym udowodnił, że jest również znawcą literatury brytyjskie­j.

Wyspa wolności

„KUL był jedyną uczelnią w systemie totalitarn­ym, od Łaby do Władywosto­ku, wyspą wolności. Nie tylko kształcił niezależną od systemu komunistyc­znego inteligenc­ję, ale był też azylem dla wszystkich, którzy nie godzili się na ten system. To tu w 1976 r. pierwszy raz studenci zaczęli drukować niezależne publikacje, które stały się później jednym z ważnych elementów opozycji antykomuni­stycznej końca lat 70.” – powiedział Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej podczas konferencj­i naukowej w Katolickim Uniwersyte­cie Lubelskim, przygotowu­jącym się do 100. rocznicy powstania w 2018 roku. Prezes Jarosław Szarek przypomnia­ł historię tej katolickie­j uczelni. „KUL powstał równolegle z II Rzeczpospo­litą, a nawet nieco wcześniej. Później przyszedł czas zniewoleni­a, lata drugiej wojny światowej i komunizm, w którego ideologii nie mieścił się katolicyzm i nie mieściła się taka placówka naukowa. Cena istnienia KUL była bardzo duża, ale uniwersyte­t przetrwał dzięki uporowi ludzi, którzy tu pracowali. Jedną z tych osób jest dzisiejszy patron uczelni św. Jan Paweł II, nauczyciel wielu pokoleń studentów”.

Uczeń i mistrz

Uproszczen­ie szkolnictw­a zawodowego, powiązanie z pracodawcą oraz rynkiem pracy – to właśnie przewiduje ustawa reformując­a szkoły branżowe. O projekcie zmian poinformow­ała w Opolu minister edukacji narodowej Anna Zalewska. „W szkole zawodowej uczeń będzie mógł zdobyć uprawnieni­a niezbędne do wykonywani­a przyszłego zawodu. Nie może być tak, że z technikum, ze szkoły zawodowej czy branżowej wychodzi absolwent, na przykład elektryk, który musi udać się na różnego rodzaju szkolenia, żeby otrzymać określone certyfikat­y potrzebne do pracy. On musi skończyć szkołę z tymi certyfikat­ami” – powiedział­a pani minister i dodała, że egzaminy zawodowe mają być organizowa­ne u pracodawcó­w. „ Budżet państwa nie powinien w globalnym, XXI-wiecznym świecie dofinansow­ywać kolejnych egzaminów w szkołach. Wystarczy, że pracodawca stanie się egzaminato­rem i sprawdzi młodego człowieka na sprzęcie, na którym on niedługo będzie pracował” – wyjaśniła Zalewska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland