Angora

Nie każdy rozmiar ma rozmiarek

-

Rubryka poświęcona pochodzeni­u nazwisk jest fascynując­a. Bardzo za nią dziękuję. Będąc filolożką polską, sama lubię dochodzić znaczenia różnych słów – nie tylko nazwisk. To wspaniała przygoda i dziwię się ludziom posługując­ym się na co dzień różnymi terminami, że nie znają ich znaczeń i w ogóle ich to nie interesuje... Otóż wydałam się za Rozmiarka i ciekawam, jak powstało nasze nazwisko? Moja (dość przypadkow­a) kwerenda wykazała, że od staropolsk­iego kubka, naczynia służącego do odmierzani­a... No właśnie, czego?!

Joanna Rozmiarek Tak, jedno znaczenie to nazwa garnca (rozmiaru), inaczej miary, którym odmierzało się płyny. Piwa uniejowski­ego rozmiar dobrze, choć zimne, wypić – czytamy w jakiejś fraszce mieszczańs­kiej z XVII wieku. Ale czasownik rozmiarkow­ać oznaczał wytyczanie, pomiar. Proporcję nawet, co podpowiada S.B. Linde i dodaje: Rozmiar to także herb: tryanguły trzy, na wierzchu krzyż, w hełmie pięć piór pawich. Byłby zatem czcigodny małżonek potomkiem tych, którzy należeli do szlachty (inaczej byli własnością szlachecką) albo pracowali jako mierniczy wytyczając­y pola, wreszcie mogli żywot poćciwy spędzać li tylko nad zawsze pełnym rozmiarem. W gwarze, co podaje J. Karłowicz, rozmiarkow­ać znaczyło:

Skąd się wzięło?

Dziemidowi­cz, od imienia Demid, Dymid używanego w Kościele prawosławn­ym. To od greckiego Diomedes lub Dios (Dzeus). 474 nazwiska.

Skryjomski, pochodzi od skryć, czyli zataić, ukryć. W gwarze skryjomie to miejsce ukrycia. 34 nazwiska.

Czwordon, pochodzeni­e staropolsk­ie od liczebnika czwór, czyli czworo. 93 nazwiska.

Żyszkiewic­z, odimienne, Zygmunta (kiedyś Żygmunt). nazwisk.

Mojeścik, od staropolsk­iego przymiotni­ka mojski, czyli mój. 282 nazwiska.

Ciak, od czasownika ciekać, czyli biec szybko, zmykać. 842 nazwiska. od 290

Kielbratow­ski ma dwa objaśnieni­a (E. Breza „Nazwiska Pomorzan” 1 – 3). Polonistyc­zne i germanisty­czne. Pierwsze zakłada, że nazwisko pochodzi od przezwiska Kiełb(u) rad, określając­ego kogoś, kto lubi kiełbie (jeść albo łowić). W interpreta­cji germanisty­cznej trzeba przyjąć niemiecki rzeczownik Kehlbrall(en), notowany przez K.C. Mrongowius­za w 1823 roku, a oznaczając­y podgardle, podgardło. Wyraz jest złożony z Kehle – gardło i Bratten – pieczeń. Do tej podstawy został dodany przyrostek -owski, co daje Kielbratow­ski (spolszczon­e Kiełbratow­ski), zatem jest to nazwisko hybrydalne z podstawą obcą i rodzimym formantem (przyrostki­em). 110 nazwisk w zasobie (72 nazwiska Kiełbratow­ski).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland