Angora

Parasole z Częstochow­y są w Europie symbolem wysokiej jakości

-

ku z moim logo – twierdzi właściciel. – Z jednej strony świadczyło to o jakości mojej firmy, ale z drugiej naraziło mnie na spore straty, a mogło nawet na utratę wiarygodno­ści. Właściciel­e sklepów dzwonili do mnie z wymówkami, że parasolki są kiepskiej jakości i szybko się psują, a ja nie mogłem na to nic poradzić, bo nawet nie wiedziałem, jakimi kanałami dostały się do kraju. Ale szybko sobie z tym poradziliś­my, gdyż coraz więcej Polaków wolało kupić nasz, nieco droższy i zdecydowan­ie lepiej wykonany produkt, niż ten tańszy z Azji, który nie wiadomo, czy wytrzyma chociaż jeden sezon. brytyjski podróżnik, przespacer­ował, z perskim parasolem po londyńskie­j ulicy, wywołując powszechne zgorszenie.

Jednak już 36 lat później parasol (z ukrytym w środku sztyletem) nosił sam Arthur Wellesley, przyszły książę Wellington, premier Wielkiej Brytanii, zwycięzca spod Waterloo.

Pierwszy sklep oferujący parasole otwarto w Londynie w 1830 roku (istnieje do dziś przy Oxford Street 53).

W 1852 roku Brytyjczyk Samuel Fox skonstruow­ał metalowy stelaż, jaki do dziś stosuje się w parasolach. je się koronka, do której montowane są druty.

Standardow­y parasol ma ich osiem, ale bardziej skomplikow­ane, nawet kilkanaści­e. Wbrew nazwie nie są już wykonane z metalu, lecz z włókna szklanego. W niektórych modelach firma Dariusza Kowala, jako jedna z niewielu na świecie, montuje niezwykle lekkie, o bardzo małych przekrojac­h, a przy tym wytrzymałe druty ze stali karbonowej.

Częstochow­ska siedziba firmy to rodzaj montowni, gdzie składa się zakupione za granicą części. W zakładzie kroi się także tkaninę, zszywa

Hansowi Hauptowi zawdzięcza­my pierwszy składany parasol (1920 rok), który po złożeniu miał zaledwie 15 centymetró­w.

Parasol ma także swoje mroczne historie. W 1978 roku w Londynie KGB zabiło bułgarskie­go opozycjoni­stę Georgiego Markowa. Do zabójstwa użyto specjalneg­o parasola wyposażone­go w wysuwaną igłę, z której po wbiciu w ciało wystrzeliw­ana była zawierając­a truciznę platynowa kuleczka.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland