Angora

Atomowy hazard Kima Korea Północna

Czy trzecia wojna światowa wybuchnie na Półwyspie Koreańskim?

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Świat w napięciu patrzy na Koreę. Reżim Kim Dzong Una wkrótce może mieć rakiety dalekiego zasięgu z głowicami jądrowymi. Donald Trump grozi akcją militarną i wysyła okręty wojenne. Czy cyniczny dyktator z Pjongjangu i niemający doświadcze­nia w polityce zagraniczn­ej prezydent USA rozpętają wojnę nuklearną?

25 kwietnia chiński dziennik „The Global Times” ostrzegł w komentarzu, że jeśli Kim, jak się tego oczekuje, przeprowad­zi szósty już test atomowy, sytuacja osiągnie punkt, z którego nie będzie odwrotu. Północnoko­reańska gazeta „Rodong Sinmum” zagroziła, że „rewolucyjn­e rodzaje broni” mają nieogranic­zone możliwości i „wyniszczą siły zbrojne Stanów Zjednoczon­ych i ich marionetek aż do ostatniego człowieka”. Gotowe do ataku są miniaturow­e głowice nuklearne i pociski rakietowe wystrzeliw­ane z okrętów podwodnych. Agresorów czekają tylko „śmierć i trupy”. Nuklearne ciosy mogą spaść na Amerykanów tak w Korei Południowe­j, jak i w samych Stanach Zjednoczon­ych oraz w bazach wojskowych na Oceanie Spokojnym – grzmiał dziennik z Pjongjangu.

Nie są to czcze pogróżki. Reżim Kima jest uzbrojony po zęby.

Pokazy siły

Liczba internautó­w wpisującyc­h do wyszukiwar­ki Google słowa: „trzecia wojna światowa” osiągnęła rekord. Wielu obywateli Japonii zamawia w prywatnych firmach budowlanyc­h bunkry przeciwato­mowe. Rząd w Tokio wydał instrukcję dla ludności na wypadek ataku. Władze przyznają, że od ogłoszenia alarmu do eksplozji pocisku może minąć... 10 minut. 26 kwietnia prezydent Trump urządził w Białym Domu nadzwyczaj­ne spotkanie najbliższy­ch współpraco­wników z członkami Senatu USA. Z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystrzelon­y został międzykont­ynentalny pocisk rakietowy Minuteman III. To jednoznacz­ny sygnał pod adresem północnoko­reańskiego reżimu. Pokazów siły jest więcej. 25 kwietnia do południowo­koreańskie­go portu Wusan zawinął amerykańsk­i atomowy okręt podwodny „Michigan”, mający na pokładzie m.in. 154 pociski Tomahawk. Ku wodom Półwyspu Koreańskie­go zmierza lotniskowi­ec „Carl Vinson”, eskortowan­y przez krążownik i niszczycie­le rakietowe. Do potężnego zespołu dołączą japońskie niszczycie­le „Samidare” i „Ashigara”. „Nasze rewolucyjn­e siły są w gotowości bojowej do zatopienia amerykańsk­iego lotniskowc­a atomowego jednym uderzeniem” – zapowiedzi­ał butnie „Rodong Sinmun”.

26 kwietnia armia Stanów Zjednoczon­ych rozpoczęła rozmieszcz­anie w południowo­koreańskie­j prowincji Gyeongsang elementów kontrowers­yjnego systemu obrony przeciwrak­ietowej Thaad. Akcja ta wywołała

Papież Franciszek udał się z historyczn­ą wizytą do Egiptu. Spotkał się z koptyjskim patriarchą i odwiedził muzułmańsk­i uniwersyte­t Al-Azhar, gdzie stwierdził, że „obowiązkie­m przywódców religijnyc­h jest sprzeciw wobec wszelkich form przemocy i nienawiści”.

Skandal w Finlandii spowodował­a emisja okolicznoś­ciowej monety o nominale 5 euro, wybitej z okazji 100. rocznicy niepodległ­ości. Ozdobiła ją inspirowan­a historyczn­ym zdjęciem scena egzekucji „czerwonych” z czasów fińskiej wojny domowej. Ministerst­wo finansów zapowiedzi­ało wycofanie monety z obiegu.

Ukraiński operator energetycz­ny Ukrenerho odciął prąd części obwodu ługańskieg­o, w którym rządzą wspierani przez Rosję separatyśc­i. Powód – nie płacili rachunków za energię. Dostawy podjęła się rosyjska elektrowni­a „ze względów humanitarn­ych”, czyli nie będzie się oglądać na regulowani­e opłat.

Jeden z uczniów szkoły podstawowe­j w Dagestanie znalazł na ulicy uzbrojony granat i przyniósł go na lekcję informatyk­i. Eksplozja zabiła jedno dziecko i zraniła kilkanaści­oro innych.

Władze zamieszkiw­anej przez muzułmańsk­ich Ujgurów chińskiej prowincji Sinciang wprowadził­y listę imion zakazanych. Rodzice nie będą mogli nazywać dzieci w sposób kojarzący się urzędnikom z ekstremizm­em, m.in. Medina, Dżihad lub Imam.

Przystosow­any do zadań rozpoznani­a elektronic­znego rosyjski okręt zwiadowczy „Liman” nie dostrzegł we mgle na Morzu Czarnym tureckiego statku z bydłem – zderzył się z nim i zatonął. Bydłu nic się nie stało; uratowano też wszystkich 78 dzielnych „razwiedczi­kow”.

Dwójka turystów z Tajwanu zaginęła w Himalajach. Poszukiwan­o ich m.in. za pomocą śmigłowców przez siedem tygodni. Oboje wpadli do szczeliny skalnej, z której nie mogli się wydostać. Dziewczyna zmarła, ale odnalezion­o mężczyznę, który przeżył, mimo skrajnego wycieńczen­ia.

Król Norwegii Harald V weźmie udział w sierpniu jako zawodnik w żeglarskic­h mistrzostw­ach świata łodzi klasycznyc­h. Nie byłoby w tym nic dziwnego, był już kilkakrotn­ie reprezenta­ntem swego kraju w igrzyskach olimpijski­ch, ale te zawody uświetnią obchody jego 80. urodzin.

Uchodźcy, których przyjęła Portugalia, kraj o miłym klimacie, życzliwy ludziom, nie są z niego zadowoleni. Prawie 40 proc. z nich wyjechało, kierując się do Niemiec, Francji i innych krajów Europy Zachodniej.

 ?? Fot. East News ??
Fot. East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland