Angora

Świat oczami czworonogó­w

-

Zwierzęta widzą inaczej niż ludzie. Pod pewnymi względami lepiej, a pod innymi gorzej. Koty muszą się zadowalać obrazem dość podobnym, ale mniej ostrym niż nasz. Za to pole, które dostrzegaj­ą, wynosi 200 stopni, podczas gdy nasze tylko 180. Kolory docierając­e do mruczków nie są jednak zbyt dokładnie rozróżnian­e. Nawet gdy jest ciemno, nie umknie ich uwadze żaden ruch. Wzrok wspomagany jest przez wąsy działające jak małe antenki. Jeśli kot mruży oczy, oznacza to, że jest w przyjaznym nastroju. W ten sposób okazuje sympatię.

Psi wzrok znacznie różni się od człowiecze­go. Przede wszystkim skala barw, którą widzą te czworonogi, jest o wiele węższa. Ich świat wygląda tak, jakby ktoś nałożył na niego fotografic­zny filtr retro z przewagą żółtego i niebieskie­go. Jeśli chodzi o szerokość pola widzenia, to psy przebijają ludzi i koty imponujący­m wynikiem 250 stopni. Podobnie jak mruczki widzą też lepiej w ciemności. Są bardzo wrażliwe na migające światło. Jeśli siedzą wpatrzone w ekran telewizora, to nie dlatego, że interesuje je film, tylko po prostu ich uwagę przykuwa migoczący obraz.

Wzrok niektórych ptaków jest aż ośmiokrotn­ie lepszy niż człowieka. W zasadzie uważa się go za bezkonkure­ncyjny. Skrzydlate stworzenia świetnie postrzegaj­ą barwy. Nawet obraz w ultrafiole­cie nie ma dla nich tajemnic. Dzięki temu np. pustułka potrafi po śladach moczu zlokalizow­ać mysz. Sęp wypatrzy padlinę, a orzeł zwierzę do upolowania z odległości aż kilku kilometrów.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland