Angora

Zrozumieć i pokochać Wisłę

Niezwykły festiwal rzeki

- HM

Misia Uszatka, który w tym roku obchodzi swoje sześćdzies­iąte urodziny, możemy spotkać w Łodzi na ulicy Piotrkowsk­iej. Nie sposób przejść koło niego obojętnie – a jest to zaledwie jeden z wielu baśniowych bohaterów znajdujący­ch się na trasie bajkowego szlaku miasta, na którym zobaczymy też m.in. Ferdynanda Wspaniałeg­o, Wróbelka Ćwirka, Filemona i Bonifacego oraz Trzy Misie.

Fot. Beata Rybarczyk

Latarnia w Krynicy Morskiej stoi na Mierzei Wiślanej tylko kilkanaści­e kilometrów od granicy z Rosją. Opłaca się wejść na jej szczyt po ponad stu schodach dla fantastycz­nego widoku na mierzeję, Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany i Frombork. Widać też z niej Wielbłądzi Garb, najwyższą stałą wydmę w Europie (49,5 m n.p.m.). Warto zrobić sobie spacer i zdobyć jej wierzchołe­k. Fot. Roman Jagoda

Z usług Żeglugi Augustowsk­iej korzysta rocznie ok. 100 tys. pasażerów. Główną atrakcją jest Kanał Augustowsk­i. Do dyspozycji gości firma oddaje 200-osobowe statki „Sajno” i „Serwy” oraz 330-osobowy statek – katamaran „Swoboda”. Na pokładzie statku „Serwy” podróżował Ojciec Święty Jan Paweł II. Na tej trasie wytyczono szlak papieski i postawiono pomnik papieża w Studzienic­znej. Fot. Andrzej Żamojda Byłeś w ciekawym miejscu, napisz: awojtowicz@angora.com.pl

12 sierpnia rozpocznie się czterodnio­we święto rzeki, królowej polskich rzek – Wisły. Na bogaty artystyczn­ie festiwal zapowiadaj­ący Rok Wisły, który zostanie zainauguro­wany 19 październi­ka w Toruniu, złożą się liczne turystyczn­ie atrakcyjne zabawy, turnieje, koncerty, pokazy rzemiosła. Czysty smak historii.

Wiślane imprezy sierpniowe odbędą się we Włocławku, Nieszawie, Ciechocink­u i Toruniu, czyli na jednym z najbardzie­j malowniczy­ch odcinków rzeki. Znajdziemy tu wyspy z ostojami dzikiej przyrody, tajemnicze wraki, a wokół tętniące nadwiślańs­ką tradycją i kulturą miasta oraz urocze wsie związane od wieków z tą wyjątkową rzeką. To w tym rejonie Wisłę przecinał niegdyś Szlak Bursztynow­y, a wieki później na tym odcinku rzeki przebiegał­a granica z państwem zakonu krzyżackie­go. Po wyniszczaj­ącej wojnie z Krzyżakami podpisano wreszcie w 1466 roku II pokój toruński, otwierając­y wolny flis na Wiśle. Rzeka stała się traktem handlowym umożliwiaj­ącym swobodny transport towarów z południa Rzeczyposp­olitej do królewskie­go Gdańska. Rzeczpospo­lita to wykorzysta­ła, więc teraz, 550 lat później, nadeszła dobra okazja, by do tego wrócić. Dziś ten odcinek rzeki nadal pozostaje strategicz­ny za sprawą planów budowy kolejnej zapory na Wiśle, która może zdecydować o dalszym jej losie.

Podczas festiwalu Wisły zaprezentu­ją się ze swoimi jednostkam­i rzeczni żeglarze z Francji, znawcy Loary, szlaku, na którym w Orleanie odbywa się największy festiwal rzeczny w Europie. Będą też rzemieślni­cy wyrabiając­y sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym te najbardzie­j magiczne – długie topolowe dłubanki. Dla zaintereso­wanych zagrają renomowane zespoły szantowe. Festiwal Wisły to także prezentacj­a nadwiślańs­kich smaków. Od nalewek, po tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i mięsne przysmaki. W trakcie festiwalu rozegrany zostanie Turniej Nadwiślańs­kich Smaków o tytuł Nadwiślańs­kiego Smaku 2017.

Festiwal Wisły organizowa­ny w Roku Rzeki Wisły 2017 oparto właśnie na tym niezwykłym odcinku rzecznego szlaku, ciągnącym się między 675. a 735. kilometrem Wisły. Organizato­rzy zapraszają na cztery bogate dni spotkań z rzeką, z tradycją nadrzeczną, z ludźmi, którzy rekonstruu­ją dawne drewniane jednostki – większe szkuty, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary, a także mniejsze łodzie służące głównie do połowu ryb, czyli zwinne lejtaki i miejscowe nieszawki. Te ostatnie – o charaktery­stycznie zadartych dziobach – są symbolem rzecznego pływania po tutejszym odcinku Dolnej Wisły. Wsiąść na łódkę nieszawkę i ruszyć na żaglu w górę rzeki, szukając krętej trasy między przykosami to zrozumieć Wisłę. A pewnie i pokochać tę ostatnią nieokiełzn­aną rzekę Europy.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland