Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Na ratunek: dzieciom z FAS

Przedmiot sprawy: Alkoholowy zespół płodowy dotyka dzieci, których matki, będąc w ciąży, piły alkohol. Objawia się on zaburzenia­mi pamięci, pogorszeni­em rozwoju behawioral­nego, wysokim poziomem depresji, niskim IQ, problemami z sercem. W badaniach przeprowad­zonych na szczurach, oseskom, których matkom podawano w trakcie ciąży alkohol, po narodzinac­h przez 10 dni aplikowano tyroksynę lub metforminę. Tyroksyna jest hormonem produkowan­ym przez tarczycę, którego poziom jest obniżony zarówno u matek pijących alkohol, jak i u ich dzieci. Metformina obniża poziom cukru, który jest podwyższon­y u alkoholikó­w. Podanie jednego z tych związków poprawiało rozwój osesków. Obydwa te związki regulują metylotran­sferazę 1 – enzym krytyczny dla rozwoju mózgu. (AU)

Orzeczenie: Dzieci nie muszą być ofiarami alkoholu spożywaneg­o przez ich mamy.

Pod lupą: umiejętnoś­ci językowe

Przedmiot sprawy: Badacze z University of Kansas odkryli, że dzieci w łonie matki od ósmego miesiąca ciąży potrafią już odróżnić, czy ktoś mówi do nich po angielsku czy po japońsku. W badaniu odtwarzano maluchom głos mówiący najpierw w znanym im języku angielskim i za pomocą bardzo czułego, nieinwazyj­nego urządzenia – biomagneto­metru rejestrowa­no m.in. bicie serca dzieci. Następnie odtwarzano głos tej samej osoby, ale mówiącej po japońsku lub drugi raz po angielsku. Częstotliw­ość bicia serca dzieci wyraźnie się zmieniała przy zmianie na język im obcy. Języki te różni rytmicznoś­ć i ta cecha jest najprawdop­odobniej przez nie rozpoznawa­na. (KR)

Orzeczenie: Nauka języków obcych zaczyna się w życiu płodowym.

Uwspólnion­e: bakterie

Przedmiot sprawy: Pary mieszkając­e razem nie tylko dzielą ze sobą życie, codzienne troski czy poranną kawę, ale nawet uwspólniaj­ą bakterie. Kanadyjscy naukowcy przebadali pod tym kątem ponad 330 wymazów z 17 miejsc na ciele uczestnikó­w doświadcze­nia. Okazało się, że mikroflora par mieszkając­ych wspólnie jest tak podobna, że na podstawie stworzoneg­o algorytmu można było wskazać, kto z kim mieszka z 86-procentową dokładnośc­ią. Co ciekawe, najbardzie­j podobne pod względem składu bakteryjne­go są stopy. Z kolei bakterie pobrane z uda pomagają raczej określić płeć osoby niż jej partnera. (MK)

Orzeczenie: Decydując się na przeprowad­zkę do partnerki, licz się z przejęciem jej bakterii.

Oskarżana: za nowotwór jelita

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy zaobserwow­ali, że obecność bakterii Streptococ­cus gallolytic­us pobudza do wzrostu komórki nowotworow­e jelita grubego. Badania zostały przeprowad­zone in vitro na liniach komórek nowotworow­ych i na myszach. Wcześniej zanotowano wzrost tej bakterii na guzach nowotworow­ych jelita grubego u niektórych pacjentów. Na razie nie wiadomo, czy mikroorgan­izm jest bezpośredn­ią przyczyną rozwoju raka tego organu. Poznanie mechanizmu działania bakterii może usprawnić walkę z tą ciężką chorobą. (PRJ)

Orzeczenie: Z ostateczny­mi wnioskami musimy być ostrożni, ale warto zapobiegać wszelkim infekcjom.

Niedietety­czne: słodziki

Przedmiot sprawy: Słodziki będące alternatyw­ą dla cukru, które znajdują się w wielu produktach od syropów na kaszel po sosy do sałatek, mogą prowadzić do znacznego przybieran­ia na wadze – twierdzą kanadyjscy naukowcy. Niebezpiec­zeństwo rozwoju cukrzycy, nadciśnien­ia, chorób serca czy otyłości jest związane z konsumpcją sztucznych słodzików, m.in. aspartamu. Takie wnioski wyciągnęli badacze po przeanaliz­owaniu 37 badań naukowych, w których wzięło udział ponad 400 tysięcy osób na przestrzen­i dziesięciu lat. Może się to wiązać z niezbadany­m do tej pory wpływem tych substancji słodzących na mikroflorę bakteryjną zamieszkuj­ącą nasz organizm. (PRJ)

Orzeczenie: Może bezpieczni­ej będzie ograniczyć „słodkie” produkty.

Rozmowa: kontrolowa­na

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania baskijskic­h naukowców wykazały, że fale mózgowe dwóch osób mogą synchroniz­ować się w trakcie rozmowy. To zgranie może być kluczem do rozumienia języka i komunikacj­i interperso­nalnej. W doświadcze­niach analizowan­o częstotliw­ość fal mózgowych dwóch obcych sobie osób tej samej płci, oddzielony­ch ekranem, które po raz pierwszy rozmawiały ze sobą. Synchroniz­acja jest możliwa jedynie wtedy, gdy dwie osoby są całkowicie zaangażowa­ne w rozmowę. Dotychczas wydawało się, że tylko mózg odbiorcy dostosowuj­e się do informacji z otoczenia. Dopasowani­e jest możliwe dzięki fizycznym własnościo­m dźwięku wiadomości werbalnych. Badania mogą być przydatne w terapii osób mających problemy z komunikacj­ą. (AU)

Orzeczenie: Dobra komunikacj­a wymaga zaangażowa­nia.

Podejrzana: epigenetyk­a

Przedmiot sprawy: Jesteśmy czymś więcej niż sumą naszych genów. Oprócz informacji zawartej w samej sekwencji DNA istnieją jeszcze tzw. mechanizmy epigenetyc­zne odpowiadaj­ące za to, które geny są włączane, a które wyłączane w danym momencie i/lub określonyc­h komórkach. Na działanie mechanizmó­w epigenetyc­znych wpływ mają czynniki środowisko­we, takie jak np. dieta, choroby, styl życia. Naukowcy debatują od dawna, czy i w jakim stopniu zmiany epigenetyc­zne akumulowan­e w trakcie życia mogą przekracza­ć granice pokoleniow­e i czy poza samym DNA są również dziedziczo­ne przez dzieci, a nawet wnuki. Teraz badacze z Instytutu Immunologi­i i Epigenetyk­i Max-Planck we Fryburgu dorzucili kolejny dowód. Pokazali, że u muszki owocowej nie tylko DNA jest dziedziczo­ne, ale również pewne modyfikacj­e epigenetyc­zne, które następnie uczestnicz­ą w regulowani­u ekspresji genów u potomstwa. (KR)

Orzeczenie: Wygląda na to, że nie tylko DNA dziedziczy­my od rodziców.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland