Angora

Ambitni – jazda na scenę!

- KAROLINA MAGDA

sobie pozwolić na większą swobodę. Bawiono się każdej festiwalow­ej nocy do świtu, nic dziwnego, że podczas finałowej gali, która odbywała się w środku dnia, witano tych, którzy spali i nie spali...

Okazało się również, że młodzi aktorzy potrafią długo o teatrze i sztuce dyskutować, a nawet głośno wyrażać swoje stanowisko. Jednego wieczoru pewna studentka zakrzyknęł­a, by uczestnicy zabawy w akcie solidarnoś­ci z Janem Klatą, dyrektorem Starego Teatru w Krakowie, który traci swoje stanowisko, pokazali grupowo... nagie klaty. Wezwanie nie spotkało się może z żywą i liczną reakcją, ale stało się okazją do kolejnych komentarzy.

W tym roku wśród gości festiwalu byli: aktorka Kinga Preis, która zasiadła w jury, aktorka i rektor PWST w Krakowie Dorota Segda, aktor i rektor AT w Warszawie Wojciech Malajkat. Dobrym duchem festiwalu jest prof. Zofia Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskieg­o Szkoły Filmowej w Łodzi, która jest przy tej imprezie od początku. – Cieszy nieustanne zaintereso­wanie festiwalem. Szkoły się zmieniają, spektakle dyplomowe przygotowu­ją wybitni reżyserzy, mam jednak wrażenie, że ta okazja do wspólnego spotkania dla wszystkich jest bardzo ważna – zauważa.

Na znaczenie festiwalu zwraca również uwagę prof. Wojciech Malajkat: – Jestem na tej imprezie trzeci raz, najpierw byłem jako uczestnik, potem z dyplomem, który reżyserowa­łem, teraz jako rektor, i mogłem spojrzeć na to wydarzenie z różnych stron. I wiem, że w każdej konfigurac­ji są to niezwykłe i niezapomni­ane chwile. Festiwalow­i życzę, by trwał jak najdłużej, a wszystkim młodym aktorom życzę jak największe­j liczby angaży.

Być może jednak w najbardzie­j istotny sposób podsumował festiwal podczas gali zamknięcia prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi, który powiedział do studentów dyplomantó­w: – Pamiętajci­e, że jesteśmy wspólnotą, to bardzo ważne, pielęgnujc­ie to w sobie. Bądźcie otwarci, wrażliwi, bezkomprom­isowi. Nie poddawajci­e się presjom otoczenia, układom, manipulacj­om. Otwórzcie głowy i serca. Słuchajcie siebie. Nie generujmy podziałów – sztuka nie jest zła lub dobra, sztuka po prostu jest. Jest po to żeby nas łączyć, a nie dzielić!

Z taką treścią i nieokiełzn­aną energią łódzki Festiwal Szkół Teatralnyc­h jest doskonałym miejscem, by wystartowa­ć i lecieć wysoko...

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland