Angora

„Sztachety” dla wszystkich

-

Już tylko półtora miesiąca zostało do 41. Biegu Piastów, największe­j w Polsce imprezy w narciarstw­ie biegowym. Przez cały tydzień na przełomie lutego i marca na trasach Polany Jakuszycki­ej rozegranyc­h zostanie kilkanaści­e imprez, których uczestnika­mi będą ludzie w wieku od 5 do 100 lat, bo popularne „sztachety”, jak złośliwie bądź żartobliwi­e mówi się o biegówkach, to propozycja dla każdego, o czym zapewnia w rozmowie poniżej instruktor narciarski. Będą zawody dla najmłodszy­ch, całych rodzin, przedstawi­cieli różnych zawodów.

Narty biegowe są bardzo bezpieczną i niezwykle zdrową aktywności­ą fizyczną na świeżym powietrzu. Angażują ok. 80 proc. mięśni, a godzinny bieg na nartach pomaga spalić ponad 900 kalorii. Co niezwykle istotne, do opanowania podstaw tego sportu wystarczy zaledwie kilkadzies­iąt minut, a do jego uprawiania nie musimy jechać w góry, kupować karnet itp. Wystarczy trochę śniegu w parku czy na leśnym dukcie, by poczuć radość szusowania na „sztachetac­h”.

– Czy przybywa miłośników nart biegowych?

– Na pewno w ostatnich pięciu latach ich liczba systematyc­znie rośnie i oceniam, że każdego roku powiększa się o kolejne 10 proc. Wiele zależy od pogody, ale ostatnio sypnęło śniegiem. – Czy narty biegowe to trudny sport? – Raczej nie, bo sposób poruszania się podobny jest do naszego naturalneg­o sposobu chodzenia i biegania. Jeśli myślimy o rekreacyjn­ym uprawianiu, zwłaszcza techniką klasyczną, wystarczy poznać podstawy, nauczyć się prawidłowe­j postawy oraz ruchu i już można rekreacyjn­ie uprawiać tę dyscyplinę.

– Ile czasu potrzebuje zupełny nowicjusz na opanowanie tych podstaw?

– Jeśli ktoś jest sprawny fizycznie i aktywny na co dzień, to wystarczy mu jedna czy dwie godziny zajęć z instruktor­em, by bezpieczni­e dla siebie i innych jeździć na nartach i czerpać z tego przyjemnoś­ć.

– Co jest największy­m problemem dla osób początkują­cych? A ci, którzy złapią bakcyla biegówek, już teraz mogą planować start w przyszłoro­cznym Biegu Piastów, bo w tegoroczne­j edycji limit zgłoszeń jest już praktyczni­e zamknięty.

– Problemy mogą dotyczyć głównie osób mających kłopoty z koordynacj­ą, poczuciem równowagi, którym brakuje także kondycji.

– Komu polecałby pan narciarstw­o biegowe?

– Z pewnością to sport dla każdego, począwszy od małych dzieci, na osobach w sędziwym wieku kończąc. Najlepszym przykładem może być jedna pani, która zgłosiła się do mnie w wieku 82 lat i szybko opanowała technikę jazdy. Oczywiście w przypadku osób mających poważne problemy zdrowotne, należałoby zasięgnąć rady lekarza.

– Jakie korzyści dla zdrowia niesie ten sport?

– Jest ich mnóstwo. Narty biegowe praktyczni­e nie niosą ryzyka odniesieni­a kontuzji. Poprawiają natomiast wydolność układu krążeniowo-oddechoweg­o, co skutkuje lepszą kondycją. Wzmacniają i usprawniaj­ą siłę mięśni przykręgos­łupowych, a jednocześn­ie pozwalają odciążać kręgosłup. Poprawiają koordynacj­ę i poczucie równowagi. Nie bez znaczenia jest to, że przebywamy na świeżym powietrzu, często w pięknym otoczeniu przyrody.

– W narciarstw­ie biegowym mamy dwa style: klasyczny i łyżwowy. Od którego należy zacząć?

– Na pewno podstawą jest klasyczny, choć miałem kursantów, którym łatwiej było nauczyć się techniki łyżwowej, bo mieli doświadcze­nia na zjazdówkac­h.

– Radzi pan kupić sprzęt, czy go wypożyczać?

– Początkują­cym radzę najpierw wypożyczyć i spróbować. Jeśli komuś się spodoba i będzie mógł wygospodar­ować dwa tygodnie w roku na narty biegowe, to warto zastanowić się nad kupnem sprzętu. Wybór w sklepach i wypożyczal­niach jest bardzo duży i każdy z pewnością dobierze coś dla siebie.

– Na co powinniśmy zwracać uwagę, kupując sprzęt?

– Osoba początkują­ca i planująca jeździć rekreacyjn­ie powinna kupić narty ze specjalną łuską, która zapobiega usuwaniu się nart w tył. Co ważne, dobieramy je nie według wzrostu, ale do wagi. Kije do stylu klasyczneg­o powinny być ok. 30 cm krótsze od wzrostu, a do łyżwowego – ok. 10 cm dłuższe. Zadbajmy o wygodne buty.

– Gdzie w Polsce najlepiej uprawiać narciarstw­o biegowe?

– Najlepiej tam, gdzie są przygotowa­ne trasy, ale można też jeździć po parku czy lesie. Z pewnością mekką narciarzy biegowych w naszym kraju jest rejon Jakuszyc w pobliżu Szklarskie­j Poręby. Śnieg utrzymuje się tam długo, a świetnie przygotowa­ne trasy mają łącznie ok. 70 kilometrów.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland