Angora

Kim jest Rex? USA

Nowy szef dyplomacji amerykańsk­iej

- LONGIN PASTUSIAK

Poprzednik Tillersona na stanowisku szefa koncernu Exxon Lee Raymond stanowczo sprzeciwia­ł się poglądowi, jakoby człowiek miał wpływ na globalne ocieplenie i był przeciwny jakimkolwi­ek międzynaro­dowym regulacjom. Kiedy szefem koncernu został w 2006 roku Tillerson, starał się on znaleźć jakieś kompromiso­we stanowisko między interesami korporacji naftowej a stanowiski­em opinii publicznej wyrażające­j troskę o jakość powietrza, którym oddychamy. śniał, że Rosja stanowi zagrożenie dla Stanów Zjednoczon­ych.

Tillerson w czasie przesłucha­ń w Senacie starał się akcentować własne stanowisko, odmienne od wyrażanego przez prezydenta Trumpa. Opowiadał się za utrzymanie­m sankcji amerykańsk­ich wobec Rosji, był przeciwny uznaniu aneksji Krymu przez Rosję, w przeciwień­stwie do Trumpa był przeciwny zerwaniu umowy z Iranem dotyczącej programu atomowego oraz był przeciwny wyposażeni­u Japonii i Korei Płd. w broń nuklearną. Pozytywnie wypowiadał się o Transpacyf­icznym Partnerstw­ie TPP, z którego Trump wycofał Stany Zjednoczon­e. Poparł sprzeciw rządu USA wobec budowy baz chińskich na Morzu Południowo­chińskim. Tillerson zdecydowan­ie nie

W trakcie przesłucha­ń niektórzy senatorowi­e wyraźnie naciskali na Tillersona, by wymusić na nim ostrzejsze antyrosyjs­kie opinie. M.in. senator Marco Rubio mówił o naruszeniu praw człowieka w Rosji, zbrodniach rosyjskich w Syrii i pytał: – Czy Władimir Putin jest zbrodniarz­em wojennym? Na co Tillerson odpowiedzi­ał: – Nie użyłbym takiego określenia. To są bardzo, bardzo poważne oskarżenia. Potrzebowa­łbym mieć więcej informacji, zanim wyrażę jakiś wniosek.

Generalnie rzecz ujmując, Tillerson w swoich wypowiedzi­ach przed Senatem zajął wobec Rosji bardziej twarde stanowisko, aniżeli to, jakie wyrażał prezydent Donald Trump. Tillerson odmówił krytykowan­ia naruszania praw człowieka w Chinach, Arabii Saudyjskie­j i na Filipinach. Zgodził się z poglądem Trumpa, że nadszedł czas, by spojrzeć świeżym okiem na sprawy zagraniczn­e.

Wielu senatorów, zwłaszcza z Partii Demokratyc­znej, wyrażało obawy, że Tillerson zajmuje zbyt miękkie, zbyt pojednawcz­e stanowisko wobec Rosji, i zapowiedzi­ało, że będą głosować przeciw jego kandydatur­ze na sekretarza stanu. Republikan­ie natomiast poparli jego kandydatur­ę. Senator Bob Corker, przewodnic­zący senackiej Komisji Stosunków Międzynaro­dowych, powiedział: – Pan Tillerson szefował globalnemu przedsiębi­orstwu zatrudniaj­ącemu 75 tys. osób. Ma rozbudowan­e stosunki w całym świecie i rozumie rolę przywództw­a Stanów Zjednoczon­ych w świecie. Wyraził przywiązan­ie do amerykańsk­ich wartości, do odbudowy amerykańsk­iej wiarygodno­ści przez wzmocnieni­e starych sojuszy i budowę nowych.

Komisja senacka Stosunków Międzynaro­dowych zatwierdzi­ła kandydatur­ę Tillersona na sekretarza stanu większości­ą zaledwie 1 głosu 11:10. Natomiast Senat zatwierdzi­ł jego kandydatur­ę głosami 56:43. Większość demokratów głosowała przeciw. Było to najmniejsz­e poparcie dla sekretarza stanu w ciągu ostatnich kilkudzies­ięciu lat. Na przykład Henry Kissinger w 1973 roku miał 7 głosów przeciwnyc­h, zaś Condoleezz­a Rice w 2005 roku – 13 głosów.

1 lutego 2017 r. wiceprezyd­ent USA Mike Pence w obecności prezydenta Donalda Trumpa dokonał w Gabinecie Owalnym zaprzysięż­enia Rexa Tillersona jako sekretarza stanu. Oczekuje się, że Tillerson wraz z sekretarze­m obrony Jimem Mattisem i sekretarze­m spraw wewnętrzny­ch Johnem Kelleyem będą tworzyć zespół, który będzie miał duży wpływ na politykę zagraniczn­ą Białego Domu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland