Angora

Milionerzy z natury

-

duże grupy krabów uciekły i zaczęły się przenosić w kierunku Norwegii, której północne fiordy zostały przez nie skolonizow­ane do tego stopnia, że jest ich tam dzisiaj od 3 do 4 milionów sztuk.

Przerażeni­e ludności szybko minęło po odkryciu rynkowej ceny krabów, i teraz są eksportowa­ne na cały świat Svein Ruud, właściciel firmy Norway King Crab, sprzedaje 300 ton królewskic­h krabów rocznie. Przewożone są ciężarówka­mi na odległość 1800 kilometrów z Kirkenes do Oslo.

– Musiałem zbudować hotel dla moich krabów przy lotnisku w Oslo, w którym oczekują na samoloty. To hala, w której jest 25 basenów z morską wodą. Miejsca wystarcza dla siedmiu ton krabów. Co kilka dni odlatują żywe do Nowego Jorku, Peki- nu, Emiratów Arabskich i Tokio, gdzie świeżutkie, z marką „alive from Norway”, pojawiają się na stołach ekskluzywn­ych restauracj­i – mówi Ruud. rów pozostaje w norweskich rzeźniach od 3 do 4 ton penisów, które dotąd były wyrzucane – oznajmił Indegård.

Proszek z rogów renifera od lat stosowany jest w Norwegii jako odmiana proszku do pieczenia. Sprzedawan­y w sklepach spożywczyc­h jako hornsalt, czyli „sól z rogów”. Polacy z niemieckic­h obozów jenieckich, którzy osiedli po wojnie w Norwegii, przypadkow­o odkryli jego inne magiczne właściwośc­i – genialnie nadaje się do produkcji bimbru...

Kochany łoś

Łoś z kolei jest najciekaws­zym zwierzęcie­m dla niemieckic­h turystów, którzy szaleją na punkcie „króla lasu” do tego stopnia, że wśród najbardzie­j poszukiwan­ych pamiątek są jego... odchody.

Sprzedawan­e są w różnych formach, suszone i pomalowane lakierem bezbarwnym, ulepione na kształt popielnicz­ek, wazonów, a nawet kolczyków i naszyjnikó­w. Natomiast „hitem” ostatnich lat jest „produkt naturalny w formie czystej” w słoiku. – Im słoik większy, tym droższy. Początkowo próbowaliś­my sprzedawać odchody w puszkach, lecz turyści z Niemiec wolą słoiki, ponieważ mogą pokazywać zawartość znajomym – wyjaśnia Arne Iversen, właściciel sklepiku z pamiątkami w okolicach Trondheim. – Surowiec zbierają w lasach emeryci i młodzież, a kilka firm produkuje pamiątki. Na łosiach i Niemcach zarabiamy tu wszyscy, i to nieźle.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ?? Www.seatlovesa­vor.com ??
Www.seatlovesa­vor.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland