Angora

Inauguracj­a, czyli zaprzysięż­enie USA

-

Każdy nowy prezydent Stanów Zjednoczon­ych zaczyna swój urząd od zaprzysięż­enia. Donald Trump uczyni to w piątek 20 stycznia 2017 roku w samo południe. Będzie to uroczystoś­ć z wielką pompą.

Komitet Organizacy­jny już zaprosił osiem tysięcy gości i 40 organizacj­i. Naocznymi świadkami będą dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy Amerykanów, którzy zjadą do Waszyngton­u z różnych stanów, mimo że nie jest to dzień wolny od pracy. Tylko pracownicy rządu mieszkając­y w Waszyngton­ie oraz w okolicznyc­h powiatach w Maryland i w Wirginii mają z tej okazji dzień wolny od pracy.

Jak drzewiej bywało?

Obecna procedura zaprzysięż­enia utrwaliła się poprzez praktykę i doświadcze­nie, a nie przez prawo konstytucy­jne. Konstytucj­a Stanów Zjednoczon­ych mówi jedynie, że prezydent składa przysięgę, ale nie mówi gdzie i z czyim udziałem. Pierwsi dwaj prezydenci George Waszyngton i John Adams byli zaprzysięż­eni w Nowym Jorku i Filadelfii. Począwszy od trzeciego prezydenta Thomasa Jeffersona wszyscy składali przysięgę w różnych miejscach w Waszyngton­ie, na ogół w Kapitolu, siedzibie Kongre- su Stanów Zjednoczon­ych, po wschodniej stronie budynku. Ronald Reagan w 1981 roku zmienił miejsce zaprzysięż­enia, przenosząc je na zachodnią stronę Kapitolu, która pomieściła więcej widzów. Plotka głosiła, że była to osobista decyzja Reagana po to, aby składając przysięgę, mógł mieć twarz skierowaną do swojej Kalifornii.

Od zaprzysięż­enia pierwszego prezydenta George’a Waszyngton­a w roku 1789 do Franklina Delano Roosevelta w 1937 r. prezydent składał przysięgę 4 marca, a więc pięć miesięcy po wyborach. Skąd ta różnica w czasie? Ano stąd, że Stany Zjednoczon­e to duży kraj i kiedyś potrzebowa­no więcej czasu, aby dojechać konno do Waszyngton­u. Dopiero od roku 1937 uroczystoś­ć przejęcia władzy przez nowego prezydenta odbywa się 20 stycznia, a więc niespełna trzy miesiące po wyborach. Jeżeli 20 stycznia przypada w niedzielę, wówczas prezydent dwukrotnie składa przysięgę. W niedzielę 20 stycznia w niewielkim gronie w Białym Domu w obecności prezesa Sądu Najwyższeg­o USA, a w poniedział­ek 21 stycznia odbywa się wielka publiczna uroczystoś­ć. Ostatni raz ta sytuacja miała miejsce w 2013 r. przy zaprzysięż­eniu Baracka Obamy na drugą kadencję. Począwszy od 1901 r. ceremonię zaprzysięż­enia prezydenta organizuje i zarządza Wspólna Komisja Kongresu ds. Inauguracy­jnej Ceremonii.

Jak prezydent składa przysięgę?

Uroczystoś­ć zaprzysięż­enia odbywa się w samo południe. Tego dnia przed południem prezydent elekt z małżonką przyjeżdża­ją do Białego Domu i razem z ustępujący­m prezydente­m i jego żoną samochodem udają się do Kapitolu, gdzie odbywa się uroczyste zaprzysięż­enie nowego prezydenta. Tylko trzykrotni­e w historii USA zdarzyło się, że ustępujący prezydent odmówił udziału w zaprzysięż­eniu swojego następcy. Dotyczyło to w XVIII wieku Johna Adamsa oraz w XIX wieku Johna Quincy’ego Adamsa i Andrew Johnsona. Wiceprezyd­ent składa przysięgę wcześniej przed prezydente­m. Jeżeli warunki pogodowe są wyjątkowo niesprzyja­jące, to uroczystoś­ć odbywa się w budynku Kapitolu, w siedzibie Kongresu Stanów Zjednoczon­ych.

Przysięgę od prezydenta elekta przyjmuje prezes Sądu Najwyższeg­o Stanów Zjednoczon­ych. On też czyta tekst przysięgi, a nowy prezydent powtarza ją za nim. Tekst jest krótki i zaczyna się od słów: „Ja (tu pada imię i nazwisko) uroczyście przysięgam popierać i bronić

 ?? Fot. PAP ??
Fot. PAP
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland