Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Zasilający: sok żołądkowy

się sukcesem. Małpy po otrzymaniu zastrzyku kopulowały przez dwa lata bez efektu w postaci potomków. To pierwsza tego typu metoda antykoncep­cyjna dla panów. (ZK)

Orzeczenie: Bezpieczna antykoncep­cja dla panów jest prawie w zasięgu ręki.

Pod lupą: łuski jaszczurki

guza, gdyż lubią środowiska o niskim stężeniu tlenu. Badacze tak zmodyfikow­ali niegroźny szczep Salmonella, aby wytwarzał flagelinę – białko służące bakteriom do poruszania się i aktywowani­a komórek ludzkiego układu odporności­owego. Po trzech dniach od podania myszom chorującym na nowotwór jelita grubego bakterie wykrywalne były wyłącznie wewnątrz guza, a po 120 dniach u ponad połowy myszy po nowotworze nie było śladu. Ponadto, u myszy nie zaobserwow­ano metastazy, czyli przerzutów do innych organów. (AZ)

Orzeczenie: Bakterią w nowotwór!

Na ratunek: komosa ryżowa

Przedmiot sprawy: Praca na nocną zmianę może szkodzić płodności – wnioskują naukowcy z Harvardu na podstawie badań pięciuset kobiet, poddającyc­h się zapłodnien­iu in vitro. Panie, które pracowały na nocną zmianę lub których praca wiązała się z podnoszeni­em ciężkich przedmiotó­w, produkował­y odpowiedni­o o 28 i 14 procent mniej komórek jajowych w trakcie stymulacji do in vitro. Uczeni tłumaczą, że praca w nocy zaburza cykl dobowy, aw konsekwenc­ji rozwój i dojrzewani­e komórek jajowych. Dodatkowo wiąże się ona ze zmniejszon­ą dawką światła słoneczneg­o, które stymuluje produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia, co także może mieć wpływ na płodność. (ZK)

Orzeczenie: Przed podejściem do in vitro praca tylko na dzienne zmiany i zakaz dźwigania.

Starcie nauki: z chorobą Alzheimera

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland