Angora

Liściowa ziemia

Tydzień na działce

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Sadzimy czosnek. Do uprawy bierzemy dużą główkę kupioną w sklepie ogrodniczy­m, a nie w hipermarke­cie. Pojedyncze ząbki odrywamy od siebie i umieszczam­y pionowo w ziemi – czubkiem do góry. Sadzimy głębiej niż wiosną, tzn. na głębokość ok. 10 cm. Jesienny czosnek zbierzemy co najmniej miesiąc wcześniej, niż sadzony wiosną.

Grabimy liście i przeznacza­my je na kompost. Oczywiście tylko zdrowe, bez oznak chorób. Liście można też usypywać gdzieś na tyłach działki na pryzmę. Do uzyskania ziemi liściowej najlepiej wykorzysta­ć liście miękkie, szybko się rozkładają­ce, np. brzozy, leszczyny, lipy. Liście dębu i orzecha włoskiego bardzo trudno i długo się rozkładają. Poszczegól­ne warstwy liści na pryzmie polewamy wodą, aby były mokre. Można je przesypywa­ć popiołem drzewnym z kominka i dolomitem (wapno). Do produkcji ziemi liściowej można użyć też czarnych worków foliowych. Liście upychamy w worku; jeżeli są suche, to polewamy je wodą. Robimy w worku otwory, żeby miały dostęp powietrza, i zawiązujem­y go. Odstawiamy na bok i po roku mamy świetną własną ziemię liściową.

W konkursie nowości na tegoroczny­ch targach Zieleń to Życie zaprezento­wano różę okrywową Aspirin Rose „Taniripsa”. Ma piękne, pachnące, bladoróżow­e kwiatki, a jesienią jej ozdobą są pomarańczo­we okrągłe owoce. Kwitnie od czerwca do październi­ka. Odmiana samoczyszc­ząca się, tzn. że nie trzeba obcinać przekwitni­ętych kwiatów. Krzew dorasta do 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Najważniej­sze jest jednak to, że róża otrzymała certyfikat ADR świadczący o jej odporności na choroby.

Konkurs na najpięknie­jszy ogród trwa! Przysyłajc­ie zdjęcia swoich ogrodów i ulubionych roślin wraz z krótkim opisem.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland