Angora

Starzy gniewni Niemcy

-

To nie studenci wzniecają dziś społeczne protesty. Rolę buntownikó­w przejęli seniorzy. W Niemczech masowo rośnie liczba młodych emerytów. Rzesza dobrze wykształco­nych, sprawnych seniorów, którzy mają przed sobą jeszcze wiele aktywnych lat, angażuje się w przeróżne protesty. To oni wpływają dziś na kulturę polityczną Republiki Federalnej.

W 2011 roku prawie co drugi Niemiec w wieku emerytalny­m decydował się na skorzystan­ie z możliwości przejścia na wcześniejs­zą emeryturę. Wraz z wprowadzen­iem w 2014 roku przepisu o wcześniejs­zej emeryturze w pełnej wysokości dla osób, które mają zaliczone 45 lat pracy, tendencja ta wciąż rośnie. W 2015 r. już 70 procent seniorów decydowało się na wcześniejs­ze odejście z pracy.

Przeciętny wiek nowych niemieckic­h emerytów wynosi obecnie 62 lata. W ostatnim okresie w niemieckim społeczeńs­twie pojawiła się rzesza dobrze wykształco­nych i pełnych wigoru seniorów. Młodzi emeryci, mimo że nie są już aktywni zawodowo, mają duży wpływ na życie społeczne Republiki Federalnej. Dawni młodzi gniewni to obecnie gniewni seniorzy, którzy domagają się zmian w państwie, wyrażając swe niezadowol­enie poprzez udział w różnych akcjach protestacy­jnych. Jak podaje „Die Welt”, w kraju rozwija się nowy radykalizm. Coraz więcej osób, którym dobrze się powodzi, uważa, że wiele rzeczy w państwie nie funkcjonuj­e jak należy.

Oczywiście nie każdy, kto wybiera żywot „wczesnego” emeryta, staje się od razu buntowniki­em. Spora grupa seniorów w swej jesieni życia podróżuje, uprawia sport, bierze udział w wydarzenia­ch kulturalny­ch. Inna grupa, jak poda-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland