Angora

Jęcek przy kuleszy

-

Od pewnego czasu zaintereso­wało mnie pochodzeni­e mego nazwiska Ikier. Korzystałe­m więc z wielu serwisów internetow­ych poświęcony­ch genealogii. Na stronie „genealodzy.pl” znalazłem kilka aktów chrztów, małżeństw i zgonów z XIX w. Pojawia się też wiele nazwisk niemieckoj­ęzycznych. Inne strony wykazały, że moje nazwisko pochodzi od „Icker” lub „Ickert”, a te z kolei od „Uecker”. Herbarze wskazują na pochodzeni­e od nazwiska Ikierat, herbu Świnka.

Piotr Ikier Panie Piotrze, to prawda, bo i etymologic­zne źródła polskie nazwisko to wywodzą od niemieckie­j nazwy osobowej Icker, Ickert, które dały naszemu zasobowi nazwisk takie, jak: Ikierski, Iker, Ikert. Herbarze nie wskazują pochodzeni­a, notują tylko obecność nazwiska i to w postaci odmiennej.

Obecnie baza PESEL notuje 89 nazwisk Ikier.

Jestem wieloletni­m czytelniki­em „Angory” i sądzę, że pochodzeni­e mojego nazwiska Cecot będzie trudną zagadką. Z mojego rozeznania wynika, że większość rodziny pochodzi z

Panie Lechu, Cecot to nazwisko pochodzeni­a może nie od razu zagraniczn­ego, ale... ptasiego na pewno. Wywodzi się ono od czeczotki, wędrownego ptaszka z rodziny wróblowaty­ch, w Polsce występując­ego rzadko. „Słownik odapelatyw­nych nazwisk Polaków” L. Tomczak podaje też inne znaczenia. Metaforycz­nie to kobieta papla; brzoza, sękowate drzewo topoli lub brzozy; kij z czeczotki. Znane nam z historii nazwisko Czeczot ma identyczny źródłosłów. Cecotów w bazie PESEL mamy 1022.

Skąd się wzięło?

Kulesza, nazwisko pochodzi od staropolsk­iej nazwy mącznej potrawy ( lemieszka, mamałyga). Notowane pierwszy raz w 1405 roku. 13 102 nazwiska.

Gicka, zdrobnieni­e od gicz (gic), nazwy udźca, szynki. 17 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland