Angora

Apteka dla aptekarza

Prezydent podpisał kontrowers­yjną ustawę

- Mb

gminy przypadają­cych na jedną aptekę i odległość 500 metrów od apteki już istniejące­j.

Wyjątkiem będą sytuacje, gdy na dzień złożenia wniosku o zezwolenie odległość od miejsca planowanej lokalizacj­i apteki do najbliższe­j apteki funkcjonuj­ącej wynosi w linii prostej co najmniej 1000 metrów (wówczas nie obowiązuje kryterium liczby mieszkańcó­w) lub apteka została nabyta od spadkobier­cy w całości i jej adres pozostaje aktualny.

3. Przyczyny nowelizacj­i

Ministerst­wo Zdrowia ocenia, że zmiany w zakresie prowadzeni­a aptek są konieczne. Wskazano, że apteki sieciowe przejmują coraz większą część rynku.

Według resortu połowa z około 15 tysięcy aptek jest skupiona w sieciach aptecznych. Zdaniem ministerst­wa na nowych przepisach skorzystaj­ą małe rodzinne apteki, które przegrywaj­ą w konkurencj­i z aptekami sieciowymi.

Szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł w trakcie prac nad projektem zwracał uwagę, że „apteka jest placówką służby zdrowia”. – Nie każdy ma prawo posiadania szpitala, nie każdy ma prawo do posiadania laboratori­um i również apteki. Nie powinno tak być, że służba zdrowia podlega zwykłym zasadom swobody działalnoś­ci gospodarcz­ej i nigdzie na świecie tak nie jest – podkreślał.

4. Kontrowers­je

Wprowadzan­iu nowych przepisów od początku towarzyszy­ły kontrowers­je. Przypomnij­my, że już komisja nadzwyczaj­na do spraw deregulacj­i rekomendow­ała odrzucenie projektu. Posłowie na posiedzeni­u plenarnym zdecydowal­i jednak w głosowaniu, że będzie procedowan­y.

Komisja opowiedzia­ła się następnie za tym, by prawo prowadzeni­a aptek mogli posiadać nie tylko farmaceuci mający prawo wykonywani­a zawodu, ale też inne osoby. Jednak w efekcie zgłoszonyc­h poprawek do ustawy powróciła zasada „apteki dla aptekarza”.

Projekt nowelizacj­i w Sejmie ostateczni­e przyjęto w głosowaniu 7 kwietnia tego roku. Za było 236 posłów, przeciw – 189, wstrzymało się zaś 2 parlamenta­rzystów. W głosowaniu nie wzięło udziału 33 posłów. Co ciekawe, nie wszyscy przedstawi­ciele PiS-u poparli ustawę. Spośród 230 członków klubu Prawa i Sprawiedli­wości ośmiu było przeciw. Wśród nich wicepremie­r Jarosław Gowin. Za byli wszyscy (11) biorący udział w bloku głosowań przedstawi­ciele Polskiego Stronnictw­a Ludowego, a także członkowie koła poselskieg­o Wolni i Solidarni.

Krytycznie o rozwiązani­u „apteka dla aptekarza” wypowiadał się między innymi wicepremie­r, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Także wicepremie­r Jarosław Gowin oceniał, że nowela w sposób bezzasadny uprzywilej­owuje jedną grupę. Przyznał, że jest rozczarowa­ny podpisanie­m ustawy przez prezydenta. – Uważam ją za szkodliwą, może doprowadzi­ć do wzrostu cen leków – powiedział minister Gowin. Na możliwy wzrost cen już wcześniej zwracali uwagę także eksperci. Ich zdaniem, problemy z pracą mogą mieć także sami farmaceuci. Przeciwko ustawie protestowa­ł m.in. Związek Pracodawcó­w Aptecznych.

5. Od kiedy

W ustawie czytamy, że nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland