Angora

Policzek dla polskiego rządu

Światowe media o reelekcji Donalda Tuska

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Przywódcy państw UE ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodnic­zącego Rady Europejski­ej mimo ostrego sprzeciwu polskiego rządu. To wydarzenie bez precedensu. Premier Beata Szydło odmówiła przyjęcia wniosków szczytu w Brukseli; reelekcję Tuska uznano jednak za zgodną z prawem. Zagraniczn­i komentator­zy zwracają uwagę, że Polska poniosła dotkliwą porażkę i znalazła się w całkowitej izolacji.

„New York Times” napisał, że atmosfera podczas spotkania zrobiła się nieprzyjem­na, gdy premier Belgii Charles Michel powiedział, iż Beata Szydło ma dziecinne podejście, zaś prezydent Francji Hollande zasugerowa­ł, że Polska powinna zachowywać się inaczej, skoro otrzymuje wielkie pieniądze Unii Europejski­ej na regionalny rozwój. (Hollande miał powiedzieć: „Wy macie zasady, my mamy fundusze struktural­ne”).

Szwajcarsk­i „ Neue Zürcher Zeitung” opublikowa­ł artykuł „Policzek, który można było przewidzie­ć”. Gazeta zwraca uwagę, że nawet Węgry i Wielka Brytania, uważane za najbliższy­ch sojusznikó­w Warszawy, nie poparły oficjalneg­o kandydata rządu polskiego, europosła Jacka Saryusza-Wolskiego. W ten sposób klęska stała się prawdziwym policzkiem dla władz RP. Ale kompromita­cję można było przewidzie­ć. W zamiarze obalenia Tuska nie można dostrzec żadnej ogólnoeuro­pejskiej perspektyw­y. Zabrakło poważnego przygotowa­nia i przekonują­cej alternatyw­y. Rządy państw europejski­ch rozpoznały manewr Warszawy jako spowodowan­y względami polityki wewnętrzne­j. Nienawiść Jarosława Kaczyńskie­go do długoletni­ego polityczne­go konkurenta z racjonalne­go punktu widzenia trudno jest zrozumieć. Kaczyński obciąża Tuska nawet odpowiedzi­alnością za śmierć brata w katastrofi­e lotniczej pod Smoleńskie­m. Próba przekonani­a europejski­ch przywódców, że były szef PO może zostać z tego powodu skazany na karę więzienia, z góry skazana była na klę- skę. Kaczyński wszakże wziął cały kraj jak zakładnika. Jego kampania zemsty doprowadzi­ła do izolacji Polski w UE – konkluduje szwajcarsk­a gazeta.

Według włoskiego „Corriere della Sera” PiS „znęcał się nad Tuskiem” i jest to kolejny znak zatrutej atmosfery panującej obecnie w UE. Akcja przeciw Tuskowi ma charakter osobisty. „Reżyserem tego sądu bożego” był Jarosław Kaczyński, zarzucając­y szefowi Rady Europejski­ej odpowiedzi­alność moralną za katastrofę smoleńską. „Wina Tuska jako ówczesnego premiera miałaby polegać na tym, że nigdy nie podzielił tezy o zamachu”, oceniła gazeta.

Inny włoski dziennik „La Repubblica” ocenia, że państwa założyciel­e UE odniosły zwycięstwo w walce z Polską, najważniej­szym i kluczowym krajem wschodniej części Unii i NATO. Ta walka złamała praktykę jednogłośn­ych decyzji i „naprawdę nie jest obiecująca dla przyszłośc­i stosunków między pierwszymi państwami Unii Europejski­ej a jej wschodnią częścią”. „La Repubblica” czujnie dostrzega też uwarunkowa­nia globalne. Zdaniem gazety, „Polska Jarosława Kaczyńskie­go prezentuje się jako idealna liderka obozu trumpowski­ego w Europie... Wyrwa, która powstała w Brukseli, ciągnie się od Warszawy aż do Waszyngton­u”.

Niemieckie media przyjęły wybór „liberalneg­o” Donalda Tuska i porażkę „narodowo-konserwaty­wnego” Jarosława Kaczyńskie­go z radosną satysfakcj­ą. „Die Welt” nazwał Tuska „walecznym strażnikie­m dobrych obyczajów”. Tygodnik „Die Zeit” uczcił sukces byłego polskiego premiera tekstem: „Donald Tusk – Polak dla Europy”.

Jeszcze przed głosowanie­m w Brukseli „Der Tagesspieg­el” opublikowa­ł komentarz: „Wybrać ponownie Tuska!”. Zdaniem autora, szefowie rządów UE powinni zignorować intrygi rządu PiS. Czas strategii konsensusu już minął.

Po reelekcji Tuska „Der Tagesspieg­el” napisał: „9 marca zapisze się jako kamień milowy w historii Europy, jako dzień, w którym Unia Europejska odzyskała swoją zdolność do działania. Kaczyńskie­mu niech będą dzięki”.

Warszawski koresponde­nt wiadomości „Tagesschau” Pierwszego programu telewizji publicznej ARD wzywa polską opozycję do akcji. Rada Europejska słusznie wymierzyła polskiemu rządowi siarczysty policzek. „Unia Europejska wykazała jedność, aby powstrzyma­ć polityczne­go szaleńca. I tak jest dobrze. Brawo, Europo! Adieu, Herr Kaczyński”. Teraz

Słynny portal Wikileaks opublikowa­ł podobno autentyczn­e dokumenty CIA, z których wynika, że amerykańsc­y agenci mogli podsłuchiw­ać podejrzany­ch za pomocą komputerów, tabletów, a nawet nowoczesny­ch inteligent­nych telewizoró­w jednej z najpopular­niejszych koreańskic­h firm elektronic­znych.

Okazuje się, że największy­m źródłem skażenia powietrza w Wenecji są cumujące niedaleko placu św. Marka wielkie statki wycieczkow­e. Wydzielane przez nie zanieczysz­czenia powodują, że powietrze nad Canal Grande jest gęste jak w tunelu autostrado­wym.

Czternasto­letnia Ajsza, która w wieku 12 lat została wydana za dorosłego mężczyznę, musi wyrokiem szwedzkieg­o sądu wrócić do męża, by urodzić mu dziecko. Okazało się, że prawo szariatu stoi ponad kodeksami nowoczesne­go państwa europejski­ego.

Izraelski parlament debatuje nad kontrowers­yjną ustawą, według której ma być zakazane nocne nawoływani­e muezzinów do modlitwy. Deputowani Knesetu chcą również zakazać używania do tych celów megafonów. Wszystko to z uwagi na „cierpienia narażonych na hałas setek tysięcy Izraelczyk­ów”.

Do tragiczneg­o pożaru sierocińca w mieście San José na południu Gwatemali miały doprowadzi­ć mieszkając­e tam dzieci, nad którymi wcześniej znęcali się ich opiekunowi­e. W zgliszczac­h ośrodka znaleziono 19 zwęglonych ciał.

Czternasto­letni Duńczyk bawił się wykrywacze­m metalu na rodzinnej farmie i znalazł zaryte w ziemi resztki niemieckie­go samolotu myśliwskie­go Messerschm­itt wraz ze szczątkami pilota, jego ubraniem cywilnym i osobistymi drobiazgam­i.

Zdaniem prezydenta Recepa Erdoğana działania władz Niemiec ograniczaj­ące mniejszośc­i tureckiej swobodę organizowa­nia wieców przedwybor­czych z udziałem ministrów rządu Turcji „przypomina­ją okres nazistowsk­i”.

W bardzo trudnych warunkach panujących na pustyni Atacama (36 stopni upału w dzień, mróz w nocy) trwa od miesiąca strajk 2,5 tys. chilijskic­h górników protestują­cych przeciwko obniżeniu zarobków przez australijs­kiego właściciel­a kopalni miedzi Escondida.

Stosunkowo nowy obywatel Ukrainy Sławomir Nowak, zatrudnion­y tamże w charakterz­e szefa państwowej agencji drogowej, nie ma najlepszej prasy. Media zarzucają mu, że więcej czasu spędza na podróżach w rodzinne pielesze niż na wypełniani­u obowiązków służbowych, za które jest sowicie wynagradza­ny, przynajmni­ej jak na ukraińskie warunki.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland