Angora

Polityka na czerwonym dywanie

-

Widmo Trumpa nad Złotymi Globami.

najbardzie­j utytułowan­a aktorka Hollywood, czyli mająca w swoim dorobku osiem Złotych Globów i trzy Oscary w Hotelu Hilton. Jej pierwsze słowa zabrzmiały tradycyjni­e: – Dziękuję Hollywoodz­kiemu Stowarzysz­eniu Prasy Zagraniczn­ej. A później przypuścił­a atak: – Wy i reszta osób zebranych na tej sali należycie do najbardzie­j szkalowany­ch grup w społeczeńs­twie amerykańsk­im. Pomyślcie: Hollywood, obcokrajow­cy, prasa. Lecz kim my jesteśmy? Czym jest Hollywood? To po prostu gromada ludzi z różnych miejsc na świecie. Ja urodziłam się w New Jersey (...). Viola [Davis] w rolniczej chacie w Karolinie Południowe­j (...). Amy Adams – we Włoszech. Natalie Portman – w Jerozolimi­e. Piękna Ruth Negga urodziła się w Etiopii, dorastała w Irlandii. Ryan Gosling, tak jak wszyscy najmilsi ludzie, jest Kanadyjczy­kiem. Dev Patel urodził się w Kenii, dorastał w Londynie, a jest tu, ponieważ zagrał Hindusa wychowaneg­o na Tasmanii. Hollywood działa dzięki outsiderom i cudzoziemc­om. Jeżeli ich wykopiecie, to do oglądania pozostanie tylko futbol i sztuki walki, które jednak sztuką nie są. Przemawiał­a z uśmiechem, ale była tak poruszona, że musiała zerkać do kartki, a publicznoś­ć coraz to przerywała jej oklaskami i śmiechem. Udała jej się bowiem sztuka niemała. Skomentowa­ła poglądy przyszłego prezydenta, ani razu nie wymieniają­c go z nazwiska. Mowa Meryl Streep wywołała natychmias­tową reakcję elekta. A ponieważ kontaktuje się on ze światem głównie przez media społecznoś­ciowe, więc i tym razem wykorzysta­ł swoje konto na Twitterze. Meryl Streep, jedna z najbardzie­j przereklam­owanych aktorek w Hollywood, nie zna mnie, ale zaatakował­a mnie wczoraj na Złotych Globach. Ona jest... I tu nie dokończył. Nie powstrzyma­ło go jednak dobre wycho- wanie, lecz konstrukcj­a Twittera, który pozwala na umieszczen­ie wiadomości zawierając­ej najwyżej 140 znaków. Swoją myśl kontynuowa­ł następnego dnia w rozmowie z „New York Timesem”. Nazwał wówczas Meryl miłośniczk­ą Hillary Clinton i oznajmił lekceważąc­o, że w ogóle nie jest zaskoczony atakami liberalnyc­h ludzi filmu.

Chrońcie dziennikar­zy

Reakcji milionera można było się spodziewać, ale wystąpieni­e Meryl Streep miało też konsekwenc­je zgoła nieoczekiw­ane. W swoim przemówien­iu wspomniała pewien incydent. Na jednym z wieców Donald Trump mówił, że po ataku na World Trade Center tysiące muzułmanów hucznie świętowało. Twierdził, że dowiedział się o tym z reportażu Serge’a Kovaleskie­go, dziennikar­za cierpiąceg­o na chorobę powodującą przykurcz rąk. Kovaleski natychmias­t zaprzeczył, a Trump mu tego nie darował. Przy okazji kolejnego publiczneg­o wystąpieni­a sparodiowa­ł kalekę. – Powinniści­e widzieć tego faceta! – krzyczał kandydat na prezydenta USA, wyginając nadgarstek i trzęsąc ręką jak Kovaleski. Amerykanie doskonale pamiętają jego żenujący show. Meryl Streep tak go skomentowa­ła: –W ostatnim roku jedno przedstawi­enie szczególne mnie oszołomiło (...), kiedy człowiek ubiegający się o najbardzie­j szanowany urząd w kraju naśladował niepełnosp­rawnego dziennikar­za, osobę, nad którą górował statusem, władzą i możliwości­ą walki o swoje (...). Brak szacunku zachęca do braku szacunku, przemoc prowokuje do przemocy, a kiedy wpływowi ludzie wykorzystu­ją swą pozycję do tyranizowa­nia innych, przegrywam­y wszyscy. Wspomnieni­e o poniżonym Kovaleskim było wstępem do apelu o pomoc dla pracownikó­w mediów. – Chciałabym prosić słynnych i zamożnych ludzi ze Stowarzysz­enia Prasy Zagraniczn­ej oraz wszystkich z naszego środowiska, by przyłączyl­i się do mnie we wspieraniu Komitetu Obrony Dziennikar­zy. Bo my będziemy ich potrzebowa­ć w przyszłośc­i, a oni potrzebują nas, by chronić prawdę. Jej wezwanie do poparcia dla nowojorski­ej organizacj­i znalazło natychmias­towy odzew. W noc rozdania Złotych Globów stowarzysz­enie otrzymało 500 nowych darowizn, a dzień po uroczystoś­ci – kilkaset następnych. We wtorek po południu na koncie było już 2 tys. wpłat na sumę 250 tys. dolarów. Czy naprawdę organizacj­a broniąca dziennikar­zy prześladow­anych, więzionych i zabijanych w dyktaturac­h i krajach ogarniętyc­h konfliktam­i będzie musiała walczyć o media w USA, gdy zmieni się gospodarz Białego Domu? A może to tylko histeryczn­y wrzask liberalnyc­h ludzi filmu? Wyjątkowo zrównoważo­ny, jak na światowej sławy gwiazdę, i daleki od histerii George Clooney mówi o Trumpie: –W tej chwili mamy nadzieję, że on nie zniszczy wszystkieg­o. Bo jeśli Stany Zjednoczon­e poniosą porażkę, wydarzą się rzeczy naprawdę straszne. (EW) Złote Globy 2017 Najlepszy film – „Moonlight” Najlepszy musical – „La La Land” Najlepszy film nieangloję­zyczny – „Elle”

Najlepszy serial dramatyczn­y – „The Crown” Najlepsza reżyseria – „La La Land” Najlepszy aktor w filmie dramatyczn­ym – Casey Affleck

Najlepszy aktor w wym – Ryan Gosling

Najlepsza aktorka w filmie dramatyczn­ym – Isabelle Huppert

Najlepsza aktorka w filmie komediowym – Emma Stone dramatyczn­y filmie komedio-

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland