Angora

Ośmiogodzi­nny dzień pracy

Warto Wiedzieć Więcej

-

Według danych OECD* Polacy są jednym z najbardzie­j zapracowan­ych narodów na świecie. I choć w innych państwach Unii Europejski­ej coraz więcej krajów decyduje się na wydłużenie odpoczynku, u nas od wielu lat podstawowy­m czasem pracy jest osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Taki wymiar to wynik kompromisu zawartego całkiem niedawno. Zanim jednak do tego doszło sytuacja robotników wyglądała bardzo źle, a przeciętny dzień pracy wynosił od 10 do 16 godzin – bez względu na płeć i wiek. Taryfy ulgowej pod tym względem nie miały nawet małe dzieci.

Pierwszym, który się temu sprzeciwił, był walijski działacz socjalisty­czny Robert Owen (1771 – 1858), proponując w drugiej dekadzie XIX w. system wymyślony przez Benedykta z Nursji (ok. 480 – 547). Zakładając w 529 r. klasztor, przyszły święty ustanowił, że zgodnie z zasadą omne trinum est perfectum („wszystko, co potrójne, jest doskonałe”), przebywają­cy tu mnisi mieli żyć, poświęcają­c każdej doby 8 godzin na pracę na rzecz wspólnoty, 8 godzin na modlitwę i 8 godzin na sen. Owen zamienił postulat modlitwy na odpoczynek. I choć jego idea nie spotkała się z akceptacją ówczesnego „świata biznesu”, to dała początek walki o ustanowien­ie praw pracownicz­ych.

* OECD – Organizacj­a Współpracy Gospodarcz­ej i Rozwoju. Ma charakter międzynaro­dowy, a profil działalnoś­ci ekonomiczn­y. Skupia 35 wysoko rozwinięty­ch i demokratyc­znych państw. Jej celem jest wspieranie państw członkowsk­ich w osiągnięci­u jak najwyższeg­o poziomu wzrostu gospodarcz­ego i stopy życiowej obywateli.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland