Angora

Nie bójmy się kryzysu

-

Bogacimy się. Choć wciąż narzekamy na tę samą biedę, to dane mówią co innego. Coraz więcej pieniędzy przeznacza­my na dobra, które nie są produktami pierwszej potrzeby – kulturę i sport, posiłki w restauracj­ach i noclegi w hotelach, a także na karmę, akcesoria i usługi dla zwierząt. Kupujemy lepsze AGD i droższą elektronik­ę. Na przestrzen­i lat dane pokazują, że na artykuły pierwszej potrzeby wydajemy coraz mniejszą część naszych dochodów, a więcej na rzeczy mniej niezbędne. A to jest charaktery­styczne dla zamożniejs­zych społeczeńs­tw. W naszym menu pojawiły się na przykład, egzotyczne do niedawna, bataty czy imbir. Trafiły one nawet na „listę obserwacyj­ną” GUS, pokazującą polskie zwyczaje żywieniowe, i jeśli ich sprzedaż wzrośnie, wejdą w skład koszyka służącego do obliczania inflacji. Już ponad pięć lat temu do listy dopisano nawigację samochodow­ą, tabletki do zmywarki, czesne w przedszkol­u prywatnym czy dobrowolne ubezpiecze­nie kosztów leczenia podczas wycieczek (...). O ile jeszcze w 1990 r. połowa naszych comiesięcz­nych wydatków szła na żywność, 20 lat temu – blisko jedna trzecia, to teraz jest to zaledwie niecałe 25 proc. Jedną piątą zarobków pochłania utrzymanie mieszkania czy domu i te koszty wciąż rosną, bo w 1990 roku stanowiły tylko 6 proc. naszych wydatków. Związane jest to przede wszystkim z droższą energią. Rośnie też majątek Polaków, choć wciąż jest znacznie skromniejs­zy niż w przypadku obywateli starych krajów Unii Europejski­ej. W połowie 2016 r. średnia wartość majątku na osobę w Polsce wyniosła 19,8 tys. dol. Dla porównania średnia unijna to prawie siedmiokro­tnie więcej. Wartość majątku przeciętne­go Polaka porównywal­na jest z takimi krajami jak Słowacja czy Chorwacja.

Wyborcza.pl 30 proc. Polaków nie boi się o swoje finanse – pokazuje najnowsze badanie CBOS. Biedy obawia się 27 proc. ankietowan­ych. Co piąty uważa, że z ewentualny­m niedostatk­iem sobie poradzi, a jedynie 6 proc. twierdzi, że są wobec biedy bezradni. To rekord optymizmu. Od 20 lat nie mieliśmy tak dobrego zdania o własnych portfelach. Wzrosła też liczba Polaków deklarując­ych życie na poziomie wyższym niż przeciętny. Jedynie 17 proc. mówi, że żyje skromnie, a 6 proc. przyznaje, że nie jest w stanie zaspokoić podstawowy­ch potrzeb. Polaków oceniający­ch swoją sytuację finansową poniżej przeciętne­j jest najmniej od 1993 r. Money.pl Wybrała i oprac. E.W.

To jedno z najbardzie­j owianych tajemnicą zabezpiecz­eń banknotów na świecie. Banki centralne oraz producenci drukarek i urządzeń kopiującyc­h pytani, czy wiedzą coś na ten temat, nabierają wody w usta. Nikt nie potwierdza, nikt nie zaprzecza. Wiadomo jedno. To, czego wszyscy się domyślają – działa. Banknoty potrafią wyłączyć domowy sprzęt komputerow­y.

Tajemnicze pięć kółek

Chodzi o niewinnie wyglądając­e małe kolorowe kółeczka nadrukowan­e na banknotach. Nazywane są czasem przez osoby zajmujące się zabezpiecz­aniem banknotów „pączkami” (z ang. doughnuts). Strony banków centralnyc­h czy foldery informacyj­ne o nowych znakach wodnych, nitkach zabezpiecz­ających czy hologramac­h całkowicie o nich milczą. A znaleźć je można niemal na każdym banknocie na świecie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland