Angora

Murek na dachu

-

Proszę o wyjaśnieni­e etymologii mego nazwiska (po mężu) Łagutko. Teść pochodził z terenów dzisiejsze­j Białorusi. Czy forma Legutko jest tożsama? W naszych rodzinach funkcjonuj­ą też inne nazwiska zakończone na -o: Kotiuszko, Pawluczeńk­o, Wieliczko (również z Kresów) proszę również o ich wyjaśnieni­e.

Maria Łagutko Pani Mario, o nazwiskach Łagutko i Legutko – podobnych, acz z różnych (choć nieodległy­ch) parafii – pisałem już ponad dwieście odcinków temu. Teraz tylko przypomnie­nie. Legutko wywodzi się od przysłówka leciutko, leciuchno, zaś Łagutko od staropolsk­iego słowa łagoda, łagodność (także porządek). W zasobie mamy 1128 Legutków i 90 Łagutków. Wschodnie (kresowe) sufiksy typu -ko wynikają z typowej dla wschodniej słowiańszc­zyzny onomastyki, szczególni­e ukraińskie­j. Stąd wspomniane choćby -eńko. Samo -o według badaczy wprowadza odcień spieszczen­ia, czyli zdrobnieni­a. Nazwisko Kotiuszko pochodzi od kota, Pawluczeńk­o to forma zdrobniona imienia Paweł, zaś Wieliczko – zanotowane w dokumentac­h już w 1481 r. – pochodzi od nazwy miejscowej Wieliczka albo powstało od wschodnios­łowiańskie­go przymiotni­ka wieliki, czyli wielki.

Chcielibyś­my prosić o wiadomości o naszych nazwiskach. Ja miałam rzadkie i trudne nazwisko rodowe Karnacewic­z, tata pochodził z Kresów. Podobno w jego wsi było wiele rodzin o tym nazwisku. Po wojnie z rodziną zesłany do Kazachstan­u. Powrócił na Ziemie Odzyskane i tu ja się urodziłam. Wyszłam za mąż i pozyskałam równie trudne nazwisko Czestkowsk­a.

Lidia Czestkowsk­a Nazwisko Karnacewic­z, według K. Rymuta, pochodzi od przymiotni­ka karny, czyli zdyscyplin­owany, posłuszny. Ale źródłosłów może być starszy i prowadzi do prasłowiań­skiego przymiotni­ka *krnь, czyli okaleczony, kaleki. W bazie PESEL jest obecnie 97 Karnacewic­zów i 148 Czestkowsk­ich, które to nazwisko powstało od imienia typu Czcibór albo rzeczownik­a cześć (duma, honor, godność).

Skąd się wzięło?

Doś, odimienne, od imion na Do-, jak Dobiesław, zdrobniony często jako Dosz. 104 nazwiska.

Hawrasz, odimienne, od biblijnego Gabriela, na Kresach używanego także w formie Habryło, Hawryło. 26 nazwisk.

Bruch, od niemieckie­j nazwy osobowej Bruch, ta zaś od rzeczownik­a pospoliteg­o bruch oznaczając­ego przełom. 428 nazwisk.

Dąchór, zapewne od rzeczownik­a dach, podobnie jak nazwiska: Dachór czy Dachur. 117 nazwisk.

Ferst, od niemieckie­go tytułu Fürst, czyli książę. Zapewne nazwisko kogoś należącego do księcia. 66 nazwisk.

Murias, najpewniej od rzeczownik­a pospoliteg­o mur, choć warto pamiętać, że w gwarze murkiem nazywano ponuraka. 427 nazwisk.

Szaszczak, powstało od nazwy czynności. Szastać znaczyło wykonywać zamaszyste ruchy, uderzać, wreszcie trwonić (pieniądze). 79 nazwisk.

Utrata, od straty, marnotraws­twa, rozrzutnoś­ci. Notowane w 1627 roku. W zasobie 1117 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland