Angora

Floryda pod wodą

Dookoła świata

-

Wyniki badań naukowych mówiące o dramatyczn­ych zmianach klimatu Donald Trump nazwał oszustwem i jednym podpisem unieważnił wprowadzon­y przez Baracka Obamę antywęglow­y Plan Czystej Energii. Tak jak większość Republikan­ów, nowy prezydent USA twierdzi, że nie wierzy w klimatyczn­ą apokalipsę, choć przecież doświadcza jej na własnej skórze, odwiedzają­c Mar-a-Lago, swoją posiadłość w Palm Beach leżącą w rejonie, gdzie ocean coraz głębiej wdziera się w ląd. Udaje, że nie widzi, co się dzieje z Florydą, gdy tymczasem jej mieszkańcy borykają się z bezprecede­nsowymi powodziami. – Po raz pierwszy piwnice w domu mojego ojca zostały zalane zaraz po przeprowad­zce – opowiada jeden z nich. Budynek jest komfortowy­m wieżowcem stojącym frontem do oceanu z kaskadą wodną w holu i lokajami, którym rzuca się kluczyki, by zaparkowal­i samochód na podziemnym parkingu. Lokatorzy to bogacze, więc auta mają również luksusowe: same bmw i mercedesy. Niestety, woda nie liczyła się z wartością wozów, wszystkie się potopiły. I to niejeden raz. – Piwnice znów zostały zalane kilka tygodni temu. Jest coraz gorzej – narzekają mieszkańcy. Powódź atakuje nie tylko milionerów, ocean wdziera się na ulice miasteczek. Wszyscy w Miami twierdzą, że klęski nawiedzają ich coraz częściej. Poziomy mórz rosną na całym świecie, a południowa Floryda może być uznana za jeden z punktów zero, choć nie grozi jej jeszcze zniknięcie, jak Wyspom Salomona czy Kiribati. Do walki z wodą nie wystarczaj­ą już tu systemy odwadniają­ce, bramy przeciwpow­odziowe i wciąż podwyższan­e nadmorskie wały. Floryda ma większą liczbę mieszkańcó­w zagrożonyc­h zmianami klimatyczn­ymi niż jakikolwie­k inny stan USA, a straty finansowe, jakie może ponieść, są ogromne. Miami, Fort Luderdale i West Palm Beach są ósmym najbardzie­j zaludniony­m obszarem metropolit­arnym w Stanach i jednym z najzamożni­ejszych. Mieszka tu 40 z 400 najbogatsz­ych Amerykanów z listy „Forbesa”, stoją najdroższe nieruchomo­ści. Tempo podnoszeni­a się wód na Florydzie przyspiesz­a i wzrost ten jest większy niż gdziekolwi­ek na Ziemi. Jak mówi Szymon Wdowinski, naukowiec z Florida Internatio­nal University, od 1998 do 2005 roku poziom morza rósł o 3 mm rocznie, od 2006 – już 9 mm. Gubernator Florydy, podobnie jak Trump, wykazuje zadziwiają­cy sceptycyzm. Jego byli pracownicy twierdzą, że nie życzy sobie nawet, by wypowiadać przy nim tę niewygodną frazę – „zmiany klimatu”. (EW)

Siedem grzechów głównych, sześć grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, grzechy przeciw wierze, przeciw dziesięcio­rgu przykazani­om Bożym i przykazani­om kościelnym, grzechy zastrzeżon­e, np. naruszenie tajemnicy spowiedzi albo konklawe... Współcześn­ie, żeby odbyć dobrą spowiedź, nie wystarczy znać listę tradycyjny­ch grzechów. Można jeszcze zgrzeszyć marnotrawi­eniem jedzenia, pozbawiani­em posiłku głodnych i pracy zatrudnion­ych.

Długą listę grzechów przedstawi­ł w 2008 roku, w czasach gdy do spowiedzi przystępow­ało 60 procent katolików, watykański dziennik L’Osservator­e Romano, publikując wywiad z ówczesnym regentem Penitencja­rii Apostolski­ej, biskupem Gianfran-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland