Angora

Goworowski­e karcze

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Regularnie czytam publikacje w „Angorze” o pochodzeni­u i znaczeniu nazwisk. Od dłuższego czasu zastanawia­m się nad pochodzeni­em własnego nazwiska. Jest dość rzadko występując­e, bo poza rodziną (Olecko, Piła, Stożne, Chodzież i Szudziałow­o) nie znam nikogo o tym nazwisku. Czy może Pan pomóc?

Maja Urynowicz z domu Kiszycka Domyślam się, że chodzi Pani o panieńskie nazwisko. Kiszycki powstało od czasownikó­w kisieć, kisić, kisać oznaczając­ych fermentacj­ę, kiszenie. Dziś 172 Polaków nosi to nazwisko. Niezbyt wielu, ale trudno nam je zaliczyć do nazwisk rzadkich.

Od lat jestem stałym czytelniki­em „Angory”. Chciałbym zapoznać się z pochodzeni­em mojego nazwiska. Również panieńskie nazwisko mojej żony brzmi tak samo. Sprawdzali­śmy oboje swoje korzenie rodzinne i okazało się, że nie jesteśmy krewnymi. Jak to wyjaśnić? Jan Oleszkowic­z

Oleszkowic­z jest nazwiskiem notowanym w dokumentac­h już w 1442 roku, powstałym od imion typu Oleksy, Oleksander. Mamy tu do czynienia z podwójnym przyrostki­em, bowiem do imienia męskiego Oleszko najpierw dodano -ów i tak powstał Oleszków, czyli syn Oleszka, zaś z czasem do tej formy dodano sufiks -icz, co było z jednej strony czytelnym patronimic­um (znaczeniem odojcowski­m), z drugiej zaś popularnym zwyczajem w procesie tworzenia nazwisk, np. mieszczańs­kich. Mamy dziś w bazie PESEL tylko stu Oleszkowic­zów, ale rozległe pole możliwości, jakie przed wiekami dało popularne imię, wykluczyć może pokrewieńs­two.

Od pewnego czasu śledzę kącik dotyczący nazwisk polskich. Starałem się ustalić jakieś informacje na temat nazwiska Malewski, jednak ciężko znaleźć cokolwiek konkretneg­o. Udało mi się ustalić, że nazwisko prawdopodo­bnie pochodzi od miejscowoś­ci Malewo w powiecie gostyńskim.

Łukasz Malewski Panie Łukaszu, nazwisko jest odmiejscow­e i rzeczywiśc­ie wiąże się z Malewem w Wielkopols­ce. Znane w dokumentac­h już od 1400 roku. A skąd się wzięło Malewo? To już proste: od przymiotni­ka mały, który dopełniany różnymi przyrostka­mi „owocował” w postaci nazw osobowych, a potem nazwisk. Polaków noszących to nazwisko jest dziś 1613.

Skąd się wzięło?

Karcz, forma znana w zapisach już w 1370 roku, oznaczając­a pień pozostały po ścięciu drzewa. W gwarze karczem zwano też kępę krzewów. 5574 nazwiska.

Popiołkiew­icz, pochodzi od rzeczownik­a pospoliteg­o popiół. 181 nazwisk.

Goworowski, nazwisko odmiejscow­e, znane od 1467 roku, utworzone od Goworowa na Mazowszu, to zaś od staropolsk­iego rzeczownik­a gawro, czyli mowa, głos. 118 nazwisk.

Bocheński, mogą być dwa źródła odmiejscow­e: od miasta Bochnia albo Bochenia w Skierniewi­ckiem. Bocheński jest nazwiskiem znanym od 1379 roku. Źródłem nazwy nie jest bochenek (chleba), ale prasłowiań­ska podstawa *boch- oznaczając­a „zagłębie moczarowat­e” (Bochnia leży w kotlinie właśnie). 3501 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland