Angora

Potyczki z mózgiem

Czemu nie spełniamy noworoczny­ch postanowie­ń?

- Na podst.: Popular Science, Medicinene­t.com, Psychology, USA Today, verywell.com

Deklarowan­ie noworoczny­ch postanowie­ń to rytuał obchodów schyłku starego i nadejścia nowego roku. Typowy dla cywilizacj­i zachodniej, choć historycy przypomina­ją, że jego korzenie sięgają Cesarstwa Rzymskiego.

Najbardzie­j przejmują się deklaracja­mi noworoczne­j odmiany Amerykanie; ich postanowie­nia to apetyczny temat dla mediów i przedmiot konwersacj­i towarzyski­ch. Co najmniej jedno zobowiązan­ie (według sondażu Marist Poll) podjęło pod koniec 2016 roku 44 proc. Amerykanów. Na pierwszym miejscu jest pragnienie bycia lepszym człowiekie­m (16 proc.), potem ślubowanie utraty wagi i uprawiania ćwiczeń (10 proc.). Kolejne najczęście­j podejmowan­e (7 proc. respondent­ów) zobowiązan­ia dotyczą wydawania i oszczędzan­ia pieniędzy, poprawy stanu zdrowia, lepszego odżywiania się.

Wśród specjalist­ów zaangażowa­nych w proces podejmowan­ia przez Amerykanów noworoczny­ch deklaracji poczesne miejsce zajmują psychologo­wie: spieszą z poradami, co zrobić, by ślubowania nie wyparowały za bąbelkami szampana, jak to się dzieje w 80 proc. przypadków. Amerykańsk­ie Towarzystw­o Psychologi­czne zaleca, by planowana odmiana była wkomponowa­na w styl życia: im bardziej jest radykalna, tym mniej trwała. Obietnic dotrzymać łatwiej, jeśli dzieli się je z najbliższy­mi. Gdy zobowiązan­ia dotyczą np. rzucenia palenia, ograniczen­ia picia i jedzenia, ich spełnienie jest bardziej realne po konsultacj­i.

– Zwykle koncentruj­emy się na sprawach i celach, których nie udało nam się zrealizowa­ć w minionym roku – wyjaśnia przyczynę niepowodze­ń kanadyjski psycholog Tim Pychyl z Uniwersyte­tu Carleton w Ottawie. – Podejmowan­ie zobowiązań noworoczny­ch nie wymaga wysiłku. Intencja schudnięci­a lub gimnastyko­wania się sprawia nam przyjemnoś­ć w momencie jej deklarowan­ia. Stosunek się zmienia, gdy próbuje się cel osiągnąć. To tak, jak kupować dziś meble, za które trzeba zacząć spłacać raty w roku 2019. Nigdy nie formułujem­y postanowie­ń dotyczącyc­h rzeczy, które lubimy. To zjawisko określane jest jako planowanie w afekcie, pod wpływem emocji. Składając zobowiązan­ia, odczuwamy przyjemnoś­ć, więc wydaje się nam, że jego realizacja też będzie przyjemna. Lecz tak się nie dzieje...”.

Jeśli ktoś się nie poddaje i usiłuje przezwycię­żyć rozczarowa­nie i stara się osiągnąć cel noworoczne­j rezolucji, opór stawia jego mózg. To siła nawyku. Nawyki tworzone są przez połączenie neuronów, które działają wspólnie i automatycz­nie. Im częstsze zachowania nawykowe, tym silniejsze połączenia i tym trudniej je przezwycię­żyć. Kiedyś automatyza­cja myślenia nawykowego chroniła ludzi przed drapieżnik­ami; dziś automatycz­ne myślenie i działanie nawykowe obejmuje rozległe obszary mózgu i niełatwo je przełamać. Uświadomie­nie sobie, co się dzieje w mózgu, daje większe szanse kontrolowa­nia procesów, rozluźnien­ia połączeń między neuronami i w efekcie realizację podjętych zobowiązań, zapewnia dr Pychyl. Zachowania i akcje bywają zdetermino­wane przez negatywne myślenie o nich: – Jeśli ktoś w przeszłośc­i nie myślał pozytywnie o ćwiczeniac­h fizycznych, nie polubi ich jako rezolucji noworoczne­j w przyszłośc­i. (STOL)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland