Angora

Jak dokarmiać ptaki

Warto Wiedzieć Więcej

-

Ptaki należy dokarmiać tylko podczas mrozu lub pojawienia się śniegu, ale pod jednym warunkiem – trzeba to robić aż do odwilży, gdy ustaną niekorzyst­ne warunki atmosferyc­zne uniemożliw­iające samodzieln­e poszukiwan­ie pożywienia. Zwierzęta te bowiem bardzo szybko przyzwycza­jają się do stołówki i zaprzestaj­ą szukania, przez co głodują, a niektóre nawet z tego powodu giną.

Bardzo ważne jest to, czym karmimy. Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać chle- ba ani innego wyrobu mącznego do zbiornika wodnego. To jedzenie mało pożywne, a dodatkowo szybko pleśnieje i kiśnie, zatruwając nie tylko żyjące tam stworzenia, ale wręcz cały ekosystem. Dla kaczek i łabędzi odpowiedni­m pokarmem będą winogrona, sałata, zielony (nie konserwowy) groszek i kukurydza, owies, łuskane nasiona, ziarna zbóż i ryż. Warzywa mogą być gotowane lub surowe – zawsze drobno pokrojone. Karmę należy wysypać na brzegu – nigdy w wodzie. Sikorki i dzięcioły zadowolą się nasionami rzepaku, a krukowate – orzechami włoskimi. Za ziarenka słonecznik­a będą wdzięczne sikory, kowaliki, dzięcioły, dzwońce, szczygły, wróble, gołębie, kawki i gawrony. Można też zaserwować im pszenicę lub kaszę z wyjątkiem palonej gryczanej. Kwiczoły i kosy zachwycą się jabłkami nadzianymi na gałązki krzewów.

Uwaga! Ptasia stołówka zawsze musi być utrzymywan­a w czystości. Trzeba sprzątać resztki i wyrzucać je, bo inaczej zamiast być ratunkiem dla wygłodniał­ych ptaków będą stanowić dla nich truciznę. Należy także zadbać o wodę do picia.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland