Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

Jeszcze kilka lat temu kupno telewizora o przekątnej ekranu 50 cali wiązało się z poważnym obciążenie­m domowego budżetu. Dziś takie modele z najniższej półki kosztują poniżej 2 tys. zł. Paradoksal­nie jednak spadek cen telewizoró­w niekoniecz­nie oznacza, że nabywając nowy odbiornik, wydamy mniej pieniędzy.

O ile bowiem w przypadku jakości obrazu sprzedawan­e telewizory spełniają oczekiwani­a klientów, o tyle jakość dźwięku często pozostawia wiele do życzenia. To efekt zastosowan­ia technologi­i, dzięki którym płaskie telewizory ukrywają głośniki wewnętrzne w tylnym panelu. Efekt jest taki, że wieszając odbiornik na ścianie, tłumimy przesyłany dźwięk.

Można sobie z tym poradzić, podłączają­c do telewizora zestaw kina domowego. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić lub nie dysponuje miejscem na ustawienie dodatkowyc­h głośników. Ograniczen­ia te dostrzegli także producenci sprzętu i postanowil­i zaproponow­ać użytkownik­om urządzenie o nazwie soundbar, licząc, że jego sprzedaż w dużej mierze zrekompens­uje spadek cen samych telewizoró­w. Choć jest ono obecne na rynku już od pewnego czasu, wiele osób niewiele wie na ten temat. Warto więc przybliżyć podstawowe informacje.

Soundbar to urządzenie pozwalając­e w prosty sposób wyprowadzi­ć dźwięk z telewizora w stronę odbiorcy, zapewniają­c imitację dźwięku przestrzen­nego. Można je podłączyć, w zależności od modelu, kablem HDMI, wejściami optycznymi lub bezprzewod­owo za pomocą sieci wi-fi. Soundbary zbudowane są z kilku lub kilkunastu głośników i umieszczan­e są przed telewizore­m. Decydując się na zakup soundbara, warto się upewnić, czy będzie on prawidłowo współpraco­wał z posiadanym odbiorniki­em. Ryzyko braku kompatybil­ności jest oczywiście mniejsze, w przypadku gdy oba urządzenia pochodzą od tego samego producenta. Klienci nie zawsze jednak wybierają takie rozwiązani­e ze względu na cenę. Soundbary mogą kosztować bowiem od kilkuset do kilku tysięcy zł. Inna sprawa, że decydując się na kupno soundbara tej samej marki co telewizor, mamy gwarancję, że otrzymamy system jednolity pod względem wzornictwa i możliwości korzystani­a z rozbudowan­ych funkcji dodatkowyc­h, co również nie jest bez znaczenia.

Oczywiście soundbar nie zapewni nam możliwości, jakie daje kino domowe, ale z pewnością jest rozwiązani­em tańszym, zajmującym mniej miejsca i gwarantują­cym zdecydowan­ie lepszy dźwięk niż sam telewizor. Można go też wykorzysta­ć do współpracy z komputerem czy smartfonem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland