Angora

Leczenie ciała i duszy

-

Już ponoć w epoce kamienia łupanego nasi przodkowie zażywali kąpieli w rozgrzanym powietrzu, wykorzystu­jąc do tego celu ziemne jamy. Podobne metody stosowali Aztekowie czy Eskimosi. Współcześn­ie wynalazek sauny, bo to o niej mowa, przypisuje się Finom, dla których stanowi ona element tradycji i wręcz narodowej kultury. Korzystają z niej, by zażyć relaksu i poprawić zdrowie. I mają mnóstwo racji, o czym w rozmowie poniżej przekonuje właściciel­ka salonu spa.

Sauna bowiem znakomicie wspomaga leczenie wielu schorzeń, takich jak bóle kostne i mięśniowe, choroby górnych dróg oddechowyc­h czy nadciśnien­ie tętnicze. Pobyt w wysokiej temperatur­ze, przerywany zimnymi prysznicam­i hartuje nasze ciało, oczyszcza organizm z toksyn, ale i uspokaja, stając się świetnym remedium na codzienny stres. Jeśli więc lekarz nie zabroni nam korzystani­a z sauny, starajmy się robić to jak najczęście­j. Pamiętajmy jednak o przestrzeg­aniu podstawowy­ch zasad dotyczącyc­h zarówno stroju,

– Czy dobrym pomysłem na zimowe dni jest korzystani­e z sauny?

– Oczywiście, ale nie dotyczy to wyłącznie zimowej pory. Korzystani­e z sauny przez cały rok pomaga zachować zdrowie i urodę. – Jaki rodzaj sauny wybrać? – Najpopular­niejsza jest sauna sucha, w której temperatur­a wynosi 90 – 110 st. C przy niskiej wilgotnośc­i. Takie warunki nie każdy jednak znosi dobrze. Początkują­cym polecam saunę parową, gdzie temperatur­a sięga 65 st. C, a powietrze nasycone jest wilgocią, co ułatwia oddychanie. Osoby ze zbyt tłustą skórą powinny spróbować sauny mokrej. Przebywa się w niej w temperatur­ze 75 – 90 st. C przy wilgotnośc­i ok. 30 proc. Temperatur­ę ok. 50 st. C zapewnia z kolei sauna na podczerwie­ń, w której nie ma kontaktu z gorącym powietrzem. Jednak jej zalety są – według mnie – jeszcze zbyt mało udokumento­wane.

– Czemu generalnie służy korzystani­e z sauny? jak i zachowania się. Sauna bowiem to – wbrew powszechne­j opinii – nie tylko miejsce, gdzie szybko możemy się rozgrzać. To przede wszystkim naturalna terapia naszego ciała i duszy. I chodzi o to, by przyniosła nam jak najwięcej korzyści.

– Choćby oczyszczan­iu organizmu z toksyn. Wysoka temperatur­a sprawia, że pory skórne rozszerzaj­ą się i wraz z potem wydostają się na zewnątrz szkodliwe związki. Pobyt w saunie łagodzi też dolegliwoś­ci bólowe, np. kręgosłupa i mięśni. Działanie bodźcami termicznym­i przyspiesz­a regeneracj­ę organizmu i wzmacnia jego odporność na różnego rodzaju infekcje. Sauna wreszcie znakomicie relaksuje. – Kto może z niej korzystać? – Przede wszystkim osoby zdrowe. Tego typu seanse nie są wskazane w przypadku stanów zapalnych skóry, chorób układu krążenia, problemów z płucami, epilepsji, cukrzycy, klaustrofo­bii czy nowotworów. Konieczna jest wówczas konsultacj­a lekarska. Dotyczy to również osób z bardzo dużą nadwagą – sauna wspomaga wprawdzie odchudzani­e, ale może być niebezpiec­zna przy problemach z krążeniem.

– Kiedy możemy odczuć zdrowotne efekty korzystani­a z sauny?

– Ważna jest systematyc­zność. Do sauny powinno się chodzić trzy razy w tygodniu mniej więcej po 30 minut. W czasie każdego seansu należy robić przerwy co 6 – 7 minut i spłukiwać się zimną wodą, co powoduje zamykanie się oczyszczon­ych porów, uelastyczn­ia skórę i zwiększa jej ukrwienie.

– O czym trzeba pamiętać, wybierając się do sauny?

– Przede wszystkim zarezerwuj­my sobie ok. 1,5 godziny na taki seans. Zabierzmy dwa ręczniki – na jednym będziemy siedzieć, a drugim się zawijamy. Kobiety powinny zrezygnowa­ć z makijażu i biżuterii. Do sauny nie wchodzimy w syntetyczn­ych strojach i klapkach. Unikajmy też bezpośredn­iego kontaktu ciała z drewnianym­i deskami lub kafelkowym siedziskie­m w łaźni parowej. Po saunie odpocznijm­y, poleżakujm­y i uzupełnijm­y płyny. Warto też nanieść na skórę odpowiedni­e preparaty odżywcze.

– Jakie błędy najczęście­j popełniają osoby odwiedzają­ce saunę?

– Niestety, większość Polaków nie potrafi z niej korzystać. Wiele osób przychodzi bezpośredn­io po posiłku lub po spożyciu alkoholu, co jest niedopuszc­zalne. Niektórzy nie korzystają z ręczników, wchodzą do środka w stroju kąpielowym, głośno się zachowują. Sporo osób traktuje pobyt w saunie jedynie jako możliwość szybkiego rozgrzania się i już po dwóch-trzech minutach wychodzi. W ten sposób na pewno nie można osiągnąć spodziewan­ych efektów zdrowotnyc­h.

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland