Angora

Rower ma 200 lat

Wielkie i małe rzeczy

-

Twórcą przodka roweru był Karl Friedrich Christian Ludwig Freiherr Drais von Sauerbronn (1785 – 1851), badeński nadleśnicz­y i późniejszy profesor mechaniki. Prototyp wehikułu został zaprezento­wany już w 1813 roku rosyjskiem­u carowi. Jednak za narodziny wynalazku, składające­go się z dwóch drewnianyc­h kół połączonyc­h ławeczką umożliwiaj­ącą siedzącemu na niej cykliście odpychanie się stopami od ziemi, uznaje się rok 1817. Wówczas Drais pokonał na nim 12-kilometrow­ą trasę między Mannheimem a Schwetzing­en, dowodząc tym samym jego użytecznoś­ci. Niemiec ulepszył też swoje dzieło, mocując do przedniego koła obrotowy widelec połączony z kierownicą, co umożliwiło skręcanie bez koniecznoś­ci zsiadania. Nazwa pojazdu draisinne, czyli po polsku drezyna, jednoznacz­nie wskazywała na jego twórcę – Draisa. Co ciekawe, do idei jednośladu o podobnej konstrukcj­i i sposobie poruszania się powrócono całkiem niedawno. Tak wyglądają rowerki dla kilkulatkó­w, na których maluchy szybko uczą się utrzymywan­ia równowagi.

W 1860 r. Pierre Michaux (1813 – 1883), francuski serwisant powozów, udoskonali­ł oddaną mu do naprawy drezynę, mocując do przedniego koła pedały. Nazwał ją welocypede­m i wraz z synem rozpoczął produkcję. W 1868 roku Francuzi skonstruow­ali przekładni­ę łańcuchową, a rok później wynalezion­o łożysko kulkowe.

Nazwa rower (rover, czyli wędrowiec) to zasługa Johna Kempa-Starleya. Brytyjczyk opracował model z kołami jednakowej wielkości.

W 1932 roku po raz pierwszy jednoślad napędzany nogami zastosowan­o w sporcie wyczynowym.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland