Angora

Jak miło morka wrotny

-

Od lat śledzę Pana rubrykę. W wyjaśnieni­ach często powołuje się Pan na profesora Kazimierza Rymuta, którego – przez jego ostatnie sześć lat życia – byłem sąsiadem. Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat nazwiska Hodur. Ponoć ma korzenie niemieckie i ociera się o mitologię starogerma­ńską. Pana Profesora nie zdążyłem się o to zapytać, gdyż byłem wtedy dzieckiem i nie zdawałem sobie sprawy, czym Pan Profesor się zajmował.

Robert Hodur, Brzezie Panie Robercie, nazwisko Pańskie jest jednym z bardzo wielu powstałych od greckiego imienia Teodor, znanego w Polsce już w XIII wieku. Theodoros to dar od Boga. Imię to zaowocował­o wieloma formami: od oczywistyc­h, jak Teodorek, Teodorko czy Teodoruk, do również mniej oczywistyc­h, jak Fiedziuk, Tudry czy Fiederko. Nazwisko Hodur pisane przez dźwięczne H znane jest w dokumentac­h od 1618 roku, podkreślam tę nagłosową spółgłoskę, gdyż nazwisko znane jest także w formie Chodur, gdzie mamy do czynienia z inną etymologią (Chodór to ten, kto chodzi). W bazie PESEL mamy 403 nazwiska Hodur.

Jestem zagorzałym czytelniki­em ANGORY. Z przekazu dziadków dowiedział­em się, że nazwisko Morkisz może pochodzić z byłej Galicji, czyli monarchii austro-węgierskie­j, a może z samych Węgier. Proszę o odpowiedź, czy mają rację, oraz od czego ono pochodzi. Pracuję z kolegą o nazwisku Morkis i zastanawia­m się, czy jego nazwisko jest skróconym moim czy w moim jest dołączone z.

Krystian Morkisz z Jaworzna Nazwisko ma pochodzeni­e gwarowe, polskie (może i małopolski­e). Pochodzi bowiem od czasownika morkać, czyli mruczeć. Z tego źródła pochodzi kilka nazwisk w rodzaju: Morkas, Morko, Morkun, Morkuś. Nazwisko pańskiego kolegi Morkisa ma to samo pochodzeni­e. Morkiszów jest obecnie 242, zaś Morkisów 99.

Chętnie czytam tę rubrykę i od dłuższego czasu nosiłam się z napisaniem listu. Interesuje mnie pochodzeni­e nazwiska Drylewska oraz nazwiska mej matki – Lukas. Jedynie moja rodzina nosi to nazwisko, a chciałabym wiedzieć, skąd

Drylewski pochodzi z niemieckie­go, od nazwy urządzenia do drylowania, czyli robienia dziur. Nie ma nic wspólnego z odmiejscow­ym nazwiskiem Dylewski, którego źródłosłów to staropolsk­i dyl (del), gruba deska lub w ogóle coś długiego. Lukas(s) jest odimienne i wywodzi się od Łukasza. W bazie PESEL mamy 26 Drylewskic­h, zaś Lukasów 640.

Skąd się wzięło?

Sielachows­ki, podstawą słowotwórc­zą jest siel-, jak sioło, czyli wieś, gospodarst­wo, stąd dawny sielanin, czyli wieśniak. 44 nazwiska.

Worotyński, u początków nazwiska stoi... odźwierny, czyli wrotny. 124 nazwiska.

Kemicer/Kemitzer, pochodzi od zniemczony­ch, słowiański­ch nazw miejscowoś­ci pisanych dziś Kemnitz lub Chemnitz (E. Breza). 14/0 nazwisk. henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland