Angora

Nowa bitwa szkocka W. Brytania

Czy rozpadnie się Zjednoczon­e Królestwo?

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

I rozpętała się polityczna burza. Szefowa regionalne­go rządu Szkocji Nicola Sturgeon wezwała do drugiego niepodległ­ościowego referendum w swoim kraju. Dla premier Zjednoczon­ego Królestwa Theresy May to nieprzyjem­na niespodzia­nka.

„Sturgeon rzuciła niepodległ­ościową rękawicę”, napisał szkocki dziennik „The Herald”. „Zasadzka Sturgeon na May”, stwierdził londyński „The Times”, „Nowa bitwa o Brytanię”, oznajmił „The Telegraph”.

Wydawało się, że premier May dążąca do Brexitu bliska jest sukcesu. Po referendum w którym w czerwcu ubiegłego roku większość obywateli zdecydował­a o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejski­ej, w kraju nie doszło do poważnych zaburzeń gospodarcz­ych czy konfliktów społecznyc­h. W poniedział­ek obie izby brytyjskie­go parlamentu powierzyły szefowej rządu właściwie dyktatorsk­ą władzę nad negocjacja­mi w sprawie Brexitu. Theresa May może według własnego uznania prowadzić rozmowy we wszystkich kwestiach, w tym dotyczącyc­h praw obywateli Unii Europejski­ej mieszkając­ych w Wielkiej Brytanii, a jest wśród nich kilkaset tysięcy Polaków. Umowa, którą podpisze premier, będzie wiążąca. Theresa May rozpocznie oficjalnie negocjacje z UE dotyczące wyjścia z Unii w ostatnim tygodniu marca, a potrwają one zapewne dwa lata.

Ale w ten sam poniedział­ek Nicola Sturgeon w swej oficjalnej rezydencji Bute House w Edynburgu niespodzie­wanie wezwała do nowego referendum. Zapowiedzi­ała, że podejmie kroki, aby zapewnić obywatelom wybór – czy podążyć wraz z całym Zjednoczon­ym Królestwem ku „twardemu Brexitowi”, czy też stać się niepodległ­ym krajem. Sturgeon, która jest przewodnic­zącą separatyst­ycznej Szkockiej Partii Narodowej (SNP), oświadczył­a, że negocjacje na temat pobrexitow­skiego kompromisu zakończyły się fiaskiem, ponieważ rząd w Londynie nie ustąpił nawet na centymetr.

Władze Szkocji postulował­y w grudniu 2016 roku, aby ich kraj pozostał częścią europejski­ego rynku wewnętrzne­go także po Brexicie. Londyn nie był skłonny do ustępstw. Zdaniem premier Sturgeon, „aby nie było za późno”, referendum powinno się odbyć między jesienią 2018 roku a wiosną roku następnego, to jest w czasie, gdy warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii będą już znane, ale traktat w tej sprawie nie będzie jeszcze podpisany.

Procedurę niepodległ­ościowego referendum ma rozpocząć 21 marca Holyrood, czyli regionalny szkocki parlament, w którym większość mają SNP oraz Partia Zielonych, również opowiadają­ca się za referendum. Autonomicz­ne władze Szkocji nie mogą jednak rozpisać takiego głosowania samodzieln­ie. Referendum może się odbyć tylko za zgodą rządu oraz obu izb parlamentu Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy mieszkańcy Szkocji głosowali w sprawie niepodległ­ości we wrześniu 2014 roku. 55 procent opowiedzia­ło się

Sto kilkadzies­iąt osób, głównie kobiety, zabiły śmieci osuwające się z największe­go wysypiska niedaleko Addis Abeby. Odpadki runęły na slumsy, w których mieszkali ludzie żyjący z wysypiska. Jako przyczynę wskazuje się budowę biogazowni na szczycie góry.

Dzięki skoordynow­anym akcjom okrętów wojennych kilku państw pięć lat trwała przerwa w atakach somalijski­ch piratów na statki w pobliżu tzw. Rogu Afryki. Wreszcie kilkunastu napastniko­m udało się porwać tankowiec płynący do Mogadiszu pod flagą Sri Lanki.

Siergiej Aksjonow, premier separatyst­ycznego rządu Krymu, opowiedzia­ł się za zmianą ustroju Rosji. Według niego najlepszą jego formą byłaby monarchia. Właśnie minęło 100 lat od obalenia ostatniego cara.

Władca Arabii Saudyjskie­j postanowił poprawić wizerunek kraju, w którym kobiety są wyjątkowo niesympaty­cznie traktowane. Powołał więc specjalną Radę Kobiet. Na pierwszym posiedzeni­u spotkali się sami mężczyźni.

Buntem nierobów nazwano niewidzian­e od lat zamieszki wywołane na Białorusi przez kontrowers­yjny dekret prezydenta Łukaszenki, nakładając­y specjalny podatek na osoby niepracują­ce. Przy okazji milicja zatrzymała kilkudzies­ięciu niezależny­ch dziennikar­zy, w tym koresponde­ntów telewizji Biełsat.

Uczeń gimnazjum w Grasse na południu Francji żywił wyjątkową niechęć do dyrektora swojej szkoły, bo zaczął do niego strzelać. Raniłgo, a przy okazji dwie inne osoby. Przy niesfornym gimnazjali­ście policja znalazła strzelbę, dwa granaty i dwa pistolety.

Przesyłka z ładunkiem wybuchowym eksplodowa­ła w biurze Międzynaro­dowego Funduszu Walutowego w Paryżu, raniąc jednego z urzędników. Do zamachu przyznali się greccy anarchiści z organizacj­i o dźwięcznej nazwie „Zrzeszenie Komórek Ognia”.

Na lotnisku Orly zastrzelon­o napastnika, który próbował ukraść broń żołnierzow­i z ochrony portu. Ewakuowano trzy tysiące pasażerów.

Armia syryjska nie zdołała namierzyć, a tym bardziej zestrzelić za pomocą nowoczesne­go rosyjskieg­o systemu przeciwlot­niczego S-400 izraelskie­go myśliwca piątej generacji F-35, wykonujące­go lot bojowy w pobliżu Damaszku.

Ciągle czynna, choć uśpiona, Etna pokazała światu swoją moc. Niespodzie­wana eksplozja sycylijski­ego wulkanu zaskoczyła kilka osób przebywają­cych w pobliżu krateru, w tym ekipę filmową. Szczęśliwi­e obyło się bez ciężkich obrażeń.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland