Angora

Gdy kukawka gędzi

-

Mam niecodzien­ne nazwisko, jak przystało na niecodzien­ne czasy. Jaka jest geneza nazwiska Szluga? „Daj szlugę” to irytujące i często prowadzące do spięć sformułowa­nie. Dziadek opowiadał o majątku w okolicach Grudziądza – śmiał się, że od hodowli tytoniu wzięły się „szlugi”...

Nakładają się tu dwa znaczenia, biegnące od dwóch różnych znaczeń i dwóch różnych porządków czasowych. Szluga według etymologii jest nazwiskiem pochodzący­m od rzeczownik­a sługa, ale istnieje też slangowy rzeczownik szlug oznaczając­y papierosa. Uwzględnia­jąc czas, nazwisko jest dużo starsze niż współczesn­y (XX-wieczny) miejski zwrot slangowy ( kopsnij szluga – daj papierosa). Zatem nie wiązałbym źródłosłow­u z uprawą tytoniu. 9 nazwisk w użyciu.

Byłbym wdzięczny, gdyby pomógł Pan nam w odnalezien­iu tajemnicy pochodzeni­a nazwiska Kukwa. Urodziłem się w Straszewie (Dietrischs­dorf) w woj. pomorskim w 1941 roku. Cała rodzina była pochodzeni­a niemieckie­go i przeszła gehennę drugiej wojny światowej. Od wielu lat mieszkam w Niemczech i przez ten czas staram się odszukać swoje korzenie, ale bez powodzenia. Pomoże mi Pan?

Pozdrowien­ia z Duisburga! Podręcznik­owy przykład niemieckie­j tożsamości i polskiego nazwiska Kukwa, które powstało od czasownika kukać, czyli odgłosu kukułki (w prasłowiań­skim * kukava to właśnie kukułka). Jest nazwiskiem dźwiękonaś­ladowczym, które zostało skrócone z formy Kukawka. Ale jeśli źródłosłow­em miałby być rzeczownik kukać i kukułka, to pamiętajmy o innych znaczeniac­h ptasiej nazwy: kukułką zwano też nierządnic­ę, biedronkę, storczyk, firletkę, a metaforycz­nie kogoś krnąbrnego. A także cokolwiek naśladując­ego głos kukułki. E. Breza podaje regionalne nazwy kukułki: kukuk (Mazury), kukówka (Kaszuby), kukawka (Wielkopols­ka). W bazie PESEL istnieją współcześn­ie 442 takie nazwiska.

Czy zechciałby Pan pomóc rozwikłać tajemnicę mojego nazwiska? Tądrowski – skąd pochodzi? Od jakiego przydomka lub miejsca? Dotarliśmy do przodka

O chronologi­i przesądzić może genealogia, zaś nazwisko może pochodzić od niemieckie­go rzeczownik­a Tänder, czyli kupczyk, albo gwarowego czasownika tędrać, tądrać, a więc: mruczeć coś pod nosem. Zapis metrykalny wynikł z pruskiej nieznajomo­ści języka polskiego. Tądrowskic­h jest dziś 54.

Skąd się wzięło?

Tadla, forma pochodna od Tadeusza. Tak jak m.in.: Tadea, Tadej, Tadko, Tadlicki, Tadoch, Tados, Tadyga, Tadula, Tadyk, Tadda, Tadzic. Nazwiska Tadla używa dziś 647 Polaków.

Szczyguła, utworzone od słowa szczegół, czyli drobiazg, detal. 11 nazwisk.

Gędas to staropolsk­i grajek. Nazwisko powstało od gwarowego czasownika gądać (gędzić), czyli grać. 23 nazwiska. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland