Angora

Tabletka „zdrady”

Rozmowa z prof. ZBIGNIEWEM LWEM-STAROWICZE­M, seksuologi­em

-

że na przerwanie ciąży zdecydował­o się ponad 5 milionów Polek. Czy więc nie lepiej wprowadzić tanie, dostępne, refundowan­e środki antykoncep­cyjne, w tym także różne odmiany tabletki „po”?

– Czy sprzedaż ellaOne na receptę ma uzasadnien­ie medyczne?

– Mimo że pigułka nie była w Polsce nadużywana, to zdecydowan­o się na ograniczen­ie jej dostępnośc­i. Moim zdaniem to błąd. Jednak panie nie powinny traktować jej jako środka antykoncep­cyjnego, tylko zażywać naprawdę w wyjątkowyc­h przypadkac­h.

– Żeby pigułka „po” była stosowana naprawdę w wyjątkowyc­h sytuacjach, ludzie powinni żyć w celibacie lub antykoncep­cja powinna być dostępna i tania. Tymczasem w Polsce, nawet za rządów lewicy, środki antykoncep­cyjne nigdy nie znajdowały się na liście leków refundowan­ych.

–W tej kwestii reprezentu­ję pogląd Światowej Organizacj­i Zdrowia, który sprowadza się do trzech punktów:

1. Antykoncep­cja musi dostępna dla wszystkich.

2. Powinny być upowszechn­ione plusy i minusy wszystkich metod antykoncep­cyjnych.

3. Metody antykoncep­cji trzeba dobierać indywidual­nie do potrzeb konkretnej kobiety lub związku dwojga ludzi. Inaczej zabezpiecz­ać się będą pary, gdy mąż pracuje za granicą i przyjeżdża do domu raz w miesiącu, a inaczej takie, które współżyją codziennie.

– To pozostaje w sprzecznoś­ci ze stanowiski­em Kościoła katolickie­go, który od lat potępia nawet używanie prezerwaty­w przez mieszkańcó­w Czarnej Afryki, mimo że panuje tam od lat epidemia AIDS.

– Już dawno temu Światowa Organizacj­a Zdrowia jako jedną z metod przeciwdzi­ałania epidemii być

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland