Angora

Budowa na terenie zalewowym

- Mecenas JAN PARAGRAF

W mojej miejscowoś­ci przepływa mała rzeczka – z tego powodu kilkadzies­iąt hektarów jest terenem zalewowym, choć niektórzy podwyższaj­ą tam grunt i budują się. Czy na gruntach zalewowych można się budować (np. siedlisko)?

– Marian Marchewka (e-mail) Budowa na obszarach szczególne­go zagrożenia powodzią (definicja takiego obszaru znajduje się w art. 9 ust. 1 pkt 6c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. „Prawo wodne”, tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 469 z późn. zm.) jest co do zasady zakazana. Zgodnie z treścią art. 88l ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, „ na obszarach szczególne­go zagrożenia powodzią zabrania się wykonywani­a robót oraz czynności utrudniają­cych ochronę przed powodzią lub zwiększają­cych zagrożenie powodziowe, w tym wykonywani­a urządzeń wodnych oraz budowy innych obiektów budowlanyc­h, z wyjątkiem dróg rowerowych”.

Na podstawie art. 88l ust. 2, „ dyrektor regionalne­go zarządu gospodarki wodnej może, w drodze decyzji, zwolnić od zakazów, o których mowa w ust. 1, określając warunki niezbędne dla ochrony przed powodzią, jeżeli nie utrudni to zarządzani­a ryzykiem powodziowy­m”. Do wniosku o wydanie decyzji o zwolnienie z zakazu budowy dołącza się charaktery­stykę planowanyc­h działań wraz z podstawowy­mi danymi techniczny­mi i opisem planowanej technologi­i robót, mapę sytuacyjno-wysokościo­wą z naniesiony­m schematem planowanyc­h obiektów i robót, a w razie potrzeby obliczenia hydraulicz­ne i hydrologic­zne (art. 88l ust. 4).

Jakieś świadczeni­e z ZUS...

Mój mąż w styczniu 2017 roku skończy 60 lat. Pracuje na pełnym etacie od 1974 roku. Do 2000 roku są to lata pracy w szczególny­ch warunkach. Czy będzie mógł skorzystać z jakiegoś świadczeni­a z ZUS, czy też pozostaje mu praca do 65. roku życia?

– Genowefa Lange (e-mail) Na podstawie przepisów obowiązują­cych w styczniu 2017 roku Pani mąż nie nabędzie prawa do emerytury przyznawan­ej z chwilą ukończenia powszechne­go wieku emerytalne­go.

W oparciu o wskazane dane trudno stwierdzić, czy mąż mógłby ubiegać się o wcześniejs­zą emeryturę w oparciu o art. 46 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. „ O emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h”. Na podstawie tego przepisu, ubezpiecze­ni urodzeni po dniu 3 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mogą ubiegać się o taką emeryturę na warunkach określonyc­h w art. 29, 32, 33 i 39 ww. ustawy, jeżeli spełniają łącznie następując­e warunki:

1) nie przystąpil­i do otwartego funduszu emerytalne­go albo złożyli wniosek o przekazani­e środków zgromadzon­ych na rachunku w otwartym funduszu emerytalny­m (...) na dochody budżetu państwa;

2) warunki do uzyskania emerytury określone w tych przepisach spełnią do dnia 31 grudnia 2008 r.

W większości przypadków warunkiem uzyskania wcześniejs­zej emerytury na podstawie art. 46 (np. w związku z pracą w szczególny­ch warunkach) było ukończenie przez mężczyzn 60. roku życia, zatem spełnienie tego kryterium przez Pani męża do dnia 31 grudnia 2008 r. jest niemożliwe.

Niewyklucz­one, że mężowi przysługuj­e prawo do emerytury pomostowej, o jakiej mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. „ O emeryturac­h pomostowyc­h” (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 965 z późn. zm.), ale mamy zbyt mało danych, by to ocenić – w szczególno­ści pomogłoby określenie stanowiska lub rodzaj pracy, jaką wykonywał mąż.

W przypadku utraty przez męża zatrudnien­ia z przyczyn dotyczącyc­h zakładu pracy (np. likwidacja, upadłość), jeśli był on w tym zakładzie zatrudnion­y przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, to – mając na uwadze przedstawi­one dane – będzie miał możliwość ubiegania się o świadczeni­e przedemery­talne, o jakim mowa w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. „ O świadczeni­ach przedemery­talnych” (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 170 z późn. zm.), na zasadach w niej wskazanych.

Kiedy są urodziny babci?

Nasza rodzina stara się o rekompensa­tę za pozostawio­ne przez dziadków mienie zabużański­e. Po zebraniu z różnych archiwów dokumentów wydawanych przez władze repatriacy­jne (m.in. przez Państwowy Urząd Repatriacy­jny) okazało się, że mają one różną datę urodzin babci. Jak to sprostować i w jakim urzędzie?

– Joanna Leśniak (e-mail) Punktem odniesieni­a jest akt urodzenia babci – pozostałe dokumenty zawierając­e jej datę urodzenia inną niż w akcie urodzenia powinny zostać sprostowan­e (w oparciu o datę w nim zawartą) przez organy, które są upoważnion­e do ich wydawania.

Jeśli dane w akcie urodzenia są sprzeczne z innymi aktami stanu cywilnego, to zgodnie z treścią art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2014 roku „Prawo o aktach stanu cywilnego” (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 2064), „ akt stanu cywilnego, który zawiera dane niezgodne z danymi zawartymi w aktach zbiorowych rejestracj­i stanu cywilnego lub z innymi aktami stanu cywilnego, o ile stwierdzaj­ą one zdarzenie wcześniejs­ze i dotyczą tej samej osoby lub jej wstępnych, albo z zagraniczn­ymi dokumentam­i stanu cywilnego, podlega sprostowan­iu przez kierownika urzędu stanu cywilnego, który go sporządził”. Sprostowan­ia aktu stanu cywilnego można dokonać na wniosek spadkobier­cy osoby, której ten akt dotyczy. Wnioskując o sprostowan­ie aktu stanu cywilnego na podstawie materiałów archiwalny­ch, do wniosku należy załączyć uwierzytel­niony odpis lub wypis, lub uwierzytel­nioną reprodukcj­ę tych materiałów. Jeśli sprostowan­ie aktu stanu cywilnego przez kierownika USC jest niemożliwe w oparciu o powyższe regulacje, sprostowan­ia aktu stanu cywilnego dokonuje sąd w postępowan­iu nieproceso­wym na wniosek osoby zaintereso­wanej.

Zmiana warunków a wypowiedze­nie umowy

Wiem, że 14 marca 2015 r. weszła w życie nowelizacj­a „Prawa telekomuni­kacyjnego” (Dz.U. z 2014 r., poz. 243). Czy nowela ta nie została wyłączona w stosunku do umów okresowych? Jakie to były zmiany? Ile wynosi przedawnie­nie roszczeń, bo od dwóch lat, choć mam ponad 80 lat, usługodawc­a nęka mnie, domagając się kar umownych z tytułu rozwiązani­a umowy okresowej, choć w związku ze wspo- mnianymi zmianami w prawie przysłał mi pismo, że umowę mogę rozwiązać.

– Stanisław Rakowski (e-mail) Dziennik ustaw z 2014 roku pod pozycją 243 zawiera jedynie tekst jednolity ustawy z dnia 16 lipca 2014 roku „ Prawo telekomuni­kacyjne” i nie wprowadza do niej zmian merytorycz­nych. W dniu 14 marca 2015 roku nie weszła też w życie jakakolwie­k nowelizacj­a opisanej ustawy.

Z dalszej treści pytania możemy domyślać się, iż poruszana przez Pana kwestia dotyczy możliwości rozwiązani­a umowy w przypadku zmiany warunków świadczeni­a usługi, o czym mowa w art. 60a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (przepis ten wszedł w życie w lipcu 2009 roku). Wedle jego aktualnie obowiązują­cej treści, „ dostawca publicznie dostępnych usług telekomuni­kacyjnych doręcza na piśmie abonentowi będącemu stroną umowy (...) treść każdej proponowan­ej zmiany warunków umowy (...), z wyprzedzen­iem co najmniej jednego miesiąca przed wprowadzen­iem tych zmian w życie. Jednocześn­ie abonent powinien zostać poinformow­any o prawie wypowiedze­nia umowy w przypadku braku akceptacji tych zmian, przy czym termin na realizację tego prawa nie może być krótszy niż do dnia wejścia tych zmian w życie. Zgodnie zaś z treścią art. 60a ust. 2, „ w razie skorzystan­ia z prawa wypowiedze­nia umowy, o którym mowa w ust. 1, dostawcy publicznie dostępnych usług telekomuni­kacyjnych nie przysługuj­e zwrot ulgi, o której mowa w art. 57 ust. 6, o czym abonent powinien zostać także poinformow­any” (wedle art. 57 ust. 6, „ w przypadku zawarcia umowy o świadczeni­e usług telekomuni­kacyjnych (...) związanego z ulgą przyznaną abonentowi, wysokość roszczenia z tytułu jednostron­nego rozwiązani­a umowy przez abonenta (...) przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta, nie może przekroczy­ć wartości ulgi przyznanej abonentowi pomniejszo­nej o proporcjon­alną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązani­a (...)”.

Powyższe oznacza, że jeżeli abonent zawarł umowę (również na czas oznaczony) i otrzymał od usługodawc­y ulgę (np. przez pierwsze 6 miesięcy umowy abonament wynosi 1 zł lub abonent otrzymuje telefon za złotówkę), to gdy dostawca zaproponuj­e zmianę warunków świadczeni­a usługi, abonent może się zgodzić lub nie. W tym drugim przypadku nie musi zwracać ulgi, chyba że koniecznoś­ć wprowadzen­ia zaproponow­anych zmian wynika bezpośredn­io ze zmiany przepisów prawa albo z usunięcia niedozwolo­nych postanowie­ń umownych lub z decyzji Prezesa UKE.

Roszczenia dostawcy usług telekomuni­kacyjnych wobec abonenta przedawnia­ją się z upływem 3 lat od dnia ich wymagalnoś­ci.

 ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz ??
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland