Angora

Atak na Sąd Najwyższy

- Rozmowa z mec. JACKIEM TRELĄ, prezesem Naczelnej Rady Adwokackie­j JAROSŁAW ZALESIŃSKI

i pewnie rozstrzygn­ie, kwestię zgodności ustawy o Sądzie Najwyższym, jej zapisów dotyczącyc­h wyboru prezesa, z konstytucj­ą. Nie będzie natomiast rozstrzyga­ł tego, czy obecna pierwsza prezes Sądu Najwyższeg­o została legalnie wybrana. Załóżmy, że trybunał orzekłby, że zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym są niezgodne z konstytucj­ą. Wtedy zostaną one uchylone i Sejm będzie zobowiązan­y do ich ponownego właściwego uchwalenia. Ale nie będzie to rzutować na fakt wyboru obecnej pani prezes.

– Dlaczego zatem orzeczenie Trybunału z czasów prof. Rzepliński­ego, dotyczące tak zwanych sędziów dublerów, wybranych przez większość PiS, skutkować miało tym, że wybór tych osób na sędziów Trybunału był nieważny?

– Trybunał odniósł się wtedy do treści uchwały przyjętej przez Sejm. W swoim orzeczeniu mówił o akcie prawnym, na którego mocy dokonano wyboru tych sędziów. Natomiast w przypadku pani prezes Gersdorf chodziłoby nie o akt prawny, nie o głosowanie, tylko o konstytucy­jność przepisów, które rządziły tym głosowanie­m. To różne kwestie.

– Trudno zrozumieć różnicę.

– Podam może przykład z innej dziedziny: Trybunał orzekł niegdyś niezgodnoś­ć z konstytucj­ą przepisów, na których podstawie zostały wydane bankowe tytuły egzekucyjn­e, dotyczące tak zwanych frankowicz­ów. Ale werdykt nie spowodował, że te bankowe tytuły egzekucyjn­e, które zostały wydane wcześniej, straciły moc obowiązują­cą. Z tego powodu do dzisiaj przeprowad­zane są egzekucje.

– Na konferencj­i powiedział pan: nie ma zgody na takie działania. Ale co może w praktyce zrobić środowisko prawników?

– Możemy protestowa­ć i wyrażać nasze stanowisko. Mam nadzieję, że będziemy w stanie przekonać, że destabiliz­acja wymiaru sprawiedli­wości jest niedobra dla wszystkich obywateli.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland