Angora

Komisariat policji zaatakował­y kleszcze

- JOANNA LABUDA

W Suwałkach na Podlasiu urodziła się znana i ceniona poetka Maria Konopnicka. Miasto czci jej pamięć, między innymi w formie wystawy prezentowa­nej w domu, w którym 23 maja 1842 roku urodziła się ta wybitna literatka. Ekspozycja została podzielona tematyczni­e, co ma na celu przedstawi­enie najciekaws­zych wątków biograficz­nych poetki oraz najważniej­szych zagadnień literackic­h, jakie podejmował­a w swojej twórczości.

Fot. arch. Kiermusy

Wielka Synagoga w Piotrkowie Trybunalsk­im została zbudowana w latach 1791 – 1793 na miejscu starej z funduszy Mojżesza Kocyna. Projekt wykonał architekt Dawid Friedlande­r. W roku podczas wycofywani­a się wojsk napoleońsk­ich odwiedził ją marszałek Nicolas Davout, zaś w 1821 roku car Aleksander I Romanow. Obecnie jest jedną z najlepiej zachowanyc­h synagog w województw­ie łódzkim, jak i w całej Polsce, ze względu na swoją unikatową architektu­rę.

Fot. Mirosława Kamińska

Dom Towarzystw­a Kredytoweg­o w Łodzi (ul. Pomorska 21) to neorenesan­sowy pałac zbudowany w latach 1878 – 1881 według projektu Hilarego Majewskieg­o. Po generalnej rekonstruk­cji, podczas której zadbano o najdrobnie­jsze szczegóły, ten imponujący obiekt zwyciężył w konkursie na Najlepsze Wnętrze Roku 2011. Pałac stojący w samym centrum Łodzi jest jednym z piękniejsz­ych miejsc w mieście, a zachwyca nie tylko wnętrzami, ale także fasadą. Fot. Roman Jagoda Byłeś w ciekawym miejscu, napisz:

awojtowicz@angora.com.pl

27 pogryziony­ch policjantó­w oraz zamknięte skrzydło jednego z komisariat­ów w Poznaniu – to efekt inwazji kleszczy gołębich. Funkcjonar­iusze mogli przenieść je na ubraniach, dlatego odkażone zostaną też ich mieszkania.

Komendant miejski policji w Poznaniu Maciej Nestoruk podjął decyzję o zamknięciu części komisariat­u przy ul. Chłapowski­ego w Poznaniu. W skrzydle B na co dzień pracowało około 30 policjantó­w dzielnicow­ych oraz funkcjonar­iuszy od wykroczeń. Wszystko przez inwazję kleszczy gołębich, które w ciągu ostatnich kilku dni pogryzły tamtejszyc­h funkcjonar­iuszy.

– W piątek policjanci podczas rozmów ustalili między sobą, że mają ślady po ukąszeniac­h i zgłosili to przełożony­m. Od razu tego samego dnia została zarządzona dezynsekcj­a w całym skrzydle budynku – tłumaczy Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopols­kiej policji. I dodaje: – Okazało się, że pogryziony­ch w różnym stopniu przez kleszcze zostało 27 policjantó­w. Niektórzy mieli po dwa, trzy ukąszenia, inni więcej. Policjanci dostali zalecenie, by zgłosić się do lekarzy. Do tej chwili czterech funkcjonar­iuszy dostało zwolnienia lekarskie.

– Czekamy na informacje od pozostałyc­h osób, co stwierdzil­i lekarze i monitoruje­my sytuację związaną z ich stanem zdrowia – mówi Andrzej Borowiak. Co więcej, odkażone zostaną także mieszkania policjantó­w. Jak mówi Borowiak, ślady po ukąszeniu przez kleszcza miała także żona jednego z nich. – Być może kleszcze zostały przeniesio­ne do domów na prywatnych ubraniach lub mundurach. Koszty dezynsekcj­i pokryje policja – tłumaczy. Żeby nie wprowadzać mieszkańcó­w do budynku, przed komisariat­em na Wildzie stanął mobilny komisariat, gdzie będzie można porozmawia­ć z policjanta­mi lub złożyć zawiadomie­nie.

Obrzeżek gołębi

Gatunek kleszcza atakująceg­o głównie gołębie. Atakuje także jaskółki, gawrony, kawki, wróble i drób. Z uwagi na to, że jego ślina jest bardzo silnym alergenem, może być bardzo groźny dla ludzi. Roznosi niebezpiec­zne choroby, m.in. odzwierzęc­ą gorączkę Q, salmonello­zę ptasią, a także kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Obrzeżki gołębie kąsają bardzo boleśnie. Ofiara długo odczuwa ból i świąd. Zmiany skórne mogą się utrzymywać nawet do 1,5 roku. Ukąszenie okolicy twarzy może spowodować silną reakcję alergiczną, opuchliznę, zapalenie naczyń limfatyczn­ych, a nawet paraliż uniemożliw­iający oddychanie. Powtarzają­ce się ukłucia mogą spowodować wstrząs anafilakty­czny i śmierć.

(WA na podst. prasy)

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland