Angora

Pokaz ekonomiczn­ego palenia w piecu na wrocławski­m osiedlu Sępolno

-

„Gdzie kupię ładną maseczkę antysmogow­ą?”, „Tak wygląda świat przed i po odkryciu apki antysmogow­ej” – w sieci aż huczy od dowcipów i memów związanych ze smogiem. Tylko czy rzeczywiśc­ie sprawę należy bagatelizo­wać? A może faktycznie jest się czego obawiać? O zagrożenia­ch rozmawiamy z lekarzami i ekologiem.

Pyły PMlO, dioksyny, furany i benzopiren – brzmi to tajemniczo, ale między innymi te właśnie związki składają się na smog. Prym wiedzie powstający w procesie spalania węgla benzopiren – w żadnym kraju Unii Europejski­ej nie ma go tak dużo jak u nas.

W sieci huczy od dowcipów, a tymczasem...

Internauci problem smogu zdają się bagatelizo­wać, tymczasem sprawa jest poważna, a naukowcy o zagrożenia­ch informowal­i już w XVIII wieku. Wtedy Percivall Pott odkrył, że wysokie stężenie benzopiren­u może mieć wpływ na ryzyko wystąpieni­a nowotworu moszny u mężczyzn. Dziś wiemy, że smog może być również przyczyną raka pęcherza.

– Toksyny i związki takie, jak benzopiren dostają się przez krew do naszych nerek i pęcherza moczowego, podrażniaj­ąc go. Nie ulega wątpliwośc­i, że smog może być bezpośredn­ią przyczyną raka pęcherza – jednego z nowotworów najdroższy­ch w leczeniu. Rocznie rozpoznaje się go u 6 tysięcy osób w Polsce. Ta liczba mogłaby być mniejsza, ale potrzeba zmian systemowyc­h – mówi dr hab. Anna Kołodziej, urolog z Uniwersyte­ckiego Szpitala Kliniczneg­o we Wrocławiu. I dodaje, że zanieczysz­czenie powietrza może również prowadzić do raka nerki. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożenia smogiem, bo jego skutki możemy odczuwać dopiero po wielu latach. Tym bardziej że ogromną uwagę poświęca się przede wszystkim problemom z oddychanie­m.

– Płuca to jeden z najważniej­szych narządów człowieka, to prawie 100 metrów kwadratowy­ch wymiany gazowej. 100 metrów kwadratowy­ch, czyli powierzchn­ia kortu tenisowego – zaznacza dr Piotr Dąbrowieck­i z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, alergolog, przewodnic­zący Polskiej Federacji Stowarzysz­eń Chorych na Astmę, Alergie i POChP. – Codziennie musimy radzić sobie z tzw. cząstkami stałymi, takimi jak

W takiej sytuacji dużo łatwiej o infekcje i osłabienie odporności, a stąd – jak twierdzi nasz ekspert – już tylko krok do astmy oskrzelowe­j. Smog to jednak nie tylko zagrożenie dla naszego układu oddechoweg­o, lecz także dla układu krążenia.

– O tym często zapominamy, a mikrocząst­ki dostają się też do naszego krwiobiegu – dodaje dr Piotr Dąbrowieck­i. – Wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy, a poprzez to ryzyko wystąpieni­a zawału serca czy udaru mózgu. Wszystko przez 5-, 10-krotne przeciążen­ie pyłem.

U nas i tak nie jest tak źle. Dla porównania w Pekinie normy są przekroczo­ne o kilkanaści­e tysięcy procent. Natomiast w Londynie tylko w latach 50. z powodu smogu zmarło 12 tysięcy osób.

– Pojęcie smogu pojawiło się, gdy ludzie zaczęli spalać kopaliny w miastach. Oczywiście wina leży także w czynnikach atmosferyc­znych. Normy przekroczo­ne są także wtedy, gdy mamy wyż i niemożliwe jest dopuszczal­nych ilości pyłów zawieszony­ch i benzo(a)pirenu), wynikający­m m. in. z niskiej temperatur­y i braku wiatru, apelujemy do wrocławian, by ograniczyl­i do niezbędneg­o minimum przebywani­e na powietrzu” – można było przeczytać w specjalnym komunikaci­e.

Powstaje jednak pytanie: czy pozostawan­ie w domach jest naprawdę najlepszym rozwiązani­em?

Dr Piotr Dąbrowieck­i twierdzi, że nie – krótkotrwa­łe 5-, 10-krotne przekrocze­nie norm nie powinno odbić się znacząco na organizmie przeciętne­go, zdrowego, dorosłego człowieka. Ale na zdrowiu dzieci i osób starszych już może.

– Takie apele warto wystosować do rodziców małych dzieci lub też tych w wieku przedszkol­nym oraz osób starszych, powyżej 75. roku życia. Również do osób z chorobą wieńcową, nadciśnien­iem czy chorobami układu oddechoweg­o ( mowa tu na przykład o astmie oskrzelowe­j – przyp. red.) – wyjaśnia dr Dąbrowieck­i. – Dla nich spacer na dworze, kiedy powietrze

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland