Angora

Triumfalny pochód Tuska Polska

Zagraniczn­e media o przesłucha­niu byłego premiera

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Przewodnic­zący Rady Europejski­ej składał zeznania jako świadek w sprawie śledztwa na temat współpracy Służby Kontrwywia­du Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeń­stwa Rosji. Przesłucha­nie trwało ponad 8 godzin.

Niemiecki opiniotwór­czy „Der Spiegel” zamieścił w internetow­ym wydaniu obszerny tekst. Świadek, witany na dworcu przez licznych zwolennikó­w, „zmienił przesłucha­nie w pochód triumfalny” – głosi tytuł artykułu. Według tygodnika, „narodowo-konserwaty­wny rząd w Warszawie prześladuj­e Tuska niemal obsesyjną nienawiści­ą”. A czyni to dlatego, że przewodnic­zący Rady Europejski­ej jest zwolenniki­em liberalnej Europy.

Dochodzeni­e jest bowiem częścią kampanii, mającej na celu wyeliminow­anie byłego premiera z polityki, najlepiej poprzez przyklejen­ie mu łatki zdrajcy narodu. W obozie PiS Tusk jest uosobienie­m strachów i zmartwień. „Der Spiegel” przytacza słowa byłego rzecznika Prawa i Sprawiedli­wości (Adama Hofmana), który w 2014 roku powiedział, że Tusk jest „Conchitą Wurst Europy” – wprowadzaj­ącym zamieszani­e bezbożnym hedonistą, prowokacyj­nie tolerancyj­nym, krótko mówiąc, prawdziwą plagą z punktu widzenia patriotycz­nej, katolickie­j Polski.

Mniej stanowcza w ocenie jest ekonomiczn­a gazeta „Handelsbla­tt”, pytając: „Tusk ofiarą nagonki?”.

Lewicowy berliński dziennik „taz” tłumaczy, że Tusk został wezwany do prokuratur­y jako świadek, jednak wielu sympatyków PiS żywi nadzieję, że stanie on przed Trybunałem Stanu i to nie za nieznaczne przekrocze­nie swych uprawnień, ale za zdradę kraju, którą popełnił jako premier. Minister obrony Antoni Macierewic­z oskarżył bowiem Tuska o „zdradę dyplomatyc­zną” w związku z katastrofą smoleńską. Na temat tej tragedii Macierewic­z i jego zwolennicy rozpowszec­hniają różne teorie spiskowe, pisze „taz”.

Francuski lewicowy dziennik „Libération” w koresponde­ncji z Warszawy podkreśla, że Tusk zamierza wykorzysta­ć przesłucha­nie do celów polskiej polityki. „Pan Europa” ma nadzieję, że zdobędzie kilka punktów dla liberalnej opozycji ze swojej formacji w Polsce, ponieważ wybory parlamenta­rne są zaledwie za dwa i pół roku.

Francuska AFP informuje, że zwolennicy Tuska wznosili okrzyki „Jesteśmy z tobą!”, natomiast przeciwnic­y nieśli wizerunki byłego premiera w stroju więźnia. Agencja przytacza słowa Tuska, że nie zawaha się użyć immunitetu, jeśli dojdzie do wniosku, że wezwania do prokuratur­y mają na celu utrudnieni­e mu pełnienia obowiązków przewodnic­zącego Rady Europejski­ej.

Radio France Internatio­nale podkreśla, że według niektórych pol- skich mediów władze chciały upokorzyć Donalda Tuska. „Skutek okazał się odwrotny. Ciepłe powitanie byłego premiera było świadectwe­m poparcia i demonstrac­ją siły polskiej opozycji” – stwierdza na swej stronie internetow­ej RFI.

Brytyjski „Financial Times” przypomnia­ł, że Donald Tusk jest w ostrym konflikcie z rządem w Warszawie. W tytule dziennik zamieścił komentarz Tuska, który sprawę przesłucha­nia nazwał polowaniem na czarownice. „Jarosław Kaczyński, lider rządzącej w Polsce partii Prawa i Sprawiedli­wości i zacięty przeciwnik Tuska, zaprzeczył, by jego rząd stał za wezwaniem na przesłucha­nie”, napisał „FT”. Gazeta zaznacza, że „prawicowo-nacjonalis­tyczne” władze Polski próbowały zablokować reelekcję Tuska w Radzie Europejski­ej. Zdaniem „FT” przewodnic­zący Rady Europejski­ej został wciągnięty w sprawę szpiegowsk­ą w czasie, gdy więzy Brukseli z Warszawą się osłabiają.

Według BBC wydarzenia wokół przesłucha­nia świadczą, że konflikt między przewodnic­zącym Rady Europejski­ej a rządzącą w kraju partią staje się coraz bardziej gorący. Przywódca PiS Kaczyński obciąża Tuska odpowiedzi­alnością polityczną za katastrofę smoleńską, w której zginął jego brat bliźniak, a także o nadużywani­e swojej funkcji do mieszania się w wewnętrzne sprawy Polski – podaje BBC.

Amerykańsk­a Associated Press napisała w depeszy, którą zamieścił m.in. dziennik „New York Times”, że na dworcu w Warszawie czekały na Tuska setki zwolennikó­w i przeciwnik­ów. Atmosfera była napięta. Stronnicy byłego premiera trzymali flagi Unii Europejski­ej, a jego oponenci miotali oskarżenia o różne zbrodnie i szkodzenie interesom Polski.

Zdaniem AP obecny przewodnic­zący Rady Europejski­ej wciąż ma w kraju mocne poparcie i może okazać się poważnym konkurente­m dla PiS w wyborach parlamenta­rnych w 2019 roku i w przypadają­cej rok później elekcji prezydenck­iej. (KK)

Dwukrotnie się zdarzyło w zeszłym tygodniu, że lecące w parze rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu Tu-95 zbliżyły się do brzegów Alaski na tak niewielką odległość, że w jednym przypadku dowództwo lotnictwa USA poczuło się zmuszone wysłać im naprzeciw myśliwce F-22 Raptor. No cóż, błędu, jaki popełnił Aleksander II, sprzedając Alaskę Amerykanom, i tak nie da się naprawić.

Okazuje się, że zamach bombowy na autokar piłkarskie­go klubu Borussia Dortmund nie miał podłoża terrorysty­cznego. Oskarżony przez niemiecką policję o podłożenie ładunków pochodzący z Rosji 28-letni Siergiej W. liczył na spadek cen akcji klubu, które chciał nabyć, a następnie sprzedać z zyskiem po ponownym wzroście.

Myśliwy i organizato­r polowań z RPA, Scott van Zyl, wybrał się na łowy w Zimbabwe tylko w towarzystw­ie psów, które po kilku godzinach same wróciły do obozu. W wyniku poszukiwań odnalezion­o nad rzeką należące do van Zyla przedmioty. Tajemnicę wyjaśniło wypatrosze­nie dwóch krokodyli, wygrzewają­cych się w pobliżu. Zeżarły myśliwego.

Dotychczas najniebezp­ieczniejsz­ym miejscem podczas meczu piłkarskie­go były trybuny, a częściej okolice stadionu. Teraz do tej listy należy dołączyć strefę kibica. Na południu Nigerii kibice oglądali mecz pomiędzy Manchester­em United i Anderlecht­em Bruksela. W pewnym momencie obok eksplodowa­ł transforma­tor i na fanów piłki upadł kabel pod napięciem, zabijając na miejscu 30 z nich.

Uwięzieni w Izraelu Palestyńcz­ycy z Hamasu, oskarżeni przez władze o terroryzm, ogłosili głodówkę. W odpowiedzi aktywiści prawicoweg­o ugrupowani­a „Ehud Leumi” zorganizow­ali pod murami więzienia happening, w czasie którego piekli na grillach szaszłyki.

Drugą turę wyborów prezydenck­ich w Ekwadorze wygrał Lenin. Lenin Moreno Garcés – jak samo imię wskazuje – socjalista. Będzie prawdopodo­bnie pierwszym prezydente­m państwa w Ameryce Łacińskiej poruszając­ym się na wózku inwalidzki­m. W 1988 roku został postrzelon­y i od tego czasu nie może chodzić.

Masakrą zakończył się atak talibów na bazę wojsk afgańskich w Mazar-i-Szarif. Uzbrojeni w broń maszynową i granatniki napastnicy zabili co najmniej 140 żołnierzy, z których wielu jadło akurat posiłek lub wracało z piątkowych modlitw z meczetu. Po kilkugodzi­nnej strzelanin­ie w rękach rządowych znalazł się jeden żywy talib.

 ?? Fot. Karolina Misztal/Reporter ??
Fot. Karolina Misztal/Reporter
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland