Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Ratowanie: męskiej płodności

– żaden z ochotników nie zachorował. Naukowcy nie wiedzą, na jak długo organizm buduje odporność po takiej szczepionc­e, ale modele matematycz­ne sugerują, że stosowanie jej na szeroką skalę w krajach, gdzie panuje malaria, przez okres sześciu miesięcy wyeliminow­ałoby przenoszen­ie choroby. (AZ)

Orzeczenie: Czy jesteśmy już blisko skutecznej szczepionk­i na malarię?

Szkodliwa: piłka nożna

znana jest głównie ze swojego pozytywneg­o wpływu na gospodarkę wapniową w organizmie. Ostatnie badania przeprowad­zone na 11 tysiącach osób z całego świata dotyczyły wpływu witaminy D na ostre infekcje górnych dróg oddechowyc­h. Jak się okazało, suplemento­wanie tą witaminą, poprzez stymulację produkcji naturalnyc­h antybiotyk­ów w płucach, nawet o 50 procent obniżyło zachorowal­ność na choroby układu oddechoweg­o. Uczeni apelują, by nie zapominać o codziennej dawce witaminy D, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostępność słońca jest ograniczon­a. (ZK)

Orzeczenie: Na przeziębie­nie do witaminy C dołącza witamina D.

Pomocny: laser

Przedmiot sprawy: Autyzm dotyka jednego na 100 dzieci. Do tej pory lekarze mogli postawić diagnozę najwcześni­ej około drugiego roku życia dziecka. Najnowsze badania naukowców z University of North Carolina ukazują, że chorobę można rozpoznać już w pierwszym roku życia, co daje możliwość m.in. wczesnego rozpoczęci­a terapii behawioral­nych, które uczą rodziców, jak porozumiew­ać się z chorym dzieckiem. Diagnozy dokonuje się za pomocą obrazowani­a mózgu rezonansem magnetyczn­ym. Okazuje się, że u dzieci z autyzmem znacząco zmieniona jest powierzchn­ia mózgu w obszarze kory mózgowej. W badaniu wzięło udział ponad sto maluchów, którym zrobiono skany mózgów w 6., 12. i 24. miesiącu życia. Diagnoza za pomocą rezonansu okazała się skuteczna w 80 proc. przypadków. (PRJ) Orzeczenie: Rezonans pomoże.

Wzięta pod włos: łysina

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland