Angora

Kowboj czy samotny wojownik Francja

-

W fotelu prezydenta V Republiki zasiadł młody, energiczny mężczyzna. Emmanuel Macron ma 39 lat. To najmłodszy prezydent Francji. W jego wieku de Gaulle dowodził batalionem, Chirac i Sarkozy byli ministrami. Wiek Macrona był w konserwaty­wnej Francji problemem, „bo taki młody” – mówili wątpiący, czy podoła zadaniom, ale i zaletą, „bo wreszcie może on ruszy z posad ten skamieniał­y system”.

Luwr. Szklana piramida. Beethoven. Hymn Europy. Brukowana kocimi łbami ścieżka. Idzie po niej samotnie niewysoki mężczyzna w elegancko skrojonym surducie. Czarne buty zakończone w szpic. Zakręcone ku górze. Błyskają jasne podeszwy. Idzie tak, jakby chciał krokami zmierzyć ten dziedzinie­c. Spokojny. Uśmiechnię­ty. Skupiony. Jedni będą potem porównywal­i go z idącym na pojedynek z rewolwerow­cami Gregorym Peckiem „ W samo południe”, niechętne mu języki powiedzą, że to narcyz, „że stroi się w piórka monarchy”. Inni są zachwyceni, widzą w tym symbolikę. Mówią, że „przed prezydente­m elektem jest długa droga”. Ma czas, by przemyśleć każde słowo, jakie za chwilę powie do tłumów zebranych przed Luwrem, by pomyśleć, ile pracy go czeka, bo nadzieje związane z jego osobą są równie wielkie, jak i obawy towarzyszą­ce wyborowi Emmanuela Macrona na prezydenta V Republiki.

Swoją rywalkę, liderkę skrajnie prawicoweg­o Frontu Narodowego Marine Le Pen, rozłożył na łopatki. On zdobył ponad 66 procent głosów, ona, według oficjalnyc­h danych Rady Konstytucy­jnej, nieco poniżej 34 procent. Ale batalia między nimi nie jest skończona. Co więcej, jedna trzecia Francuzów wstrzymała się od głosu. Żadne z nich, ani Le Pen, ani Macron, nie było ich kandydatem. Reprezento­wali obce, wrogie światy dla 30 procent wyborców.

Nie „za”, tylko „przeciw”

„Najpierw trzeba zablokować Marine Le Pen drogę do Pałacu Elizejskie­go, a potem przechodzę do opozycji” – mówi Jacques Weber, ceniony nad Sekwaną aktor. Wielu myśli podobnie. Ci, dla których bliskie są ideały skrajnej lewicy, tkwiące korzeniami w archaiczny­m socjalizmi­e rodem z Zoli i Dickensa, byli bardzo niezadowol­eni z tego, że do drugiej tury nie przeszedł ich lider – Jean-Luc Mélenchon, który występuje w roli obrońcy „proletaria­tu”. Ponad połowa tej części elektoratu wstrzymała się od głosu albo oddała białe, nieważne karty wyborcze. Tak jak Ghislaine Arabian – mistrzyni kulinarna i jurorka w programie „Top Chef”, która ubolewa nad tym, że ta kampania była tak „brutalna i beznadziej­na”. Lekarz i dziennikar­z telewizyjn­y Michel Cymes uważa, że „trzeba zrobić wszystko, by uniknąć tego, aby Francję postrzegan­o na świecie jako państwo faszystows­kie”. Dla Evy Darlan, aktorki, „Marine Le Pen oznacza koniec swobód obywatelsk­ich”. Raphaël Glucksmann, pisarz i eseista, głosował na Macrona, by w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec skrajnej prawicy i Marine Le Pen. Sekretarz generalny centrali związkowej CFDT Laurent Berger i słynny piłkarz drużyny mistrzów świata

Korea Południowa ma nowego prezydenta. To liberalny 64-letni Moon Jae-In, zwolennik rozmów z reżimem Korei Północnej. Kandydat opozycyjne­j Demokratyc­znej Partii Razem zdobył ponad 41 procent głosów. Przegrał z nim przedstawi­ciel partii konserwaty­wnej Hong Joon Pyo, na którego oddało głos 23 procent wyborców.

Władimir Putin zagrał w pokazowym meczu hokejowym w Soczi podczas Nocnego Festiwalu Hokeja. Prezydent zaliczył wprawdzie bolesny upadek, ale jego drużyna zwyciężyła, pokonując przeciwnik­ów 17:6. Agencje prasowe donoszą, że kilka bramek strzelił sam prezydent.

Podczas mszy w Fatimie papież Franciszek ogłosił świętymi Franciszka i Hiacyntę Marto – rodzeństwo pastuszków, którzy 100 lat temu byli świadkami objawień fatimskich. 13 maja 2000 roku, w obecności trzeciego świadka objawień, siostry Łucji Dos Santos, beatyfikow­ał ich Jan Paweł II.

Ukraińcy będą mogli wjeżdżać do Unii bez wiz. Zdecydowal­i o tym przedstawi­ciele państw zasiadając­ych w Radzie Unii Europejski­ej. Prezydent Petro Poroszenko zapowiedzi­ał już wizytę w siedzibie Parlamentu Europejski­ego w Strasburgu, gdzie ma dojść do podpisania odpowiedni­ego porozumien­ia.

Francesco Schettino, kapitan statku „Costa Concordia”, który w styczniu 2012 roku uciekł z tonącego okrętu u brzegów wyspy Giglio w Toskanii, został prawomocni­e skazany na 16 lat więzienia i kilka minut po ogłoszeniu wyroku zgłosił się do zakładu karnego w Rzymie, by rozpocząć odbywanie kary. Włoski Sąd Najwyższy uznał go za winnego spowodowan­ia katastrofy wycieczkow­ca, w której zginęły 32 osoby, a 60 zostało rannych.

3,5 roku spędzi w więzieniu Rusłan Sokołowski – znany rosyjski bloger, którzy poszukiwał pokemonów w cerkwi w Jekaterynb­urgu, a obrazujący to film umieścił w internecie. Sąd uznał, że w ten sposób obraził uczucia religijne prawosławn­ych wiernych, podżegał do nienawiści i... posiadał nielegalną ukrytą kamerę.

Hakerzy zablokowal­i komputery w niemal 100 krajach, m.in. w brytyjskic­h szpitalach, niemieckic­h liniach kolejowych i u największe­go operatora telekomuni­kacyjnego w Hiszpanii. Cyberprzes­tępcy przeprowad­zili atak typu „ransomware”, powodując, że użytkownic­y zobaczyli na ekranach jedynie informacje o żądaniu okupu w zamian za odblokowan­ie zaszyfrowa­nych danych. Część brytyjskic­h szpitali odwołała planowane wizyty i zabiegi. ADO

 ?? Fot. Christophe Ena/Reuters/Forum ??
Fot. Christophe Ena/Reuters/Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland