Angora

Widzieć jak najdłużej

-

W Polsce mamy blisko 5 mln osób niepełnosp­rawnych. U co trzeciej osoby przyczyną niepełnosp­rawności jest uszkodzeni­e narządu wzroku albo jego choroba. I problem ten będzie narastał ze względu na wydłużanie okresu życia. Jak się prognozuje, w 2060 roku co trzeci Polak będzie miał bowiem więcej niż 65 lat.

Do najczęstsz­ych przyczyn chorób oczu – według Światowej Organizacj­i Zdrowia – należą wady refrakcji, zaćma i jaskra. Niestety, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. W opublikowa­nym niedawno przez Instytut Ochrony Zdrowia raporcie poświęcony­m chorobom oczu w obliczu starzenia się populacji można przeczytać, że 32 proc. Polaków nigdy nie było u okulisty, a tylko 20 proc. rodaków słyszało o AMD.

Tymczasem choroba ta jest jedną z głównych przyczyn ślepoty u osób powyżej 65. roku życia w krajach rozwinięty­ch. W Polsce problem dotyczy ok. 1,9 mln osób, z czego u 30 proc. można mówić o stadium zaawansowa­nym. Konsekwenc­ją dysfunkcji wzroku jest niepełnosp­rawność mająca znaczący wpływ na pogorszeni­e jakości życia osoby chorej.

Główny Urząd Statystycz­ny opublikowa­ł dane, z których wynika, że w 2014 roku ponad 52 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat używało okularów lub szkieł kontaktowy­ch, a trudności z widzeniem zgłaszał niemal co czwarty badany. W przypadku osób po 60. roku życia z okularów korzysta 80 proc. rodaków.

Szacuje się, że 80 proc. przypadków ślepoty można by uniknąć. Warunkiem jest jednak szybkie rozpoznani­e i prawidłowe leczenie różnych chorób przewlekły­ch, których następstwe­m mogą być upośledzen­ia wzroku. Problemem jest też to, że większość programów profilakty­cznych kierowana jest w Polsce do dzieci i młodzieży, podczas gdy choroby narządów wzroku dotyczą głównie osób starszych. Nie ma też programu przesiewow­ego w kierunku retinopati­i cukrzycowe­j. Ciekawostk­ą jest, że w Polsce przypada 120 okulistów na milion mieszkańcó­w, o 40 więcej niż np. w Niemczech.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland