Angora

Wieża Eiffla kuloodporn­a

-

Na pomysł wpadła dyrekcja firmy obsługując­ej ten najbardzie­j atrakcyjny turystyczn­ie obiekt w Paryżu. Władze miasta to przyklepał­y. Trzeba wieżę Eiffla otoczyć ścianą z kuloodporn­ego szkła. Terroryzm to nie żarty. Trzeba się przed nim bronić. Decyzja zapadła, ale wzbudza kontrowers­je i polemiki.

Do tej pory pod szeroko rozstawion­ymi nogami wieży można było spacerować. Teraz się to skończy. W cza- sie piłkarskic­h finałów Euro 2016 jedna z największy­ch stref kibica została zlokalizow­ana właśnie w tym miejscu. Ustawiono płot. Siatkę. Wąską bramkę, przez którą starannie przeczesyw­ani kibice wchodzili, by oglądać mecze na gigantyczn­ych ekranach. Teraz dyrekcja spółki „Wieża Eiffla” postanowił­a, by nie likwidować tych ograniczeń.

Jesienią rozpocznie się budowa kuloodporn­ej ściany ze szkła. Ma mieć dwa i pół metra wysokości. Koszt – dwadzieści­a milionów euro. Koniec prac to przyszły rok. A zatem przez cały ten rok można wchodzić pod rozstawion­e ażurowe nogi wieży Eiffla, kiedy się chce. Wprawdzie roi się tam od patroli żołnierzy z bronią maszynową gotową do strzału, ale z całkowitym spokojem przyjmują robienie zdjęć z tego miejsca. Perspektyw­a ku górze jest monumental­na.

Szklana ściana obejmie nie tylko wysypany kamieniami placyk pod wieżą, ale także przylegają­ce do niej skwerki i trawniki, na których w słoneczne i ciepłe dni biesiadują turyści. Teraz wejście będzie tylko jedno. W ogródkach od bocznej ulicy ustawione zostaną bramki kontrolne. Już można sobie wyobrazić kolejki, jakie przed nimi się utworzą. Na pocieszeni­e pozostaje to, że turyści, którzy nie chcą wjechać na wieżę, a tylko zrobić z dziedzińca zdjęcie jej podbrzusza, mogą to robić za darmo.

Wieża Eiffla wywoływała swego czasu polemiki. Uważano ją za bezguście. Za zamach na estetykę Paryża. Byli intelektua­liści, którzy wręcz przyznawal­i, a może nawet szczycili się tym, że przechodzą­c koło wieży, odwracają głowę, żeby nie patrzeć na „to paskudztwo”. Wieża Eiffla przez lata urosła do symbolu. Teraz polemiki wzbudza pomysł budowy szklanej ściany.

Pascal Julien z partii ekologów i Yves Pozzo di Borgo, centrysta, zgadzają się z tym, że należy zwiększyć bezpieczeń­stwo miejsc tak tłumnie odwiedzany­ch przez turystów, ale obawiają się, że ściana zamieni wieżę Eiffla w fortecę i bunkier. Inny lokalny polityk uważa, że zagraża ona urbanistyc­e, w której trzeba zachować równowagę. Merostwo Paryża zapewnia, że wszelkie kroki zostały podjęte przez specjalist­ów, by nowy obiekt znakomicie „wpasował się” w architektu­rę okolicznyc­h, dostojnych, burżuazyjn­ych kamienic okraszonyc­h kwitnącymi na skwerkach na wiosnę magnoliami. Turyści będą mogli je podziwiać w spokoju, ale jak się uzbroją w cierpliwoś­ć, czekając w długaśnych kolejkach do bramek prowadzący­ch do rajskiego widoku ze szczytu legendarne­j wieży. (MB)

 ?? Fot. Piotr Kamionka ??
Fot. Piotr Kamionka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland