Angora

Zrzucają habity Watykan

Łatwiej złożyć śluby, niż w nich wytrwać

-

Alarm w Watykanie. Co roku 2300 osób rezygnuje z życia konsekrowa­nego. Z reguły mają od 30 do 50 lat. Najczęście­j odchodzą siostry z zakonów kontemplac­yjnych.

Zjawisko zwracania habitów papież nazwał „wewnętrzny­m krwotokiem” w Kościele. Nie każdy krwotok skutkuje śmiercią, ale wszystkie są groźne: ześwieccza­nie osób duchownych i członkiń zgromadzeń pogarsza i tak już mocno nadwerężon­ą kondycję Kościoła. Większym problemem od kryzysu powołań jest późniejsze wypieranie się powołania. Głównym powodem odejść jest... negacja powołania. Odchodzący wskazują, że w rzeczywist­ości nie otrzymali wezwania od Boga do kapłaństwa czy życia zakonnego, a tylko ulegli takiej iluzji.

Watykan tłumaczy, że księża i zakonnice w dzisiejszy­ch czasach są szczególni­e narażeni na pokusy. Minęły czasy, w których za klauzurę nie przenikały żadne fragmenty świeckiej codziennoś­ci. Obecnie nie brakuje okazji, aby za specjalnym pozwolenie­m na chwilę wymknąć się klauzurze: wziąć udział w demokratyc­znych głosowania­ch, kwestowani­u, pojechać na badania szpitalne. Bez internetu i technologi­i normalne funkcjonow­anie nawet najbardzie­j restrykcyj­nych wspólnot byłoby niemożliwe. Wszędzie toczy się walka o honory i władzę. Kapłani wcale nie marzą o skierowani­u do prowincjon­alnych parafii, a wykształco­ne mniszki z jawną niechęcią wykonują polecenia przełożone­j, aby szorować marmurowe schody albo usługiwać w refektarzu. – Żyjemy w płynnym społeczeńs­twie, promującym płynną kulturę, w której stosunki buduje się na bazie korzyści, jakie jedna strona może otrzymać od drugiej. Relacja trwa dopóty, dopóki przynosi profity − stwierdził hiszpański franciszka­nin, arcybiskup José Rodríguez Carballo, sekretarz Kongregacj­i ds. Instytu-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland