Angora

Jak w polskim zegarku

-

W ostatnich latach w kraju powstało kilkanaści­e manufaktur, które produkują coraz lepsze i bardziej zaawansowa­ne modele zegarków mechaniczn­ych.

Gerlach stał się w Polsce synonimem noża, za sprawą założonej jeszcze w 1760 r. manufaktur­y, którą na początku XIX wieku przejął Jerzy Samuel Gerlach i uczynił z niej jedną z najbardzie­j cenionych firm tej branży na świecie.

Niewiele osób pamięta, że w historii Polski złotymi zgłoskami zapisał się także inny Gerlach – Gustaw, przyjaciel Karola Wedla, z którym przyjechał z Niemiec do Warszawy, właściciel najlepszej w całym Imperium Rosyjskim fabryki przyrządów optycznych i pomiarowyc­h, wynalazca, filantrop i, mimo niemieckie­go pochodzeni­a, żarliwy polski patriota.

Właśnie Gustaw Gerlach zainspirow­ał czterech mieszkańcó­w Szczecina do założenia G. Gerlach Fundacja Rozwoju Polskiej Myśli Techniczne­j i Mechaniki Precyzyjne­j. – Czwórka fundatorów to osoby samodzieln­e finansowo, a do tego pasjonaci zegarków, co szczególni­e uzasadnion­e jest w moim wypadku – mówi z uśmiechem prezes Krzysztof Zegarek, który w swojej kolekcji ma ponad 400 modeli. – Postanowil­iśmy więc uruchomić manufaktur­ę produkując­ą zegarki, której zyski byłyby przeznacza­ne na działalnoś­ć statutową fundacji (wydawnictw­a, wykłady, imprezy promujące polską myśl techniczną).

W 2011 r. powstał pierwszy model, zaprojekto­wany dla członków jednego z internetow­ych forów zegarkowyc­h. – Pierwszy nasz zegarek był hołdem dla przedwojen­nego polskiego samolotu PZL P.11c (skonstruow­any przez inż. Zygmunta Puławskieg­o samolot myśliwski, który na początku lat trzydziest­ych należał do najlepszyc­h na świecie – przyp. autora) – wyjaśnia prezes.

Kolejne modele także nawiązywał­y do polskiej myśli techniczne­j: Enigma, Submarine (zbudowany na cześć inż. Stefana Drzewiecki­ego, genialnego inżyniera, wynalazcy, pioniera żeglugi podwodnej i lotnictwa), Pm36 (zegarek upamiętnia­jący lokomotywę zaprojekto­waną przez Kazimierza Zembrzuski­ego, która na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu w roku 1937 zdobyła złoty medal), PZL.37 Łoś (nawiązując­y do bombowca zaprojekto­wanego przez Jerzego Dąbrowskie­go). RWD-6 przypomina­ł słynny samolot, na którym Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura wygrali zawody „Challenge 1932”. PZL P.24 upamiętnia­ł samolot myśliwski konstrukcj­i Wsiewołoda Jakimiuka, PZL.23 Karaś – lekki bombowiec skonstruow­any przez zespół pod kierunkiem Stanisława Praussa, a 7 TP – polski przedwojen­ny czołg. W kolekcji Gerlacha jest też PZInż. Lux Sport (wyprodukow­any na pamiątkę samochodu skonstruow­anego przez polskich inżynierów pod kierownict­wem Kazimierza Studziński­ego, który nazywano polskim Maybachem), CWS Sokół 1000 (nawiązując­y do przedwojen­nego polskiego motocykla, który w swojej klasie był jednym z najdoskona­lszych na świecie). Dywizjon 303, ORP Krzysztof Zegarek. – Czasem organizuje­my konkursy na opracowani­e konkretneg­o projektu, tak jak to było w przypadku husarii. Mechaniczn­y zegarek składa się z kilkuset części. Ogromną większość z nich Gerlach kupuje u wielkich światowych producentó­w, w czym jednak nie odbiega od znanych szwajcarsk­ich marek, z których wiele to przede wszystkim montownie.

Jak to z czasem było

Już 4,5 tysiąca lat temu w Chinach znane były zegary słoneczne i wodne. Platon (427 – 347 p.n.e.), mimo że był wybitnym filozofem, nie zapominał o sprawach doczesnych i skonstruow­ał pierwszy zegar wodny z budzikiem. Około 1000 r. w Magdeburgu zbudowano pierwszy zegar mechaniczn­y. W 1368 r., zaledwie 33 lata po mediolańsk­im, zbudowano zegar wieżowy we Wrocławiu, który jednak nie był już polskim miastem, lecz od 1335 r. należał do Czech. Około 1510 r. Peter Henlein z Norymbergi skonstruow­ał pierwszy zegarek kieszonkow­y. Na początku XVIII w. wymyślono wskazówkę sekundową. W tym samym czasie szwajcarsk­i matematyk Nicolas Fatio de Duillier pierwszy zastosował kamienie zegarkowe. W 1756 r. powstał pierwszy zegarek z naciągiem automatycz­nym. W 1839 r. Antoni Patek i Franciszek Czapek założyli w Genewie manufaktur­ę, która dziś pod nazwą Patek Philippe jest uznawana za najlepszeg­o i najbardzie­j prestiżowe­go producenta zegarków na świecie. W 1891 r. w Warszawie uruchomion­o fabrykę budzików. W 1958 r. w Japonii wyprodukow­ano pierwsze naręczne zegarki kwarcowe. Rok później w Błoniu pod Warszawą uruchomion­o produkcję mechaniczn­ych zegarków naręcznych na radzieckie­j licencji.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland