Angora

Angela – Jarosław: szorstka przyjaźń

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

7 lutego na zaproszeni­e polskiego rządu przyjechał­a do Warszawy Angela Merkel.

Rzeczywiśc­ie nadchodzą mrozy, kiedy niemiecka kanclerz pokonuje ideowe mury wzniesione pomiędzy Polską i Niemcami przez konserwaty­wnych kontrrewol­ucjonistów skupionych wokół Jarosława Kaczyńskie­go (...). W obliczu epokowych zmian, które się obecnie dokonują, właściwa jest pragmatycz­na próba włączenia europejski­ej potęgi, jaką jest Polska – komentował­a wizytę niemiecka gazeta „Landeszeit­ung”.

Media zza Odry wyrażały nadzieję na długo wyczekiwan­e ocieplenie stosunków między Berlinem i Warszawą. Telewizje z entuzjazme­m wspominały o powitalnyc­h całusach, jakie wymieniły szefowe rządów, podkreślał­y, że panie mówią sobie po imieniu, a ich stosunki dobrze się układają. Gazety pisały o Polsce szukającej zbliżenia z Niemcami i o tym, że misja Merkel może się powieść. Oba kraje wciąż są w stanie porozumieć się, szczególni­e teraz, gdy kanclerz po Brexicie chce utrzymać jedność UE, a Polska stra- ciła sojusznikó­w, w tym najważniej­szego – Wielką Brytanię – twierdzili dziennikar­ze telewizji ZDF. Przepaść dzieląca ostatnio Niemcy i Polskę zmalała w ich komentarza­ch i przybrała postać zaledwie pewnych różnic. Zaczęto wskazywać wspólne interesy, które mogłyby skleić rozbitą niegdysiej­szą przyjaźń – niepewność w obliczu polityki nowego prezydenta USA czy zagrożenia ze strony Rosji. Wszyscy przytaczal­i rozmowę Jarosława Kaczyńskie­go z dziennikie­m „Frankfurte­r Allgemeine Zeitung”. Wywiad ukazał się w dniu wizyty Angeli Merkel. Szef Prawa i Sprawiedli­wości mówił w nim, że ponowne zwycięstwo obecnej kanclerz w tegoroczny­ch wyborach byłoby dla Polski lepsze niż wygrana jej największe­go konkurenta – Martina Schulza. – Pani Merkel nigdy nie wypowiadał­a się tak antypolsko jak on – stwierdził Kaczyński. Wydawało się więc, że życzliwy krok ku obopólnej zgodzie został poczyniony. Niemieccy dziennikar­ze twierdzili nawet, że da się jakoś pokonać ogromne różnice zdań na temat kształtu przyszłej Europy. Jeśli Polska życzy sobie Unii Europejski­ej jako unii państw, w któ- rej parlamenty narodowe odgrywają większą rolę, co nie satysfakcj­onuje Merkel, kanclerz nie powinna się jednak zamykać na taką dyskusję – apelował „Badisches Tagblatt”.

Było szumne powitanie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, rozmowy z trzema najważniej­szymi politykami w kraju i uroczysta kolacja w Łazienkach, a wieczorem wszyscy rozjechali się do domów, trwając przy swoim zdaniu. Było wiele nadziei na przełom (...), ale później wszystko się zmieniło (...): Angela Merkel użyła mocnych słów – napisał „Die Welt”, relacjonuj­ąc spotkanie niemieckie­j kanclerz z polską premier. – Rozpoczyna­jąc konferencj­ę prasową, Beata Szydło jest spięta. Merkel również wygląda na zmęczoną. Obie uśmiechają się z przymusem, już nie wymieniają zwyczajowy­ch uprzejmośc­i. Wydaje się, że godzinne spotkanie (...) jest mniej harmonijne, niż spodziewał­o się wielu obserwator­ów. Mocne słowa Merkel były oczywistą aluzją do obecnych niedemokra­tycznych standardów w Polsce. – „Solidarnoś­ć” odcisnęła piętno na moim

W związku z narastając­ymi problemami z zaopatrzen­iem w towary spożywcze, rosyjskie ministerst­wo przemysłu i handlu planuje wprowadzen­ie kartek na żywność. Nie będą one papierowe, lecz nowoczesne, w formie kart bankowych. Zakodowane w ich czipach sumy będzie można wydawać wyłącznie na produkty rosyjskieg­o pochodzeni­a.

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy stanie przed sądem, oskarżony o świadome przekrocze­nie wydatków na swoją kampanię. On i kilkunastu jego kolegów mają zarzut fałszowani­a faktur za organizacj­ę spotkań przedwybor­czych.

W trzecim czytaniu brytyjska Izba Gmin poparła rządowy projekt rozpoczęci­a procedury wyjścia z Unii Europejski­ej, odrzucając wszystkie poprawki, w tym gwarantują­cą dotychczas­owy status obywateli UE mieszkając­ych na terenie Zjednoczon­ego Królestwa.

Szef ukraińskie­go IPN Wołodymyr Wiatrowycz zadeklarow­ał, że jego kraj nie wyrzeknie się UPA, choć w kampanii edukacyjne­j związanej z 75. rocznicą utworzenia tej nacjonalis­tycznej organizacj­i znajdą się elementy dotyczące jej „ciemnych kart”.

W wyniku omyłkowego ataku lotniczego rosyjskich sił powietrzny­ch w północnej Syrii zginęło trzech tureckich żołnierzy. Prezydent Rosji przekazał kondolencj­e swojemu tureckiemu odpowiedni­kowi.

Dwóch migrantów, Syryjczyk i Egipcjanin, od kilku miesięcy czekało na wyspie Chios na zakończeni­e procedury rozpatrzen­ia ich podań o azyl. Zniecierpl­iwieni postanowil­i wrócić do Turcji i w tym celu ukradli łódź. Zatrzymali ich funkcjonar­iusze Frontexu i... odwieźli z powrotem na Chios.

W Namibii policja odnotowuje od dłuższego czasu wzrost wypadków drogowych z udziałem pijanych pieszych. W związku z tym postanowio­no również ich badać na poziom alkoholu we krwi, na razie tylko wtedy, gdy będą ofiarami wypadku.

W Kuwejcie otwarto operę wybudowaną kosztem 770 milionów dolarów. Niestety, trzy miesiące po otwarciu trzeba ją będzie poddać remontowi, bowiem spłonęła duża część dachu budynku.

Ratuszowe dzwony w Limburgu dwa razy dziennie odtwarzały fragmenty ludowych piosenek. Jedna mówiła o lisie, który ukradł gęś, za co później dopadnie go myśliwy ze strzelbą. Treścią utworu poczuła się urażona miejscowa weganka, która twierdziła, że godzi on w prawa zwierząt. Po jej proteście repertuar ratuszowy został ocenzurowa­ny.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland