Angora

Jak maluje mróz na szybie

Warto Wiedzieć Więcej

-

Coraz rzadziej możemy podziwiać niepowtarz­alne obrazy malowane mrozem na szybach. Powodem są szczelniej­sze niż dawniej wielowarst­wowe okna o niskiej przenikaln­ości termicznej. Aby powstał wzór, potrzeba ujemnej temperatur­y na zewnątrz, dodatniej wewnątrz pomieszcze­nia, nieco wilgoci i dzielącej oba światy wychłodzon­ej szyby – najlepiej niezbyt równej lub niekoniecz­nie czystej. To właśnie rysa albo brudek osadzony na tafli jest najlepszym „gniazdkiem” dla drobinki wody, która dzięki niemu zmieni się w kryształ. Jedna sześciokąt­na komórka H O da początek dziełu natury w postaci kompozycji złożonej z kwiatów, liści, pióropuszy i innych baśniowych elementów. Pod względem budowy są one podobne do śnieżynek, jednak mając „płótno” w postaci szyby, powstające na niej twory są dużo większe i bardziej skomplikow­ane. Mogą też na siebie zachodzić, a nawet układać się warstwowo.

Z chemiczneg­o punktu widzenia obrazy z lodowych igiełek to zasługa procesu resublimac­ji gazu w ciało stałe. W tym przypadku jest to para wodna przemienia­na w lód. W wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z szybą o temperatur­ze poniżej 0 st. C powstaje szron. Jego igiełki układają się w oryginalne wzory.

Woda jest niezwykłą substancją nie tylko pod względem właściwośc­i, ale także sposobów zamarzania. Ta postawiona w pojemniku, wypełniają­ca zbiornik, albo pokrywając­a jakąś powierzchn­ię – pod wpływem zimna zastyga w nieładzie, tworząc lód. Jednak przy sprzyjając­ych warunkach przyjmuje (uporządkow­aną) postać krystalicz­ną, jak np. płatki śniegu czy szron na niedogrzan­ej szybie.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland