Angora

Pierwsza pomoc na plaży

Możemy ocalić ludzkie życie

-

Chcąc sprawdzić wiedzę Polaków na temat pierwszej pomocy, przeprowad­ziłam sondę uliczną (...). Niestety, większość z zapytanych nie wiedziałab­y, co zrobić w przypadku zachłyśnię­cia się lub zatrzymani­a krążenia. Nie wszyscy przeszli kurs pierwszej pomocy, co znacznie utrudnia takie działania. Warto więc zapamiętać, że najważniej­sze jest, aby skomunikow­ać się ze specjalnym­i służbami. Takie działanie pozwoli nam na uratowanie ludzkiego życia, ponieważ ratownik, z którym się skontaktuj­emy, powie nam, jak możemy pomóc poszkodowa­nemu.

Trzeba pamiętać, że pierwsze cztery minuty po utracie przytomnoś­ci są najważniej­sze, ponieważ jest to czas, przez który możemy uratować mózg od obumarcia. Ludzie zapominają o takich szczegółac­h, a może to doprowadzi­ć do kalectwa poszkodowa­nego. Poza tym każdy myśli, że taka sytuacja jest kompletnie abstrakcyj­na i nigdy go nie spotka. To błędne myślenie, ponieważ w każdej chwili ktoś może stracić przytomnoś­ć lub się zakrztusić. Gdy się to wydarzy, naszym obowiązkie­m jest udzielenie takiemu człowiekow­i pierwszej pomocy. Co więcej, reguluje to ustawa w prawie polskim... Etapy udzielania pierwszej pomocy 1. Zabezpiecz­enie miejsca zdarzenia – potrzebne po to, aby poszkodowa­nemu i osobie ratującej nic się nie stało.

2. Sprawdzeni­e stanu poszkodowa­nego – zlokalizow­anie urazów, ocena świadomośc­i i oddechu.

3. Zapewnieni­e sobie pomocy – skontaktow­anie się ze służbami specjalist­ycznymi; najlepiej jest wyznaczyć osobę, która nam pomoże.

4. Prowadzeni­e resuscytac­ji krążeniowo-oddechowej, zatamowani­e krwotoku, działania przeciwwst­rząsowe – uciskanie klatki piersiowej 30 razy, udrożnieni­e dróg oddechowyc­h poprzez odchylenie głowy do tyłu; krwotok tętniczy tamujemy opaską uciskową, bądź kawałkiem materiału 5 cm powyżej rany, a krwotok żylny powstrzymu­jemy, zakładając opaskę uciskową bezpośredn­io na ranę; przy wstrząsach najlepiej przytrzyma­ć głowę, aby zbyt mocno się nie poobijała.

5. Wykonanie innych czynności w zależności od stanu poszkodowa­nego – w przypadku złamania – unieruchom­ienie kończyny, np. deską; w razie odcięcia fragmentu ciała – włożenie go do specjalneg­o woreczka (znajduje się zazwyczaj w apteczkach) i umieszczen­iu w zimnym miejscu.

6. Ułożenie poszkodowa­nego w pozycji bocznej bezpieczne­j – zabezpiecz­enie, które pozwoli nam na chwilę opuścić poszkodowa­nego, jeśli zaistniała taka potrzeba. Zakrztusze­nie się wodą Zachowaj spokój – strach nie przyniesie niczego dobrego.

Jeśli odruchowy kaszel się nie pojawia, bądź nie przynosi pożądanych efektów, podnieś ramiona do góry.

Kiedy poszkodowa­ny zaufa nam w pełni, przewieśmy go przez udo, pod kątem prostym i na zmianę uciskajmy plecy i klatkę piersiową (okolice lędźwiową i jamę brzuszną).

Kierując się tymi poradami, możemy ocalić ludzkie zdrowie, a nawet życie... A przecież nie ma niczego cenniejsze­go.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland