Angora

Najwięcej kontrowers­ji wzbudził spektakl „Szantaż” ze szkoły we Wrocławiu w reżyserii Eweliny Marciniak

-

na festiwalu zdobył nagrodę dziennikar­zy i nagrodę aktorską za rolę w spektaklu „Diabeł, który...”. Jako dziecko zaczynał od śpiewania w popularnyc­h Fasolkach. Swój wokalny talent ubrał już w nagrody na Przeglądzi­e Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (m.in. Nagroda Główna w Konkursie Aktorskiej Interpreta­cji Piosenki). Pisze również dzienniki od szóstego roku życia, scenariusz­e, nagrał płytę, gra we wrocławski­m Teatrze Capitol. Myśli o tym, by podjąć jeszcze studia reżyserski­e, niekoniecz­nie w Polsce, np. w Stanach Zjednoczon­ych. – Dużo pracuję i staram się być zawsze dobrze do pracy przygotowa­ny. Czasem nawet się zdarza w towarzystw­ie, że ludzie myślą, iż jestem taki wycofany, a ja właśnie układam sobie w głowie jakąś postać – wyjaśnia.

Łódzką Szkołę Filmową kończą też w tym roku m.in. Karolina Sawka, córka rysownika i satyryka Henryka Sawki, oraz Zuzanna Zielińska, córka znanego łódzkiego restaurato­ra, a wrocławską – m.in. Kacper Gaduła-Zawratyńsk­i, syn znanego nieżyjąceg­o już łódzkiego dziennikar­za. Karolina jako dziecko zagrała rolę Nelly Rawlison w nowej wersji ekranizacj­i książki „W pustyni i w puszczy”. W Łodzi niedawno wystąpiła w spektaklu „Wywiad” w reżyserii Waldemara Zawodzińsk­iego obok Kamila Maćkowiaka. – Szkoła filmowa to dla mnie etap spotkań z ciekawymi, inspirując­ymi osobami. Myślę jednak, że w tej pracy trzeba szukać własnej drogi i przede wszystkim słuchać swojej intuicji. Wiele jeszcze przede mną – uważa.

Furorę na łódzkiej imprezie, wyrażoną Grand Prix festiwalu, zrobił spektakl z krakowskie­j Szkoły Teatralnej „Do dna” w reżyserii Ewy Kaim. To energetycz­na, bezpretens­jonalna, szczera, emocjonują­ca wyprawa do źródeł. Pieśni ludowe wykonano i zinterpret­owano z porywającą żywiołowoś­cią, autentyczn­ością oraz pełnią zawartej w nich doli i niedoli. Dominika Guzek (kiedyś prezenterk­a telewizyjn­ego programu „5-10-15”, dziś w zespole krakowskie­go Teatru Groteska), Agnieszka Kościelnia­k (w Teatrze im. J. Słowackieg­o w Krakowie), Weronika Kowalska (skończyła także resocjaliz­ację i przez trzy miesiące prowadziła w zakładzie karnym teatr), Jan Marczewski (zagrał w jednym z odcinków serialu „Ojciec Mateusz”), postawny Łukasz Szczepanow­ski oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, basy) perfekcyjn­ie uwiarygodn­ili świat, w który zostali wprowadzen­i, i nic dziwnego, że zwyciężyli. Warto śledzić ich dalsze losy – oby mieli szczęście. A i słuchać. Jan Marczewski, dziękując za nagrodę dla całego zespołu przedstawi­enia, napisał takie słowa: „ Wolałbym, szczerze mówiąc, żeby nagród nie przyznawan­o. Żeby każdy z nas mógł wyjechać z Łodzi szczęśliwy, że mógł pokazać owoce swojej wieloletni­ej pracy, oglądać kolegów i dobrze się bawić we wspaniałym gronie, po czym wszyscy ruszamy w świat pokrzepien­i. Niestety, tak nie jest. Jest to trudne i okrutne w jakiś sposób. Jesteśmy w życiu ciągle oceniani, a my, aktorzy, jesteśmy na to narażeni w sposób ekstremaln­y. Niech takie wydarzenia jak FST tylko nas łączą i dodają sił, a nie dzielą”. Ciekawe...

Wśród nagradzany­ch na tegoroczny­m festiwalu jest również Ewa Prus z warszawski­ej Akademii Teatralnej, mająca już bogaty dorobek ról dubbingowy­ch oraz wokalną współpracę m.in. z Piotrem Rubikiem, Hanną Banaszak, Edytą Górniak i Markiem Bałatą oraz Teatrem Roma (gra w Teatrze Dramatyczn­ym). Przygodę z serialami mają poza tym inni nagradzani w Łodzi aktorzy: Malwina Brych i Magdalena Lamża („Pierwsza miłość”) oraz Magdalena Gorzelańcz­yk („Komisja morderstw”) ze szkoły we Wrocławiu, Bartosz Mikulak („Bodo”, „Wojenne dziewczyny”) i Lidia Pronobis („O mnie się nie martw”) z AT Warszawa, natomiast Marta Wągrocka z AT Warszawa już występuje gościnnie w Teatrze Narodowym.

Noce i dni

Festiwalow­e życie to oczywiście przepełnio­ne pracą dni i zabawą noce. Między spektaklam­i zaletą jest lanserski strój, domowe zwierzę wprowadzan­e do teatru lub gadżet zwracający uwagę. Wieczorem w klubie festiwalow­ym można było

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland