Angora

TV bez tajemnic

- ANDRZEJ MARCINIAK

34 proc. gospodarst­w domowych korzysta wyłącznie z darmowych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Od kilku miesięcy oferta ta powiększył­a się o cztery nowe stacje. Problem w tym, że wiele osób nie może ich odebrać. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego wspomniane stacje mają kłopot ze zdobyciem większej widowni?

Powodów jest kilka. Nowa TV, Metro, Zoom TV i WP1 wystartowa­ły pod koniec ubiegłego roku i znalazły się na multipleks­ie MUX-8, który tym różni się od poprzednic­h trzech, że nadaje w paśmie VHF (kanały 5 – 12, częstotliw­ość 174 – 230 MHz) w polaryzacj­i pionowej. Oznacza to, że anteny pracujące w paśmie UHF (kanały 21 – 60 lub 69) w polaryzacj­i poziomej nie zapewnią stabilnego dostępu do sygnałów z MUX-8. W tej sytuacji najczęście­j należy po prostu dokupić antenę na pasmo VHF i dołączyć ją do istniejące­j. Może być też potrzebny symetryzat­or obsługując­y zakres kanałów nie mniejszy niż zakres pracy anteny. Czasami konieczny jest także wzmacniacz sygnału. Obie anteny podłącza się do zwrotnicy antenowej i stąd prowadzi się kabel do dekodera MPEG-4 lub bezpośredn­io do telewizora wyposażone­go w taki dekoder.

Do odbioru MUX-8 nie należy stosować anten siatkowych – standardow­o pracują one wyłącznie w paśmie UHF, a inne sygnały odbierają one w sposób zakłócony i tylko w sytuacji, gdy nadajnik usytuowany jest stosunkowo blisko. Anteny do odbioru programów nadawanych w polaryzacj­i pionowej – a z takiej korzystają kanały na MUX-8 – można kupić za mniej niż 50 zł.

Nadawcy Nowej TV, Zoom TV, Metro i WP1 zarzucają spółce EmiTel, zarządzają­cej nadajnikam­i, że ich zasięg jest niewystarc­zający. EmiTel zaś przekonuje, że MUX-8 obejmuje swym zasięgiem ok. 90 proc. terytorium kraju, a zakończeni­e budowy sieci ma zakończyć się w czerwcu. Ciągle w najgorszej sytuacji są mieszkańcy wschodniej części województw­a łódzkiego, wschodnich krańców województw mazowiecki­ego, północnej części lubelskieg­o oraz okolic od Nowego Sącza do Bielska-Białej, gdzie nie ma dostępu do przekazów ze wspomniane­go multipleks­u.

Na słabą oglądalnoś­ć wpływ ma także niezbyt atrakcyjna oferta wspomniany­ch kanałów. Praktyczni­e tylko Metro wyróżnia się odpowiedni­m poziomem proponowan­ych filmów i programów dokumental­nych. MUX-8 zyskałby z pewnością na znaczeniu, gdyby został uzupełnion­y trzema lub czterema kanałami TVP, dla których zarezerwow­ano miejsce na tym multipleks­ie. Problem w tym, że ciągle nie wiadomo, jakie kanały i od kiedy TVP chce tam umieścić.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland